Nem lehet tovább halogatni a reformokat

2003. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utolsó előtti fázisába érkezett az Európai Unió bővítése, amikor a huszonöt állam vezetői az athéni Akropoliszon aláírták a csatlakozási szerződést, amely elodázhatatlanná teszi a szövetség reformját is. A konvent elnöke megerősítette, hogy az új alkotmány az eredeti terveknek megfelelően elkészül a júniusi theszaloníki EU-csúcsra.

A bővítés után az EU-nak újabb feladatokat kell megoldania: helyreállítani az iraki háború miatt megromló transzatlanti kapcsolatokat; megreformálni, hatékonyabbá, demokratikusabbá tenni az unió struktúráját, intézményeit, amelyek aligha működhetnek megfelelően 25-27 taggal; valódi közös külpolitikát és szomszédságpolitikát építeni Európának. A feladatok közül Romano Prodi a gazdasági reformot nevezte az egyik legfontosabbnak, mert – mint mondta – csak ez segítheti elő a kontinens két felének konvergálását, a nagy gazdasági különbségek kiegyenlítődését. Prodi utalt arra is, hogy itt az alkalom a gazdasági kormányzás megreformálására is, ami nagyobb hatalmat adna a bizottság kezébe a gazdaságpolitikai irányelvek megszabásában és a költségvetési politikák felügyelésében.
A bővítést követően aligha lehet tovább halogatni az EU reformját, elsősorban intézményes átalakítását – erre a legmarkánsabban a csatlakozási szerződés európai parlamenti (EP) ratifikációs vitája során mutattak rá néhányan. Több EP-képviselő ugyanis egyenesen azért tartózkodott a szavazáson, mert attól tart, hogy a bővítés a hatékony integráció kerékkötője lehet, megakadályozhatja a szervezet „mélyítését”.
A legtöbb szakértő és politikus évek óta egyetért a parlamenti képviselők analízisével, és sokan rámutatnak arra, hogy a bővítés pont megadhatja a szükséges lökést a reformfolyamatnak. „A kelet-európai államok csatlakozása az átalakulás legfontosabb motorja. A kompromisszumok, amiket a teljes európai egyesülés hívei és a nemzeti függetlenség védelmezői a közösség alapításakor kötöttek, a bővítéssel értelmüket vesztik. Az Európai Unió 25 taggal csak akkor tud megmaradni, ha nagyot lép előre az egyesülés útján” – mondta a Bruxinfónak adott interjújában Franklin Dehousse, a brüsszeli Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének igazgatója.

Joschka Fischer lehet az EU külügyminisztere.
Joschka Fischer német külügyminisztert tartják esélyesnek a jövőbeli EU-külügyminiszteri posztra. A jövő Európai Uniójáról tanácskozó konventben már körvonalazódik az új tisztség, amelynek viselője „fél lábbal” a tanácsban, „fél lábbal” pedig az Európai Bizottságban állna – írja az EU Observer. A unió külügyeiért felelős tisztviselő a tagállamok és a brüsszeli testület felé is elszámolással tartozna. A jelenlegi német külügyminiszter esélyeit Berlin harcos háborúellenes álláspontja és az Irak kapcsán az EU tagállamai között létrejövő távolság ronthatja le. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.