A nagyhatalmaknak nem fontos a kérdés

A hét végén átadták a magyar kormány képviselőinek azt a módosító javaslatot, amelyet tizenkét ország fiataljai dolgoztak ki az európai uniós alkotmány számára a nemzeti és etnikai kisebbségek védelmére vonatkozóan. A hivatalos alkotmánytervezet minimális figyelmet szentel a kérdésnek.

2003. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor július tizennyolcadikán Valerie Giscard d’ Estaing „Long live Europe!” felkiáltással átadta a közös európai alkotmány alapokmányát, már eldőlt: az ősszel kezdődő államközi egyeztetésekre a kisebbségek ügyének említése nélkül megy a tervezet. Az alkotmányozási folyamattal megbízott Európai Konvent ugyanis elutasította Szájer József erre vonatkozó javaslatát, így egyetlen e tárgyban benyújtott módosítási kísérletet sem szavaztak meg a testület tagjai. A romániai magyarok képviseletében jelen lévő Eckstein-Kovács Péter szövegmódosítása, a „nyelvi sokszínűség” kifejezés szerencsésebb volt, így bekerült az alapokmányba.
Az uniós alkotmánynak legkésőbb a jövő júniusi európai parlamenti választásokig el kell készülnie, de az ambiciózusabb tagországok szerint decemberig befejeződik a munka. Bár Magyarország megpróbált a római kormányközi konferencián egy, a nemzeti és etnikai kisebbségek kollektív jogainak védelméről szóló javaslatot beemelni az alkotmányba, szakértők szerint kevés esélye van az elfogadásának. Franciaország például minden módosítástól védi a tervezetet, Noel Lenoir európai ügyi miniszter szerint a kisebbségekről szóló vita önmagában külön ügy, ezért ha fölvetik a kérdést, az újabb problémák láncolatát kelti életre. Különben országában nincsenek jelentős nemzeti kisebbségek, így nekik nem lényegi kérdés a kisebbségi probléma.
A fiatalok által alapított, dániai székhelyű Közösségi Kollégiumokért Egyesület (ACC) ezzel szemben állandó, európai szintű közéleti párbeszédet sürget, és a döntés-előkészítésben való civil részvétel fontosságát hangsúlyozza. Tavaly, Dánia EU-elnökségének első napjaiban ezer fiatal óriási rendezvény keretében megvitatott és kidolgozott egy teljes uniós alkotmánytervezetet. A dán miniszterelnök által megnyitott esemény szimbolikus jelentőséggel bírt: a fiatalokat érdekli a közös alkotmányozó munka, a jövőjüket meghatározó kérdésben ők is szeretnék hallatni a hangjukat. A fiatalok által összeállított munka pozitív visszhangot kapott a konvent munkájában.
Az Erdélyi Közösségi Kollégium megálmodói a kelet-közép-európai régió civil párbeszédét szorgalmazzák. 2001-ben (az Európa Tanács és az Európai Bizottság támogatásával) Székelyudvarhelyen szerveztek kéthetes szemináriumot a csatlakozás által felszínre hozott kisebbségvédelmi kérdések megvitatására. A közösségi kollégiumi formátum szerint a résztvevők a nap huszonnégy órájában együtt vannak, így a különböző etnikai, kulturális háttérrel érkező fiatalok együtt tanulnak, vitáznak és szórakoznak, első kézből szerezve tapasztalatokat egymás sajátos helyzetéről, szokásairól.
Idén augusztusban Marosvásárhelyen, szimbolikus helyszínen szerveztek szemináriumot kisebbség-többség kérdésében ötven, többségében jogi és politikai tanulmányokat folytató vagy frissen végzett európai fiatalnak. A tizenkét országból érkező résztvevők zöme először találkozott a romániai valósággal, a város – erdélyi esettanulmányként – kiváló példája a kérdés fontosságának és bonyolultságának. A fiatalok a rendelkezésre álló két hét alatt termékeny szakmai vitákat folytatva úgy döntöttek, hogy egy alkotmánymódosító javaslatot állítanak össze, amelyben reflektálnak a már meglévő kisebbségvédelmi szabályozásokra és az Európai Konvent által kidolgozott változat által kezeletlenül hagyott problémákra. A közösen megfogalmazott szimbolikus értékű dokumentum a fiatalok hangját képviseli az októberben megkezdődött kormányközi tárgyalásokon, ezért a javaslatot minden uniós és csatlakozni vágyó kormány részére elküldték. A román európai integrációs minisztérium képviselőinek már korábban átadták a javaslatot, míg a magyar illetékes, a Külügyminisztérium EU-s intézményi főosztályának vezetője, Gordos Árpád az elmúlt pénteken vette át Illyés Ágota és Kovács Barna programvezetőktől. A dokumentum olyan alapjogok megvitatását kezdeményezi, mint az állampolgárság, a nyelvhasználat, az oktatás, az önrendelkezés, a politikai szerepvállalás és a kisebbségi média kérdései. Egy intézményrendszer felállítását javasolják, amely hiánypótló módon hatékony problémamegoldást honosítana meg az EU intézményrendszerében a nemzeti és etnikai kisebbségek tekintetében.
A fiatalok arra kaptak ígéretet a magyar illetékestől, hogy javaslatukat tanulmányozni fogják. A dokumentum átadásának idején egy varsói tanácskozáson (ahol az EBESZ emberi jogi és nemzeti kisebbségi előkészítő konferenciáját tartották) átadták valamennyi EU-tagállam, valamint az USA képviselőinek a leendő európai alkotmány kiegészítésére a Magyarok Világszövetsége által készített, a kisebbségi jogokat becikkelyező javaslatot. A tanácskozáson – amelyen részt vettek a magyar kormány képviselői is – különben nem esett szó kisebbségben élő magyar nemzeti közösségekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.