Vizsgálatot kért a Legfőbb Ügyészségtől a Hajrá, Magyarország! Mozgalom egy korábbi, törökszentmiklósi rendőrségi eljárás miatt – jelentette be tegnap Hende Csaba, a szervezet koordinátora. Az ügyben 63 törökszentmiklósi polgárt idézett be tanúkihallgatásra a rendőrség, miután aláírtak egy tiltakozó felhívást a helyi polgármester ellen. Az érintettek egyike közalkalmazott, aki utólag, a jegyző számonkérésétől tartva letagadta, hogy aláírta a tiltakozóívet. Ezt követően – Hende Csaba értékelése szerint – a megfélemlítés érdekében idézték be sorra az aláírókat. Hozzátette: a történtek Törökszentmiklóson a hatalmi ágak összefonódására utalhatnak. A Hajrá, Magyarország! Mozgalom koordinátora megjegyezte: úgy vélik, a nyomozó hatóság visszaélt hatalmával, magát az eljárást sem indíthatta volna meg jogszerűen.
Hende Csaba arról is szólt, hogy ez az eset beleillik abba a – kormányváltás óta tapasztalt – folyamatba, amelynek részeként a rendőrség eljárást indított olyan fiatalok ellen, akik nyilvánosan kifejtették véleményüket a kormányról, illetve a miniszterelnökről. Említést tett arról is, hogy sokszor politikai okokból indítottak eljárást az előző kormány idején kinevezett köztisztviselők ellen. A jogsértések miatt a Szabadság Kis Körei elnevezésű polgári kör, amelynek tagjai neves jogászok, a nemzetközi emberjogi szervezetekhez fordul. Hende Csaba szerint a korrupció erősödését és mértéktelenné válását jelzi a kormányfő tolmácsának állami megbízása is. Elmondta: nem ez az első eset, amikor sürgősségre hivatkozva, soron kívüli eljárással ítélnek oda pályázatokat a kormányzathoz közel álló vállalkozásoknak. A közbeszerzési törvény alapján erre csak akkor van lehetőség, ha előre nem látható okból kell sürgősen dönteni. Ez sem a Nemzeti fejlesztési terv lefordítása, sem a március 15-i ünnepségek megrendezése kapcsán nem vetődhet fel, hiszen a kormánynak minderről időben tudomása volt.
Bilincsbe vert újságíró.
Nem fogadja el a Duna Televízió a rendőrség magyarázatát, miszerint jogszerűen szállították el a tévé kocsiját és zárták cellába a stáb technikusát a szombati népszavazási közvetítés idején. A televízió hírigazgatója, Meszleny László elmondta: az ügyben levélben fordulnak a rendőrséghez és a Köztársasági Őrezred vezetőihez. Az Origo című internetes újság úgy tudja: a Duna Televízió jogászai vizsgálják a történteket és hamarosan döntenek róla, hogy bírósághoz fordulnak-e az incidens miatt. A tévé egyik közvetítőkocsiját a rendőrség a népszavazás utáni rendezvény központi helyszínéről, a Millenáris Park mellől szállíttatta el. A televízió egyik technikusát – aki kollégájával megpróbálta meggyőzni a rendőröket, hogy a munkájukhoz elengedhetetlen a közvetítőkocsi – megbilincselve vitték be a kapitányságra. Ezt követően cellába zárták és csupán másfél óra elteltével engedték ki. A BRFK szerint a végrehajtott rendőri intézkedés szükségszerű, jogszerű és a cselekmény súlyával arányos volt. (MN)

Orbán Viktor beárazta Ukrajna uniós tagságát; Gyurcsányt eltakarították az útból; öngólt lőtt Szoboszlai elengedésével az olasz sztárklub