Sok állatfaj nemzeti kinccsé válhat
Simicskó István fideszes képviselő önálló indítványt nyújt be a parlamentben a védett őshonos állatfajták nemzeti kinccsé nyilvánításáról. Az indoklás szerint az Európai Unióban a fajta bölcsőjének számító országnak jogai vannak a tenyésztési szabályok és a fajta ismérveinek meghatározásában. A javaslatban szerepel, hogy a régi magyar állatfajták tenyésztését az államnak kell felkarolnia, mivel ezeknek szerepe van az oktatásban, a művészetekben, esztétikai értéket képeznek, és a bennük rejlő génvagyon gazdasági jelentőséggel bír. (H. GY.)
Mentenék a védett vidrákat
Hét ország természetvédelmi szakemberei tanácskoztak a minap a Kis-Balatonnál arról, hogy miként menthetők meg a már-már ritkaságszámba menő vidrapopulációk. A halastavak és a vizes területek csúcsragadozójának számító apró állatokat – amelyek hazánkban közel kétezer élőhelyen találhatók meg – főként az orvvadászok fenyegetik, figyelmen kívül hagyva, hogy a vidra harminc éve védett állat, eszmei értéke negyedmillió forint. (G. J. A.)
Nincs pénz a Szigetközre
Nem támogatta a Szigetközről szóló országgyűlési határozati javaslatot a parlament környezetvédelmi bizottsága tegnapi ülésén. A Duna elterelése miatt sérült területek és a Mosoni-Duna rehabilitációjáról szóló indítványt hét kormánypárti elutasító, illetve négy tartózkodó és kilenc ellenzéki támogató szavazat mellett vetette el a bizottság. Pap János, a javaslat fideszes előterjesztője szerint azért kellene foglalkozni a kérdéssel, mert a szigetközi vízutánpótlásra juttatott évi több mint 200 millió forintos keret 2003-ban már nem áll a környezetvédelmi tárca rendelkezésére. (MTI)
Mulasztott a honvédség
Hatósági kötelezés alapján a Magyar Honvédségnek április 15-ig kellett volna elszállítania Jászapáti határából az 1989-ben elhelyezett veszélyes anyagokat, ám a hordók és ládák a megállapított határidő lejárta ellenére, érintetlenül a helyükön vannak. Szendrey Csaba, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatóhelyettese kedden az MTI érdeklődésére elmondta: a honvédség illetékes részlegei között feltehetően „kommunikációs zavar lépett fel”, ezért maradt el a veszélyes anyagok eltávolítása. (MTI)
Az EU polgárai féltik környezetüket
A közelmúltban hozták nyilvánosságra annak az uniós közvélemény-kutatásnak az eredményeit, amelynek során a környezetvédelemmel kapcsolatos kérdésekről faggatták a polgárokat. A vizsgálat legfontosabb eredménye az, hogy a lakosságot fokozódó mértékben érdeklik a környezetvédelem kérdései, s ez bizonyos mértékig az aggodalom növekedésével is társul. Margot Wallström, az unió környezetvédelmi biztosának ígérete szerint a jelentés eredményeit figyelembe fogják venni az EU környezetvédelmi politikájának alakítása során is. (MTI)

Városháza-ügy: ez bizony nem kamu