Rabszolgatartás miatt kerül börtönbe az ENSZ-bíró

A nemzetközi bíróként és ugandai főbíróként is tevékenykedő Lydia Mugambét elítélték modern kori rabszolgaságért, miután kiderült, hogy egy fiatal nőt dolgoztatott fizetés nélkül oxfordi otthonában. Az ENSZ-bírót több mint hat év szabadságvesztésre ítélték.

2025. 05. 05. 10:01
Lydia Mugambe ENSZ-bíró
Lydia Mugambe ENSZ-bíró Forrás: X
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 50 éves Lydia Mugambét, aki az ENSZ bírójaként és az Ugandai Legfelsőbb Bíróság tagjaként is ismert, az oxfordi bíróság hat év és négy hónap szabadságvesztésre ítélte, mert egy fiatal ugandai nőt háztartási rabszolgaként tartott az Egyesült Királyságban. Az ítélet szerint Mugambe egy hamis céllal kiállított vízumot szerzett a nőnek, amely szerint egy ugandai diplomata, John Mugerwa, londoni rezidenciáján dolgozna fizetett alkalmazottként. A valóságban azonban Kidlingtonban, Mugambe ENSZ-bíró otthonában kellett fizetés és szabadidő nélkül takarítania, gyermeket nevelnie és házimunkát végeznie.

Lydia Mugambe ENSZ-bírót elítélték rabszolgatartásért
Lydia Mugambe ENSZ-bírót elítélték rabszolgatartásért
Fotó: AFP

Az ENSZ-bíró nem tanúsított megbánást

A bíró, David Foxton úgy fogalmazott: 

Ön semmilyen megbánást nem mutatott, sőt megpróbálta a sértettre hárítani a felelősséget.

A bíróság szerint Mugambe tudatosan és módszeresen használta ki az áldozat kiszolgáltatottságát és tájékozatlanságát a brit munkajogi szabályokat illetően. Az áldozat – akinek nevét jogi okokból nem hozták nyilvánosságra – azt vallotta, hogy „szinte állandó félelemben” élt Mugambe ugandai hatalmi pozíciója miatt. A nő azt is elmondta, hogy nem mer visszatérni Ugandába, és lehet, hogy soha többé nem láthatja az édesanyját.

Diplomáciai védelem mögé bújt a helyettes nagykövet

A brit ügyészség szerint John Mugerwa, Uganda korábbi londoni helyettes nagykövete tudta, hogy a vízum csalás céljából készül, ám mivel diplomáciai mentességet élvezett, a vádhatóság nem indíthatott eljárást ellene. Uganda kormánya sem vonta vissza a védelmet. 

A rendőrség testkamerás felvételén hallható, amint Mugambe megpróbálta megakadályozni az elfogását.

Nekem diplomáciai mentességem van!

– állította a letartóztatás pillanatában. Az elítélt bíró a jogtudomány doktori képzését végezte az Oxfordi Egyetemen, amikor a hatóságok lebuktatták. A brit egyetem nyilatkozatot adott ki az eset után.

A bűncselekmények megdöbbentették az intézményt. Az egyetem saját fegyelmi eljárást indít, amely súlyos bűncselekmények esetén a hallgatói státus visszavonásával is járhat

– áll a közleményben.

Nincs kétségünk afelől, hogy Mugambe tudta, hogy amit tesz, az törvénysértő

– jelentette ki Ben Clark főfelügyelő.

Borítókép: Lydia Mugambe ENSZ-bíró (fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.