Brooks emellett elismerte, hogy kedden amerikai katonák tüzet nyitottak az amerikai jelenlét ellen tüntető tömegre Moszulban. A szóvivő szerint hét iraki vesztette életét a sortűzben, ám kórházi források csütörtöki jelentése szerint valójában 17 tüntető halt meg, és további 18 embert még kórházban ápolnak.
Visszatért tegnap Bagdadba az egyik legtekintélyesebb ellenzéki szervezetnek tartott Iraki Nemzeti Kongresszus (INC) vezetője, Ahmed Csalabi. Csalabi rövid időn belül találkozni akar más iraki csoportosulások vezetőivel, hogy egyfajta iraki vezetői tanácsot hozzanak létre. Eközben síita muzulmán vallási vezetők helyi önkormányzatokat hívtak életre az elmúlt napokban a közép-iraki Nedzsefben és Kerbalában. A síiták lakta városokban a vallási méltóságok önkormányzati vezetőket neveztek ki, kijárási tilalmat rendeltek el, védelmet, egészségügyi ellátást, munkát, anyagi segítséget ígérnek a szükséget szenvedőknek. A síita vallási vezetők az AP tudósítója szerint nem bíznak a Szaddám Huszein hatalmát megdöntő amerikaiakban, sem a hosszas külföldi száműzetésből sorra hazatérő síita ellenzéki politikusokban, s megkérdőjelezik a nyugati demokratikus értékek létjogosultságát hazájukban.
Szíria nem engedélyezi fegyverzetének semmiféle ellenőrzését – jelentette ki tegnap Faruk as-Saraa szíriai külügyminiszter. Szíriát az Egyesült Államok azzal vádolta, hogy tiltott vegyi fegyverei vannak. Damaszkusz „csak ahhoz járulna hozzá (arab) testvéreivel és a világ országaival együtt, hogy a Közel-Keletet minden tömegpusztító fegyvertől mentes övezetté tegyék” – mondta a külügyminiszter az AFP szerint. Szíria nem írta alá a vegyi fegyverek birtoklását tiltó nemzetközi egyezményt, így nemzetközi jogászok szerint nem követ el jogsértést. Damaszkusz nyilatkozata ugyanakkor utalás Izraelre, amely szintén nem tagja a vegyifegyver-ellenes koalíciónak, s hatalmas készletekkel rendelkezik ezekből az anyagokból. Az amerikai béketörekvéseket támogatandó Colin Powell amerikai külügyminiszter bejelentette, szívesen elmenne Damaszkuszba tárgyalni a kétoldalú kapcsolatokról. Szíria már korábban közölte, örömmel venné a látogatást.
Az amerikai hadsereg különleges egységei Szíriába is bemennének Szaddám Huszein után, ha a megbuktatott iraki elnöknek ott bukkannának a nyomára – írta a tegnapi The Times. A kiszivárogtatott tervet brit katonai illetékesek máris erősen bírálták. A vezető brit napilap a katari amerikai parancsnokság magas szintjeiről származó értesülés alapján azt írta: jóllehet a volt iraki rezsim vezetőire vadászó amerikai katonák parancsba kapták, hogy Szíria határát nem sérthetik meg, Szaddám Huszein esetében eltekintenének ennek a parancsnak az érvényesítésétől. A lapnak brit katonai források azonban azt mondták, hogy a nemzetközi jogba ütközne bármely ország határainak illegális átlépése.
Amerikai fegyverzetellenőrök Irakban.
Az amerikai kormány ezer tudóst, hírszerzési elemzőt és más szakértőt küld Irakba, hogy fokozza az eddig terméketlennek mutatkozó kutatást a tömegpusztító fegyverek után. A The Wall Street Journal tegnapi száma védelmi minisztériumi forrásokra hivatkozva úgy értesült, hogy a népes, javarészt civil csapatot egy tábornok fogja vezetni, és mozgó laboratóriumokkal is ellátják őket. (MTI)

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok