Öröm és aggódás

Öröm és aggódás egyszerre jellemzi az athéni aláírást kommentáló értékelések hangnemét. Örömteli, hogy végre elhárultak az akadályok Európa újraegyesítése útjából, a legtöbben azonban a megoldásra váró feladatok és az iraki kérdésben különösen kiugró megosztottság szempontjából vizsgálják a történelmi eseményt.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió mostani bővítése a legjelentősebb, mert a legnagyobb mértékű, a legtörténelmibb, mert Európa háború utáni rendjét haladja meg, s a legpozitívabb, mert esély van arra, hogy mindenki profitál belőle – állapítja meg a Die Presse, megjegyezve, hogy azért korántsem a legjobban előkészített, mert Európa két része között máig veszélyes gazdasági, szociális, érzelmi és talán ideológiai szakadék tátong. A konzervatív újság némi éllel állapította meg azt is, hogy a kölcsönös közeledés során a tagjelöltek tették meg az út jó részét, miközben Európa alig mozdult.
„Tizenöt év telt el a berlini fal leomlása és a tíz újonnan belépő ország EU-tagsága között, a túl hoszszú idő miatt kritika illeti a tizenötöket – veti fel a szocialista El País. – A bővítés emellett gazdasági fösvénységgel társul, az első három évben nem fog többe kerülni a tizenötöknek, mint GDP-jük 0,15 százaléka. Ez azt jelenti, hogy visszalépés történik a gazdasági és a társadalmi kohéziós politikában” – tette hozzá a spanyol lap.
A baloldali liberális La Repubblica ezzel szemben azt emeli ki, hogy a „vén Európát” aggasztja az újonnan csatlakozó államok büszkesége. Mint írja, nem lábujjhegyen suhannak be az Európai Unió ajtaján, ahogy azt egykor a spanyolok vagy akár a britek tették, hanem mindenfajta kisebbségi komplexus nélkül, „döngő lábbal”, azonnal teljes jogokra tartva igényt. Ez a lap szerint alaposan megnehezíti az integrációs szervezet jövendő irányítását.
A mai Európai Unióban nem lehet eufóriáról beszélni a bővítés kapcsán – szögezi le a Neue Zürcher Zeitung, felvetve, hogy a nettó támogatottak szerzett jogaikat féltik, s legkésőbb 2007-ben, az EU új költségvetésének kidolgozásakor heves viszályok várhatók. Azok, akik az unióban többet látnak puszta gazdasági szervezetnél, az integrációs folyamat lassulásától, netán visszaesésétől tartanak.
Ehhez a gondolathoz kapcsolódik a Der Standardban írt cikkében az ismert magyar származású publicista, Paul Lendvai. Mint rámutat, az athéni aláírási ceremónia nem fedheti el a klímaváltozást. Keleten és Nyugaton egyaránt nő az európai integrációt illető bizonytalanság és kétkedés. A megosztottság még soha nem volt ekkora, s jelentős nyugati politikusok nem esélyt látnak a bővítésben, hanem a bővített intézmény cselekvőképességének megtorpedózását. A brüsszeli intézmények átalakítása, a közös kül- és biztonságpolitika terén a belátható jövőben nem várható egyetértés. Az iraki háború a kicsik és nagyok, az integráció támogatói és fékezői közötti ismert frontok mellett létrehozott egy harmadikat is. Mint a spanyol ABC kifejti, a bővítés kapcsán új erőmegoszlás áll be az EU-n belül. A politikai súlypont eltávolodik Párizstól és Berlintől, hiszen az új tagok az iraki válság kapcsán is Madrid és London mellé álltak, és fokozottabban akarják ápolni a transzatlanti kapcsolatokat.
Ezt feszegetik a francia elemzések is. A Le Figaro szerint az amerikaiaknak távolról sincs ellenére a 25 tagúra bővülő európai közösségen belüli, centrifugális erőként ható véleményeltérés. Az Egyesült Államok, amely kezdetben támogatta az európai építkezést, most minden eszközzel a folyamat gyengítésére törekszik. Az elemzés szerzője Harald Müller német szakértő véleményét idézve úgy látja, hogy Washington továbbra is szívesebben látná tárgyalópartnerként a „tizenöt törpét” – bár holnaptól huszonötre gyarapodnak –, mint egy „felnőtt” Európát. Mindez nem véletlen, hiszen a huszonötök Európája gazdasági és kereskedelmi világhatalommá válik. Feltéve persze, teszik hozzá az elemzések, hogy a tagok mennyiségi növekedése minőségi átalakuláshoz is vezet. Ellenkező esetben nemhogy nem lesz az Egyesült Államok vetélytársa, hanem bele is betegedhet a növekedésbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.