Libatoll, cirokseprű és az amerikai rakétatervek

A Vízivárosi beszélgetések jegyében telik a tavasz a Budai Vigadóban, azt a megunhatatlan témát járva körül: milyen volt a Kádár-rendszer. A levéltárak mind beszédesebbek, az összefüggések mind nyilvánvalóbbak – rejtély és titok mégis akad jócskán. Ezeket feszegetik csütörtök esténként neves előadók, Tőkéczki Lászlótól Tellér Gyuláig. Legutóbb a szovjet birodalmi rendszertől való magyar katonapolitikai függőséget igyekezett feltérképezni Magyarics Tamás történész és Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő.

Csontos János
2003. 04. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meggyőződéssel állítja Magyarics Tamás: Ronald Reagan tudatosan pörgette fel a fegyverkezési versenyt, hogy a szovjet blokk belerokkanjon. A magyar kommunisták viszont folyton gazdaságilag akarták pumpolni a birodalmat (legutóbb 1988-ban), mondván, segítség nélkül összeomlik a rendszer – ők már csak ezért sem voltak népszerűek Moszkvában. Kádárt Gorbacsov többször is rá akarta bírni a távozásra – ez végül a Grósszal kötött alku révén sikerült. Noha minden lényeges kérdés a Kremlben dőlt el, a magyarokat 1956 óta bizalmatlanság övezte. Ráadásul Kádárnak 1963-ban sikerült megegyeznie az ENSZ-szel, hogy a politikai foglyok kiengedéséért cserébe leveszik a napirendről a magyarkérdést. Az amerikaiakhoz való közeledés azonban itt meg is rekedt – még ahhoz is politikai bizottsági döntés kellett, hogy a BNV idején Washington kaphat-e egy kirakatot a magyar fővárosban, ahol a kiállítását hirdetheti. A Rockefeller-ösztöndíjak esetében a magyar fél a természettudományos területeket forszírozta (már csak a gazdasági kémkedés miatt is), míg az amerikaiak a társadalomtudományokat erőltették, gondolván: „megfertőzhetik” ideáikkal a magyar történészeket, szociológusokat. A valódi áttörés 1978-hoz, a legnagyobb kedvezmény elvének megadásához köthető.

Az MSZMP korifeusai fölöttébb ravasznak gondolták magukat, hogy főképp matyóhímzést, cirokseprűt és fosztott libatollat exportálnak – nem tudták, hogy utóbbiból az amerikai rakétaprogram egyik fontos alapanyagát vonják ki. (Csak idő kérdése, mikor jelenik meg az azóta demokratává vedlett kommunisták érvrendszerében: lám, ők már akkor is Amerika pártján álltak…) A korona visszaadását vagy a magyar–vatikáni különalkut (hogy Mindszenty haláláig nem töltik be a hercegprímási széket) szemöldökráncolással nézték Moszkvában, de nem különösebben féltek attól a magyar garnitúrától, amely például Kádárt 1960-ban első és utolsó amerikai útjára elkísérte – bár akkor maga Hruscsov is felháborodott azon, hogy Dögei Imréék semmivel sem törődve végigkártyázták az utat.
Gorka Sebestyén szerint a Néphadseregben sem bíztak a szovjetek. Ezért tartották meg a Farkas Mihály-féle kettős parancsláncot; a szakmai vezetés helyett a politikai tisztekre téve a hangsúlyt. A szovjet tanácsadók mellett a Vorosilov-akadémisták voltak kulcspozícióban. A sorkatonaságnál a KISZ-nek, a belső rendfenntartásban a Munkásőrségnek játszották át a bizalmi feladatokat (utóbbiban 80 százalék felett volt a párttagok aránya). A MiG-eket csupán 1980-ban adták át a magyar repülősöknek: a felfegyverzési sorrendben Egyiptom is előbb állt. A főképp építkező-szüretelő Néphadsereg a hetvenes-nyolcvanas években alkalmatlan is lett volna komoly hadviselésre: egy esetleges nyugat-európai invázió esetén csupán a szovjet utánpótlást biztosította volna Ausztria és Olaszország irányában. Volt azonkívül egy másik potenciális feladata: ha a sok tekintetben különutas Románia vonakodik átengedni területén a szovjet csapatokat, a magyaroknak katonai nyomást kellett volna gyakorolniuk Bukarestre. A szovjet stratégia amúgy a „piszkos háborúra” épült: a csatározást atom- és vegyi fegyverek által szennyezett hadszíntéren képzelte el, míg a NATO valami tévképzet folytán Berlint akarta megvédeni. Most, amikor napirenden van magyar kontingens Irakba küldése, nem érdektelen, hogy mire használták a magyar békefenntartókat Vietnamban: hírszerzésre, illetve arra, hogy eltereljék a figyelmet az észak-vietnami tűzszünetsértésekről. Ami a megbízhatóságot illeti (immár más vonatkozásban), érdekes adalék: a magyar katonai felső vezetésben máig az orosz feleségek dominálnak. Gorka szerint változatlanul erős a klikkszellem a Honvédelmi Minisztériumon belül: „a költségvetést ma is egy nyugdíjas tábornok osztja szét egy HM közeli sörözőben”, mivel a kormány felé nem kell a részletekről elszámolniuk. Ugyanakkor a katonai létszámnak csupán öt-tíz százaléka hadrafogható nemzetközi konfliktusokban – őket viszik mindenhová. E klikk befolyásának ismeretében a szakértő fogadást ajánlott a publikumnak: ha tényleg megvalósulna a Honvédelmi Minisztériumban a 25 százalékos leépítés, pár hónapon belül nem Juhásznak fogják hívni a hadügyminisztert…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.