Sosem gondoltam volna, hogy egy amerikai MBA-diplomával a zsebemben, kétgyermekes anyaként, egy ilyen csodálatos projekten való részvétel után ennyi megpróbáltatás vár rám és családomra – mondja a Millenáris Kht. volt vezetője.
Berkecz Mária közel egy éve nem dolgozik a Millenáris Kht.-nál. Kálváriája később, tavaly nyáron egy betöréssel kezdődött, amikor ismeretlen tettesek elvitték lakásukból számítógépeiket, átkutatták fotóikat és névjegykártyáikat. A rendőrség nem találta meg a tetteseket. – Ezután következett az az érthetetlen eljárás, amit boszorkányüldözésnek vagy politikai boszszúnak lehet nevezni – emlékeztet Berkecz Mária.
Az első, a Millenáris Kht. új vezetése által indított eljárással kapcsolatos kihallgatására szeptember 26-án került sor. Berkecz Máriát jogtalan végkielégítés-kifizetéssel, szolgálati autójának megtartásával, valamint hűtlen kezeléssel vádolták. Az utóbbi alatt egy reklámóra-beszerzési tendert kifogásoltak a feljelentők.
– Előzetes bejelentés nélkül három rendőr megjelent a lakásunkon, így érthetően az ügyvédem nem tudott velem jönni. Először azzal gyanúsítottak, hogy a végkielégítésemet jogtalanul fizettem ki magamnak. Ez természetesen nem igaz. Csak később, fél évvel a kihallgatás után, az iratismertetésen derült ki számomra, hogy a rendőrségre becsatolt szerződés nem is valós tartalmú. Furcsa módon épp az a pont hiányzik belőle, amely rögzíti a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetését – idézi fel a történteket a Millenáris volt vezetője.
– A második kihallgatás egyeztetett időpontban, október 1-jén történt, ekkor már azzal gyanúsítottak, hogy a belépőjegyek mellé adott reklámórák vásárlásakor pazarló módon bántam a közpénzzel, és így hűtlen kezelés gyanúja merült fel – folytatja Berkecz. – Csakhogy nem kell elmélyült nyomozást végezni, elég fellapozni egy reklámkatalógust és megnézni, mennyiért forgalmaznak ma ajándékórát Magyarországon – teszi hozzá. Szerinte a piaci ár kevesebb mint feléért vásárolta meg a kht. az órákat, s a rendőrség által kirendelt igazságügyi óraszakértői jelentés is ezt támasztja alá. – Érdekes, hogy ezt a már 2002 októberében elkészült jelentést majd fél évig sem az ügyvédem, sem én nem ismerhettük meg. A nyomozás során nagy nyilvánosságot kapott helytelen állítások azonban nem igazolódtak – mondja az exigazgatónő.
A munkaügyi bíróság elsőfokú ítélete ugyanakkor a Millenáris Kht. keresetének adott helyet. – Nehéz megítélni, mennyire befolyásolta a bírónő ítéletét a nem valós tartalmú szerződés – mondja Berkecz. – A rendőrség számára, amely ezen irat alapján rendelt el nyomozást, vagy legalábbis a kihallgatás alkalmával erre hivatkozott, hónapokkal később derült ki, hogy az hamis. Ezt követően lett a hiteles munkaszerződés becsatolva. A rendőrségnek kötelessége lett volna hivatalból megindítani az eljárást hatóság félrevezetése és okirat-hamisítás alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen – teszi hozzá.
Azt is megkérdeztük, hogy mi lett a sorsa a szintén sokat emlegetett szolgálati autónak, s hogy arról mit rögzített a megállapodás. Berkecz azt mondta, hogy a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárával kötött érvényes és jogszerű megállapodás alapján került az autó a birtokába. Őszintén reméli, hogy a független bíróság tárgyszerű és elfogulatlan marad a tapasztalt hangulatkeltés dacára. A másodfokú tárgyalást egyébként még nem tűzték ki.
– Elgondolkoztató dolgokra lettem figyelmes az eljárások során. A bankszámlám zárolásáról szóló határozat, valamint a bíróság végrehajtójának az átvételi pecsétje 2002. szeptember 26-i dátumú, az ennek megtörténtéről tájékoztató jegyzőkönyv viszont egy nappal korábbi keltezésű, vagyis a bíróság végrehajtója hamarabb járt el, mint ahogy erre felhatalmazást kapott – mondja Berkecz. – Azt is meglepőnek tartottam, hogy csak az október 1-jei őrizetbe vételem után kérték fel az óraszakértőt, igazságügyi könyvszakértőt pedig csak 2003 márciusában küldtek a kht. ellenőrzésére, de addigra már a vizsgálatok nagy része lezárult – teszi hozzá.
