Nem Magyarország nagykövete, hanem a moszkvai nagykövet első beosztottja, Varga Gábor képviselte hazánkat a magyar kereskedelmi bankok finanszírozásában, csaknem 25 milliárd forintnak megfelelő eurónyi orosz állami ingatlanfejlesztésről szóló szerződés aláírásán – derül ki a Külügyminisztérium tegnapi reagálásából. Tegnap a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségre hivatkozva megírtuk: magyar építőipari cégek egy 17 oroszországi régiót érintő lakásépítő programban nyertek el részvételi lehetőséget. Mindezt egy másik orosz hírügynökség, az elsősorban a szentpétervári tőzsdével foglalkozó gazdasági médium, az ABNews.ru is hírül adta. A hírügynökség oroszországi állami forrásokra hivatkozva közölte: a külügy részéről Simon Sándor és a moszkvai magyar nagykövet, Kontra Ferenc is jelen volt az aláíráskor.
Az üzletet megszerző I.I.H.H. Consulting Kft., „a magyar építők konzorciuma” a jövőben részt vehet a záhonyi vámterminál és a budapesti 4-es metró építésében is. A beruházásról még a szeptember 8-i orosz–magyar kormányfői találkozó idején döntöttek, amelyen a magyar felet Csillag István gazdasági miniszter képviselte. A most megkötött 96,65 millió euró értékű megállapodást a kft. az orosz építésügyi befektetési központtal kötötte, de aláírását a RIA Novosztyi állami hírügynökség szerint már a Külügyminisztérium főosztályvezető-helyettese, Simon Sándor szentesítette. A Külügyminisztérium az orosz hivatalos forrást cáfolva tegnap azt is leszögezte: Simon sem volt jelen az aláíráson. Tájékoztatásuk szerint a „konzorcium megszerezte az üzletet, melyhez nem volt szükség közbeszerzési eljárásra, mert az előírás csak a magyarországi állami megrendelésekre vonatkozik”.
Orosz részről Nikolaj Kosman, az oroszországi építésügyi állami bizottság elnöke hagyta jóvá a csaknem 25 milliárd forintnyi beruházást. Nikolaj Kosman vezérezredes korábban az oroszországi föderáció vasúti csapatainak parancsnokhelyettese, 1996-tól a Csecsen Köztársaság miniszterelnöke, majd orosz miniszterelnök-helyettes volt, jelenleg a bizottság, a Gosztroj elnöke.
A valószínűleg erre a projektre idén júliusban hárommillió forintos tőkével alapított I.I.H.H. Consulting Kft. egyik tagja a kiváló katonai kapcsolatokkal rendelkező Purkald István. Közreműködésével 1998-ban mezőgazdasági gépnek álcázva különböző harcjárműmotorok kerültek ki az országból. Az ügyletről a Magyar Nemzet oknyomozó riportot közölt, vizsgálat indult, majd a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa tavaly áprilisban elmarasztalta a vállalkozót és társait. Purkald Istvánt négyrendbeli, a nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmára vonatkozó kötelezettség megszegése miatt nyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre, valamint ötszázezer forint mellékbüntetésre ítélte a bíróság. A szabadságvesztés végrehajtását a katonai tanács két évre fefüggesztette, társait pedig pénzben megváltható elzárással büntette. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól tegnap sem kaptunk választ szóban és írásban egy nappal korábban feltett kérdéseinkre. A tárca sajtóosztályán nem tudták megmondani, mely vállalkozások alkotják a konzorciumot, megkeresésünkre pedig csak hétfőn reagál a külkapcsolatok illetékese.

Nem fog hinni a szemének – Mutatjuk, milyen esszéket írt volna a ChatGPT a magyarérettségin!