A Réffy család: Deák Ferenc szellemében

Születésének kétszázadik évfordulójára befejeződött Deák Ferenc kehidakustányi kúriájának építészeti rekonstrukciója, a megújult épületet tegnap ünnepélyesen felavatták. Az Orbán-kormány több mint százmillió forinttal támogatta a nemzeti emlékhely megmentését, de hogy a deáki szellem ma is élő örökségünk, azt magánadományok bizonyítják. A Réffy család félmillió forinttal támogatta az emlékhely felújítását.

Szarka Ágota
2003. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Réffy Ferenc, a nagy hírű bőrgyógyász özvegye és családja félmillió forintot ajánlott fel a kúria restaurálására, ami nem mindennapi gesztus egy népes, ám dúsgazdagnak nem nevezhető család részéről. A kilencvenedik évében járó Klári néni, a főorvos felesége kérdésemre csak annyit mond: – Így döntöttünk a Deák iránti tiszteletből és a férjem emlékére, aki egy napon született a haza bölcsével.
– Réffy doktornak a deáki szellem jelentette a zsinórmértéket, amely szerint egész életében élt. A családban Deák tisztelete ma is élő örökség, s ezt a szellemet majd az unokák viszik tovább – magyarázza. Szavaiból egy népes, dolgos, a klasszikus polgári értékrend szerint élő értelmiségi család története bontakozik ki, amelynek tagjai minden körülmények között – háborúban és békében, diktatúrában és demokráciában – igyekeztek hazájukat, szűkebb közösségüket jól szolgálni.
Réffy Ferenc 1903. október 17-én, Deák századik születésnapján látta meg a napvilágot egy Szombathelyhez közeli kis faluban, Dozmaton. Édesapja, Réffy Károly nagy tisztelője volt a haza bölcsének, ezért adta fiának a Ferenc nevet, s ezzel a deáki szellemiséget életre szóló útmutatásul. A Réffyek ősei már 1848-ban is ebben a faluban tanítottak, de anyai ágon is néptanítók sora alkotja a családfát. Ahogy Klári néni mondja, a Kárpát-medence minden szegletében vannak rokonaik, s a tanítók örökítették tovább a családban a munka szeretetét, a tisztességet, a hazafiasságot, a közösség szolgálatának fontosságát.
Réffy Ferencnek később még három fiútestvére született. A család szűkös anyagi körülmények között, nagy nehézségek árán, de mindegyiküket kitaníttatta. Antal és László a családi hagyományokat követve tanítóképzőt végzett, Károly friss jogászi diplomával indult a II. világháborúban az orosz frontra, és tűnt el a Don-kanyarban.
Réffy Ferenc 1928-ban vette át Budapesten az orvosi diplomáját, és hosszú pályafutása során – nyolcvanéves koráig teljes aktivitással dolgozott – Magyarország egyik legismertebb, köztiszteletnek örvendő bőrgyógyász szakorvosa lett. Évtizedeken keresztül a IX. Kerületi Bőr- és Nemibeteg-gondozó Intézet főorvosa volt, nevéhez fűződik az országos bőr- és nemibeteg-gondozó hálózat megszervezése. A nemi betegségek szinte teljes visszaszorulása nagyrészt e hálózat kiépítésének volt köszönhető. Hozzá jártak továbbképzésre az ország minden részéből az ezen a területen dolgozó szakorvosok, jelentős tudományos életművet hagyott maga után. A család otthonát kétszer dúlta fel a háború és a forradalom, s a kommunista hatalomátvétel után nehéz idők jöttek a polgári-értelmiségi famíliára. Réffy Ferenc katonaorvosként vett részt a világháborúban, az összeomlás után Nyugatra menekült hadosztályával. Hazatérte után igazolóeljárásnak vetették alá, s a romokból kellett újrateremteni az otthont, az életet.
– Széles látókörű, művelt, elveit a kommunista elnyomás alatt sem feladó értelmiségi volt, de szakmai teljesítménye vitán felül állt. Így ha lassan is, de folyamatosan haladt előre a ranglétrán, munkásságával beírta magát a hazai orvostörténelembe. Szülőföldjének szeretete nem csak szavakra korlátozódott, erejéhez mérten anyagilag is támogatta a jó ügyeket, például szülőfaluja Árpád-kori templomának felújítását – emlékezik az özvegy.
A családban a legnehezebb időkben is őrizték a polgári értékeket: a leszármazottak szinte kivétel nélkül értelmiségi pályát választottak, orvosok, tanárok, mérnökök lettek – meséli Klári néni, s már veszi is elő az unokák, dédunokák fényképeit. Mint mondja, már heten vannak a legkisebbek, s remélhetőleg belőlük is tanult ember lesz, tovább viszik az egykori tanítói dinasztia örökségét – Deák szellemében. S ha ellátogatnak Kehidakustányba, tudni fogják, a kúria megmentésében egy kis szerepe a Réffyeknek is volt – tette hozzá.
Mint ismeretes, Deák Ferenc évtizedeket élt a Zala megyei Kehidakustányban, a család a híres Hertelendyektől vásárolta meg a kúriát, amely a reformkor nagy egyéniségeinek találkozóhelyévé vált, s az maradt a kiegyezés után is. A kommunizmus alatt a patinás épület volt téesziroda, tanítólakás, s közben egyre pusztult, ahogyan a nemzeti emlékezet is.
A Zala Megyei Közgyűlés 1997-ben hozta létre a Deák Kúria Alapítványt az épület megmentésére. Valódi előrelépés azonban csak a Horn-kormány távozása után történt. Boros Imre akkori PHARE-minisztert 1999-ben kérte fel a megye szocialista vezetése, hogy vállalja el az alapítvány kuratóriumának elnökségét, aminek ő örömmel tett eleget.
Sikeres lobbizásának köszönhetően felgyorsultak az események: az akkori kulturális kormányzat biztosította a végveszélybe került épület állagmegóvásához szükséges forrásokat, így 2000-ben rendbe hozhatták a tetőt és szigetelték a falakat. A felújításra a következő évben 40 millió forintos támogatást adott a kultusztárca, 2002 elején pedig a gazdasági minisztériumtól a Széchenyi-tervben 60 millió forintos támogatást nyertek el. Ám a választások után úgy tűnt: a politikai viharok elsodorják a kúria megmentésére létrejött alapítványt is. Boros Imre az indokolatlan személycserék miatt a bíróságon keresett jogorvoslatot, s végül győzött a józan ész: a felek kiegyeztek, az alapítvány dolgozott tovább, és a rekonstrukció a bicentenárium előestéjére elkészült. De – ahogy Boros Imre elmondta – a munkának ezzel nincs vége, hiszen még rendbe kell hozni a kertet, s hiányzik a berendezés is. Elkel tehát a segítség, mivel a kultusztárcától kapott támogatás a mai napig nem folyt be az alapítvány számlájára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.