Közben a Millenáris Kht. teljes körű APEH-vizsgálata befejeződött egy nem jogerős határozattal, amelynek a tényleges tartalma egy vitatható áfa-visszaigénylésről szól. Berkecz Mária elmondta, hogy ez az összeg egy olyan vállalkozóval kötött szerződéshez kötődik, akinél az APEH mindent rendben talált, mivel ő ugyan nem, viszont alvállalkozói rendelkeztek a visszaigényléshez szükséges tevékenységi körökkel. A vállalkozó szerződése megengedte azt, hogy alvállalkozókat vonjon be feladatainak ellátásába. Az intézmény egykori vezetője elmondta azt is: a kht.-hoz az idén márciusban kirendelt igazságügyi könyvszakértő jegyzőkönyve is arról tanúskodik, hogy nem volt szabálytalanság.
Magáncéggel nyomoztatott Berkecz Mária ügyében a Millenáris Kht., s az intézmény a feljelentést az általa megrendelt tanulmányra építve tette meg a volt igazgató ellen. A nyomozás furcsa módon családtagokat is érintett, akiknek a szomszédjait zaklatták magukat rendőrnek kiadó személyek. A rendőrség, ügyészség elhatárolódik az ügytől, bár azonnal írásban értesítést kaptak. – A magáncég jelentésének valóságtartalmát a mai napig nem ellenőrizte senki, a rendőrség a feljelentés után másnap eljárt, engem gyanúsítottként idézett be, számláimat lefoglalta, anélkül, hogy a vádakat előzetes vizsgálatokkal igazolta volna – mondja Berkecz.
Az egykori intézményvezető arra is felhívta a figyelmet, hogy a közbeszerzési tendereket nem a Millenáris Kht., hanem a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági és közbeszerzési igazgatósága bonyolította, mivel teljes ellenőrzést akart látni a folyamatok fölött. A tendereket, köztük a reklámórákról szóló javaslatot is a bírálóbizottság értékelte és tette az igazgató elé elfogadásra. – Az alapító célja az volt, hogy minél nagyobb látogatottságot érjünk el. Hogy a kiállítás mekkora siker volt, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 700 ezer ember látta. Az óra nemcsak kedves és közkedvelt emlék és hatékony reklámfelület volt, hanem az újbóli belépésnél ötvenszázalékos kedvezményt jelentett. Egyébként ez volt a kiállításhoz kapcsolódó egyetlen marketingfogás, ami szintén azt bizonyítja, hogy a tenderben szereplő elgondolás a gyakorlatban is helyesnek és hatékonynak bizonyult. A mostani vezetés azt hangoztatja, mennyivel kevesebb pénzből üzemelteti az intézményt és finanszírozza a programokat, mint amenynyit ezekre az én vezetésem alatt költöttek. Nem mondta senki, hogy a XXI. század digitális korában bűnös felelőtlenség és pazarlás volna értékőrző és értékteremtő kulturális produkciók, színházi bemutatók rögzítése, adáskész filmek készítése. Hiszen ez a rendezvénysorozat csak így maradhat fenn a nemzeti emlékezet számára. Milyen jó volna, ha ma is készülnének ilyenek! Úgy tudom, már nem rögzítik az előadásokat, márpedig amit nem csinálnak, az nem is kerül pénzbe – mondja a volt vezető.
– Ha igazak volnának az ellenem felhozott rágalmak, akkor Magyarországon egyetlen törvényesen és felelősen gazdálkodó kulturális intézmény vezetője sem érezhetné magát biztonságban többé – mondja Berkecz. Azután, hogy betörtek hozzánk, hogy a számláimat zárolták még az erre vonatkozó határozat előtt, azután, hogy a hatóságokhoz a munkaszerződésem nem valós tartalmú példányát csatolták be, sokféle kérdés fogalmazódik meg az emberben. Én törvénytisztelő emberként hiszek a jogállam intézményeiben, de ma már olykor az is megfogalmazódik: lehet, hogy itt egészen másról van szó? A Millenáris új vezetése számára szemlátomást komoly kihívást jelent a korábban felállított mérce. Kívánom, hogy mind népszerűségben, mind tartalomban sikerüljön nekik is legalább olyan sok embernek színvonalas kulturális élményt nyújtani, mint nekünk a Millenáris létrehozása, megnyitása és az „Álmok álmodói” kiállítás idején – teszi hozzá a Millenáris egykori vezetője.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban