A héten megkezdődtek az átszervezések a vámhatóságnál, s még idén elkezdődnek a leépítések – tudta meg lapunk Nagy János vezérőrnagytól. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) vezetője múlt héten jelentette be, hogy az uniós átszervezések miatt a testülettől 808 főt kell elbocsátani. László Csaba tavasszal még azt hangsúlyozta, hogy emiatt nem kell komoly létszámleépítéssel számolni. Vélhetően Nagy János sem számolt ekkora elbocsátással, hiszen korábban 300-400 főről beszélt. Egyes vélemények szerint a szakmaiság felett győzött a politika, hiszen a pénzügyminiszter elképzelését kell megvalósítani. Nagy János ismertette: „A testületnél november 15-ig mindenki megtudja, hogy elbocsátjuk, megmarad jelenlegi beosztása, vagy új feladatot kap.”
*
A parancsnok kérdéseinkre válaszolva elmondta: a jövő évi költségvetésben az elbocsátandó 808 pénzügyőr bérének már nincs meg a fedezete. A vezérőrnagy rámutatott, hogy a felmondásra kifizetendő pénzek viszont már nem a vám- és pénzügyőrség bérkeretét terhelik, hanem egy központi alapból fizetik ki azokat. A parancsnok hozzátette, hogy a jelenlegi szabályok szerint a felmondást követő hat hónapig a teljes bér jár a munkavállalóknak, ám a vámhatóság csak három hónapig tarthat igényt munkájukra. Az ezt követő időszakban a dolgozóknak már nem kell bejárniuk.
A leépítések tegnap az országos parancsnokságon kezdődtek el, ahonnét 136 embert küldenek el, s így a megmaradó létszám 400 fő lesz. A középfokú szervektől – régióparancsnokságok, vámlabor, vámiskola – 180 főt érint a leépítés, míg a végrehajtó szolgálat állományából körülbelül 480 főt. Az első körben 320 állást szüntet meg a testület, amelyből 70 jelenleg betöltetlen. A leépítés érinti a nyugdíjas, közalkalmazottként foglalkoztatott, valamint a próbaidős vámosokat is. A parancsnoktól megtudtuk, hogy az átszervezések mind a nyugati, mind a keleti országrész belterületi vámhivatalait is érintik, ugyanakkor többen fognak dolgozni a jövedéki területen. Ma már az a korábbi elképzelés sem megvalósítható, hogy a pénzügyőrök a keleti határra vagy pedig a határőrség állományába kerülhetnek. A vezérőrnagy aláhúzta: a majdani uniós – szlovén, osztrák, szlovák – határokról az állomány nem akar a keleti „végekre” költözni, s mindössze 30-40 ember vállalta volna a változtatást.
A napokban Michel Danet, a Vámigazgatások Világszervezetének főtitkára a leépítéssel kapcsolatban lapunknak elmondta: ez nemzeti kérdés, s a magyar kormányt érinti. A nemzetközi szaktekintély felhívta a figyelmet arra, hogy a lépések meghozatalakor óvatosnak kell lenni, mert az uniós követelmények új feladatokat is tartogatnak. Nagy János erre reagálva kifejtette: ez igaz és megszívlelendő. Belgiumban például a csatlakozás miatt elküldték az állomány felét, majd az uniós feladatok ellátása miatt nem sokkal később új embereket kellett toborozni. A parancsnok szerint a 808 fős leépítés azonban nem ez a kategória.
Arra a kérdésre, hogy érdemes-e a fiataloknak a pénzügyőri hivatást választaniuk, Nagy János az alábbiakat felelte: a szakok továbbra is működni fognak, s a képzés fedezetét biztosítja a VPOP, ám a szakirányú diploma nem jelent majd automatikusan felvételt. A parancsnok szerint a végzett hallgatóknak a testület természetes fogyása miatt – nyugdíjazás, állásváltoztatás – lesz munkahelyük.
*
Mától hazánk is csatlakozik az új számítógépesített árutovábbítási rendszerhez, az NCTS-hez. A vám- és pénzügyőrség a huszonkét tagországot tömörítő tranzitegyezmény keretében az árutovábbítási eljárást, a nemzetközi árufuvarozást gyorsító eljárást vezet be. Ennek lényege: az eddig papíralapon lebonyolított vámeljárások teljes mértékben számítógépes hálózaton zajlanak, így a hatóság a szállítmányok útját saját informatikai rendszerében végigkövetheti.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül