A Trump-tornádó idején hazánkban jó szelek fújnak

A Trump-tornádó közepette hazánknak ügyelnie kell arra, hogy megőrizzük szuverenitásunkat és bővítsük a mozgásterünket. Számunkra jó szelek fújnak, különösen az ukrajnai békefolyamat tekintetében – áll az Alapjogokért Központ elemzésében, amely Trump kormányzásának első száz napját veszi górcső alá.

2025. 05. 05. 19:33
Donald Trump Fotó: SAUL LOEB Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első száz nap során a régi-új elnök olyan döntéseket hozott, amelyek nem csupán az USA belpolitikáját, de a nemzetközi rendet is alapjaiban átalakították. A legfontosabb eredmény bizonyosan az ukrajnai békefolyamathoz köthető: a világháború veszélye elhárult, miután Trump elnök világossá tette, hogy semmilyen eszkalációt nem tűr el – írja az Alapjogokért Központ Donald Trump amerikai elnök kormányzásának első száz napját érintő elemzésében.  

A Trump-tornádó idején hazánkban jó szelek fújak
A Trump-tornádó idején hazánkban jó szelek fújnak
(Fotó: AFP)

Mint írják, ugyanakkor bizonyos kockázati tényezőkre is fel kell készülni. Jól látszik, hogy az ukrajnai konfliktus lezárása az elnök kiemelt céljai között szerepel. Erre irányuló erőfeszítései teljes összhangban vannak a magyar érdekkel és a hazai külpolitika fő csapásirányával a háború kitörése óta. 

Azonban az amerikai béketerv nem zárja ki Ukrajna gyorsított csatlakozását az Európai Unióhoz. Washingtonból nézve ez egy részletkérdés, míg számunkra végveszélyt jelent.

Az elnök prioritásai belpolitikai fókuszúak, de hatásuk világszerte, így Magyarországon is érezhetőek. Az új Fehér Ház az eddig megszokott irányvonalaktól eltérő, határozott lépései számos geopolitikai jelentőségű kérdést érintettek. 

Az Alapjogokért központ öt – magyar szempontból is – kiemelkedő fontosságú elnöki kezdeményezést vizsgált meg.

Béketárgyalások – Trump realista

Trump elnök a realista megközelítést választva közvetlenül folytat megbeszéléseket Oroszországgal, amelyek eredményeként részleges tűzszünet lépett életbe és felcsillant a béke esélye. Az USA és Oroszország közötti diplomáciai közeledés pánikot szült a balliberális európai vezetők körében, akik London és Párizs irányítása alatt egy háborús koalíció létrehozásával reagáltak. Magyarország számára a békefolyamatok előmozdítása új geopolitikai lehetőségeket nyithat, különösen az EU-n belüli gazdasági és politikai stabilitás szempontjából.

Magyar–amerikai viszony

A Trump-adminisztráció a magyar–amerikai kapcsolatokat új, stratégiai alapokra helyezte. Ez lehetőséget biztosít Magyarországnak, hogy aktív szereplővé váljon a globális geopolitikai folyamatokban, és meghatározó szerepet játsszon a nemzetközi diplomáciában.

Vámpolitika

Az elnök vámpolitikája az amerikai ipar újrateremtését és védelmét szolgálja, akár azon az áron is, hogy a világkereskedelem szignifikáns átrendeződését váltja ki. Az EU ellen hozott intézkedések hatással lesznek Magyarország gazdaságára, különösen az autóiparban, de lehetőséget adnak arra is, hogy kulcsszereplővé váljunk a Brüsszel és Washington közötti közvetítés által.

USA vs. EU

Trump adminisztrációja felszámolta ugyan az USAID woke-ideológiát exportáló tevékenységét, de a Soros-hálózat és más progresszív csoportok Brüsszelbe helyezték át székhelyüket. Mindez új kockázatokat hordoz Magyarország számára és a brüsszeli támadások kiújulásával fenyeget. 

A szuverenitás megőrzése érdekében hazánknak aktívan részt kell vennie a woke-ideológiát terjesztő nemzetközi hálózatok ellenőrzésében, valamint a nemzeti demokratikus intézményrendszer megerősítésében.

Migráció

A migrációs politika a határok védelmére és az illegális migráció megfékezésére összpontosított. Trump elnök és Magyarország határvédelme között számos hasonlóság figyelhető meg. A Trump-adminisztráció és a magyar modell közötti párhuzamok jelzik, hogy a szuverenista biztonságpolitika és a tömeges bevándorlás elleni fellépés a jövő politikai irányvonalát jelenthetik.

Az első száz nap során Trump szédületes tempót diktált úgy a belpolitikában, mint a külügyek tekintetében. Mindez új helyzetet teremtett a világ számos kérdésében, amelyhez mindenkinek alkalmazkodni kell. Hazánk ezen a téren jóval Európa előtt jár. 

Magyarország számára mind a nemzetközi kapcsolatok, mind a gazdasági és migrációs politika viszonylatában új lehetőségek nyílnak, ám ezek mellett kockázati tényezőkkel is számolnunk kell

– áll az Alapjogokért Központ elemzésében. 

Borítókép: Donald Trump (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.