Összességében 337 ezer tonna volt a 2002. évi vetőmagkészlet – amely az idei vetőmagtömeg zömét adja –, és amelyből 275 ezer tonnát belföldi célra állítottak elő, 62 ezer tonnát pedig exportáltak – nyilatkozta lapunknak Hullán Tibor, a Vetőmag Terméktanács (VT) ügyvezető igazgatója. Az előállított 1258 fajtából álló vetőmagmennyiséget 161 ezer hektáron termelték a szakemberek.
Az előállított vetőmagmennyiségből 112 ezer tonnát exportáltunk, 59 millió dollár értékben. A külföldre kerülő mennyiség 67 százaléka az uniós országokba került, 15 százaléka a CEFTA-országokban talált gazdára, a maradék mennyiség pedig más országokba irányult – mondta a terméktanács igazgatója. Hullán Tibor felhívta a figyelmet, hogy az EU- és a CEFTA-országokba exportunk 82 százaléka irányult, ami – ha figyelembe vesszük, hogy a CEFTA-országok egy része egy év múlva már uniós tag – azt jelenti, hogy exportunk négyötöde már az unióba irányul. A vetőmagimport értéke 38 millió dollár volt, menynyisége pedig 21 ezer tonna, amelynek 57 százaléka az unióból, 9 százaléka a CEFTA-országokból érkezett.
Hullán Tibor elmondta: mivel Magyarország Kanada és az Egyesült Államok után az EU harmadik legnagyobb vetőmag-beszállítója, és ez a pozíciója várhatóan a bővítés után is megmarad, továbbra is meghatározó szereplője lesz a piacnak. Ezért az EU-csatlakozás nagy esélyt biztosít a vetőmagtermelőknek, akiknek nem szabad elfelejteni, hogy versenypályára kerülnek és versenyfeltételekhez kell alkalmazkodniuk. A szakember hozzátette: vetőmagtermelő gazdaságaink meghatározó része versenyképes, és ha képesek lesznek eleget tenni a folyamatosan változó követelményeknek, akkor nyugodtan termelhetnek majd a közösségen belül is. A Vetőmag Terméktanácsnak közel ezer tagja van, mintegy hetven százalékuk biztosan indulhat az uniós versenyben. Harminc százalékuknak azonban szemlélet- és technológiaváltásra van szükségük, ha bent akarnak maradni immár az EU-piacon.
Az unióra készül a szakma, már a parlament előtt van az új vetőmagtörvény, és több rendelet is készülőben van. A törvény és a rendeletek megjelenése az év közepére várható, azután elméletileg egy év áll rendelkezésünkre, hogy megtanuljuk azokat – mondta Hullán Tibor. De csak elméletileg, mert az idén ősszel elvetett növényeknek, például az őszi kalászosoknak a következő tavasszal már EU-konformnak kell lenniük – hangsúlyozta a szakember. A csatlakozásig és az utána következő rövid időszakban több év lemaradást kell behoznunk. Ha ez sikerül, akkor – és az eddigi szereplésünk alapján is – minden esélyünk megvan arra, hogy az unió egyik vezető vetőmagtermelő országává vájunk, és ezt a pozíciónkat megőrizzük. Jók vagyunk kukoricában, napraforgóban, kalászosokban – amelyekből saját genetikai alapokkal is rendelkezünk –, erősek vagyunk borsóban és jók a zöldségmagtermesztésünk esélyei is. Hullán Tibor hozzátette: az elmúlt években a vetőmagtermelésben is megjelentek a külföldi cégek – de ez a világ minden országában természetes –, és az a fontos, hogy amíg itthon vetőmagtermesztés folyik, addig ez a tevékenység a magyar embernek ad munkát és jövedelmet.

Egy speciálisan átalakított autót kapott a súlyosan megsérült balettművész