Retorziók politikai okból

A Hajrá, Magyarország! Mozgalom a Legfőbb Ügyészséghez fordult, mert 63 személyt hívattak be a rendőrségre Törökszentmiklóson, miután aláírtak egy tiltakozó felhívást a szocialista polgármester ellen. A Szabadság Kis Körei elnevezésű polgári kör, amelynek tagjai neves jogászok, nemzetközi emberjogi szervezetekhez fordul amiatt, mert a kormányváltás után szerinte politikai okokból több esetben is eljárást indítottak.

Kis Ferenc
2003. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vizsgálatot kért a Legfőbb Ügyészségtől a Hajrá, Magyarország! Mozgalom egy korábbi, törökszentmiklósi rendőrségi eljárás miatt – jelentette be tegnap Hende Csaba, a szervezet koordinátora. Az ügyben 63 törökszentmiklósi polgárt idézett be tanúkihallgatásra a rendőrség, miután aláírtak egy tiltakozó felhívást a helyi polgármester ellen. Az érintettek egyike közalkalmazott, aki utólag, a jegyző számonkérésétől tartva letagadta, hogy aláírta a tiltakozóívet. Ezt követően – Hende Csaba értékelése szerint – a megfélemlítés érdekében idézték be sorra az aláírókat. Hozzátette: a történtek Törökszentmiklóson a hatalmi ágak összefonódására utalhatnak. A Hajrá, Magyarország! Mozgalom koordinátora megjegyezte: úgy vélik, a nyomozó hatóság visszaélt hatalmával, magát az eljárást sem indíthatta volna meg jogszerűen.
Hende Csaba arról is szólt, hogy ez az eset beleillik abba a – kormányváltás óta tapasztalt – folyamatba, amelynek részeként a rendőrség eljárást indított olyan fiatalok ellen, akik nyilvánosan kifejtették véleményüket a kormányról, illetve a miniszterelnökről. Említést tett arról is, hogy sokszor politikai okokból indítottak eljárást az előző kormány idején kinevezett köztisztviselők ellen. A jogsértések miatt a Szabadság Kis Körei elnevezésű polgári kör, amelynek tagjai neves jogászok, a nemzetközi emberjogi szervezetekhez fordul. Hende Csaba szerint a korrupció erősödését és mértéktelenné válását jelzi a kormányfő tolmácsának állami megbízása is. Elmondta: nem ez az első eset, amikor sürgősségre hivatkozva, soron kívüli eljárással ítélnek oda pályázatokat a kormányzathoz közel álló vállalkozásoknak. A közbeszerzési törvény alapján erre csak akkor van lehetőség, ha előre nem látható okból kell sürgősen dönteni. Ez sem a Nemzeti fejlesztési terv lefordítása, sem a március 15-i ünnepségek megrendezése kapcsán nem vetődhet fel, hiszen a kormánynak minderről időben tudomása volt.

Bilincsbe vert újságíró.
Nem fogadja el a Duna Televízió a rendőrség magyarázatát, miszerint jogszerűen szállították el a tévé kocsiját és zárták cellába a stáb technikusát a szombati népszavazási közvetítés idején. A televízió hírigazgatója, Meszleny László elmondta: az ügyben levélben fordulnak a rendőrséghez és a Köztársasági Őrezred vezetőihez. Az Origo című internetes újság úgy tudja: a Duna Televízió jogászai vizsgálják a történteket és hamarosan döntenek róla, hogy bírósághoz fordulnak-e az incidens miatt. A tévé egyik közvetítőkocsiját a rendőrség a népszavazás utáni rendezvény központi helyszínéről, a Millenáris Park mellől szállíttatta el. A televízió egyik technikusát – aki kollégájával megpróbálta meggyőzni a rendőröket, hogy a munkájukhoz elengedhetetlen a közvetítőkocsi – megbilincselve vitték be a kapitányságra. Ezt követően cellába zárták és csupán másfél óra elteltével engedték ki. A BRFK szerint a végrehajtott rendőri intézkedés szükségszerű, jogszerű és a cselekmény súlyával arányos volt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.