A külügy elismerte a milliárdos beruházást

A Külügyminisztérium elismerte, hogy egy „hazai konzorcium” magyar bankok támogatásával, pályázat nélkül százmillió eurós befektetési lehetőséget szerzett meg egy oroszországi állami lakásépítő programra. A konzorciumként említett magyar kft. egyik tulajdonosát korábban jogerősen elítélték.

Swendt Pál
2003. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem Magyarország nagykövete, hanem a moszkvai nagykövet első beosztottja, Varga Gábor képviselte hazánkat a magyar kereskedelmi bankok finanszírozásában, csaknem 25 milliárd forintnak megfelelő eurónyi orosz állami ingatlanfejlesztésről szóló szerződés aláírásán – derül ki a Külügyminisztérium tegnapi reagálásából. Tegnap a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségre hivatkozva megírtuk: magyar építőipari cégek egy 17 oroszországi régiót érintő lakásépítő programban nyertek el részvételi lehetőséget. Mindezt egy másik orosz hírügynökség, az elsősorban a szentpétervári tőzsdével foglalkozó gazdasági médium, az ABNews.ru is hírül adta. A hírügynökség oroszországi állami forrásokra hivatkozva közölte: a külügy részéről Simon Sándor és a moszkvai magyar nagykövet, Kontra Ferenc is jelen volt az aláíráskor.

Az üzletet megszerző I.I.H.H. Consulting Kft., „a magyar építők konzorciuma” a jövőben részt vehet a záhonyi vámterminál és a budapesti 4-es metró építésében is. A beruházásról még a szeptember 8-i orosz–magyar kormányfői találkozó idején döntöttek, amelyen a magyar felet Csillag István gazdasági miniszter képviselte. A most megkötött 96,65 millió euró értékű megállapodást a kft. az orosz építésügyi befektetési központtal kötötte, de aláírását a RIA Novosztyi állami hírügynökség szerint már a Külügyminisztérium főosztályvezető-helyettese, Simon Sándor szentesítette. A Külügyminisztérium az orosz hivatalos forrást cáfolva tegnap azt is leszögezte: Simon sem volt jelen az aláíráson. Tájékoztatásuk szerint a „konzorcium megszerezte az üzletet, melyhez nem volt szükség közbeszerzési eljárásra, mert az előírás csak a magyarországi állami megrendelésekre vonatkozik”.
Orosz részről Nikolaj Kosman, az oroszországi építésügyi állami bizottság elnöke hagyta jóvá a csaknem 25 milliárd forintnyi beruházást. Nikolaj Kosman vezérezredes korábban az oroszországi föderáció vasúti csapatainak parancsnokhelyettese, 1996-tól a Csecsen Köztársaság miniszterelnöke, majd orosz miniszterelnök-helyettes volt, jelenleg a bizottság, a Gosztroj elnöke.
A valószínűleg erre a projektre idén júliusban hárommillió forintos tőkével alapított I.I.H.H. Consulting Kft. egyik tagja a kiváló katonai kapcsolatokkal rendelkező Purkald István. Közreműködésével 1998-ban mezőgazdasági gépnek álcázva különböző harcjárműmotorok kerültek ki az országból. Az ügyletről a Magyar Nemzet oknyomozó riportot közölt, vizsgálat indult, majd a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa tavaly áprilisban elmarasztalta a vállalkozót és társait. Purkald Istvánt négyrendbeli, a nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmára vonatkozó kötelezettség megszegése miatt nyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre, valamint ötszázezer forint mellékbüntetésre ítélte a bíróság. A szabadságvesztés végrehajtását a katonai tanács két évre fefüggesztette, társait pedig pénzben megváltható elzárással büntette. A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól tegnap sem kaptunk választ szóban és írásban egy nappal korábban feltett kérdéseinkre. A tárca sajtóosztályán nem tudták megmondani, mely vállalkozások alkotják a konzorciumot, megkeresésünkre pedig csak hétfőn reagál a külkapcsolatok illetékese.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.