A földrajzi nevek ragozása

Fábián Pál
2003. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a kérdés érkezett nemrég rovatunkhoz: „Van-e szabály arra vonatkozólag, hogy helységnevek után mikor használjuk a -ban, -ben, -ból, -ből, -ba, -be, illetőleg az -n, -ról, -ről, -ra, -re határozóragot?” Levélírónkat az indította kérdésének föltevésére, hogy Szeged esetében a Szegeden, Szegedről, Szegedre járja; Debrecen esetében viszont a Debrecenben, Debrecenből, Debrecenbe formákat használjuk. Kaposvárral kapcsolatban pedig a Kaposváron alak mellett hallani a Kaposvárt vagy Kaposvárott formát is, sőt egy népdalban ezt énekeljük: „Jó bort mérnek Füreden és Kaposvárban.”
Nyelvtudományunk nem ad pontos szabályt a raghasználatra nézve, csak néhány útbaigazító tanáccsal szolgálhatunk.
A földrészek és nagyobb egységeik neve -ban, -ben, -ból, -ből, -ba, -be raggal jár: Európában, Ázsiából, Amerikába; Dél-Európában, Észak-Amerikából, Dél-Ázsiába. Kivétel az Antarktisz: az Antarktiszon, az Antarktiszról, az Antarktiszra. (A továbbiakban már csak a hol? kérdésre felelő alakokat említem, mert a többi úgyis ehhez igazodik.)
Az országok és államok, valamint az ezeken belüli vidékek neve leginkább -ban, -ben, -ból, -ből, -ba, -be ragos: Olaszországban, Lombardiában, Franciaországban, Gascogne-ban, Ausztriában, Karintiában, Skóciában, Kaliforniában, a Hajdúságban, Erdélyben, a Bácskában stb. A szabály alól elég sok azonban a kivétel: a Dunántúlon, a Felvidéken, Kárpátalján, az Alföldön.
A településnevek toldalékolása sem következetes. Útbaigazíthat az a megfigyelés, hogy az -i, -m, -n, -ny hangra végződő, valamint a -falu és a -szombat utótagú helységnevekhez -ban, -ben, -ból, -ből, -ba, -be rag járul: Almádiban, Komáromban, Sopronban, Tihanyban, Nagyfaluban, Nagyszombatban stb.
A -falva utótagú helységneveket azonban így ragozzuk: Albertfalván, Bánfalván.
A raghasználati tarkaságot az is fokozza, hogy a -hely és a -vár utótagú helységnevek hol? kérdésre -t, -tt ragot is kaphatnak: Marosvásárhelyt, Kolozsvárt vagy Kolozsvárott, Fehérvárt vagy Fehérvárott stb. A Győrben, Pécsen, Vácon helyett Győrött, Pécsett, Vácott is járja. Mivel a -t, -tt ragos formák mindig választékosabbak, a sajtóban sokszor találkozunk velük, holott a helyi szóhasználatban ezek nemigen élnek.
Azonos alakú földrajzi nevek esetében a hol? kérdésre felelő rag mássága igazít el a tekintetben, hogy miről is van szó. Nem mindegy például az, hogy valaki Velencén (a Velencei-tó mellett) nyaral-e vagy pedig az olaszországi Velencében. A Csongrádban, Hevesben, Nógrádban, Tolnában, Békésben formák a megyékre utalnak, a Csongrádon, Hevesen, Nógrádon, Tolnán, Békésen ragos alakok viszont helységeket jelölnek.
A ragok nincsenek mindörökre egy-egy névhez kötve. Ma így mondjuk: Magyarországon, Budán lakunk. A XVI. században még Magyarországban és Budában volt az általános, amint ezt Bornemisza Péter híres versének refrénje is tanúsítja: „Vajjon s mikor lészön jó Budában lakásom.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.