A számvevők bírálják a kormányt

Minden módosító javaslatot kész elfogadni a kormány a költségvetési törvénytervezet tekintetében, ha az indítványozók a fedezetet is megjelölik – jelentette ki László Csaba pénzügyminiszter. Az Orbán-kormány pénzügyminisztere, Varga Mihály közölte: négyszázmilliárdos módosítást kezdeményez a Fidesz úgy, hogy nem növekedik meg a költségvetési hiány. Az állami számvevőszék elnöke, Kovács Árpád súlyos kritikával illette a 2004-es költségvetést, amelynek ma kezdődik az általános vitája a parlamentben.

Munkatársainktól
2003. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadhatatlan, hogy a költségvetés kialakításakor nem egyértelműek a prioritások, és a parlament gumijogszabályként kezeli az államháztartási törvényt – jelentette ki Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Bár a számvevők már huzamosabb ideje jelzik a kormánynak, hogy a költségvetés elkészítésekor a feladatok és források nem kerülnek összhangba, a finanszírozási reform előkészítésében mégsem történt érdemi előrelépés.
Az ÁSZ szerint kiegyensúlyozatlan az önkormányzatok finanszírozása. A Pénzügyminisztérium eredeti tervei szerint az intézményfenntartáshoz nyújtott normatív támogatás az inflációt el nem érő mértékben, 2,5 százalékkal, míg a fejlesztési támogatások 37 százalékkal nőnek jövőre. A központi támogatás hiánya miatt több önkormányzatnak át kell ütemeznie vagy el kell halasztania néhány feladatot. A közszféra béremeléséhez szükséges fedezet töredéke épült csak be a támogatásokba, és az inflációs ellentételezés is elmarad, de az áfaemelésből származó árnövekedés kompenzációja sincs beépítve. Emiatt tovább folytatódik az önkormányzatok vagyonfelélése és eladósodása – vélik a számvevők.
A Magyar Televízióban László Csaba pénzügyminiszter a minap kijelentette, hogy a kormány kész befogadni minden olyan módosító indítványt, amely anyagi vonzataihoz az indítványozók a szükséges fedezetet is megtalálják. A legnagyobb ellenzéki párt, a Fidesz tegnapi zárt frakcióülése után Varga Mihály, az Orbán-kormány pénzügyminisztere újságírók előtt bejelentette, hogy a képviselőcsoport négyszázmilliárd forintos átrendeződést eredményező módosító indítványcsomagot terjeszt az Országgyűlés elé, mert a kormány által beterjesztett költségvetés-tervezet nem javítaná a gazdaság versenyképességét.
Elsősorban az adók csökkentésére nyújtanak be módosító javaslatokat, mivel a kormányzati propagandával ellentétben, jövőre jelentősen növekednek az adóterhek. Varga Mihály szerint ezzel a gazdaság versenyképességét lehetne jelentősen növelni. A Fidesz módosító indítványa tartalmaz egy „humánpolitikai blokkot” – tette hozzá Varga Mihály –, amely a környezetvédelem, az egészségügy, az oktatási szektor, a családok, illetve a nyugdíjasok helyzetét javítaná. Az önkormányzatok a költségvetési törvénytervezet sarokszámainak ismeretében ismét nehéz évnek néznek elébe, ennek megfelelően e területen 120-130 milliárd forint többletjuttatásra lenne szükség – hangsúlyozta az Orbán-kormány pénzügyminisztere. Varga Mihály szerint a Fidesz által készítendő módosító csomag a kiadási oldal átcsoportosítására irányul, így nem növelné jövőre az államháztartási hiányt. Erre egyébként azért is szükség van, mert idén az utóbbi tizenkét esztendő költségvetési hiányát produkálta a kormány.
*
A jövő évi nyolcszázalékos bérnövekedést a várakozásokkal egybeesőnek nevezte, de magasnak minősítette a Magyar Nemzeti Bank elnöke tegnap Győrött tartott sajtótájékoztatóján – jelentette az MTI. Járai Zsigmond kérdésre válaszolva közölte: a jegybank szemszögéből az lenne ideális, ha az euró bevezetéséig társadalmi konszenzus alakulna ki a bérek, az árak és a költségvetés alakulásának kérdésében. „Jó lenne, ha a bérek és a termelékenység alakulása összhangban lenne egymással” – hangsúlyozta.
Szólt arról is: célszerű lenne, hogy az euró bevezetése előtt a kormány, a munkaadók, a munkavállalók és a jegybank összefogásán alapuló, harmonikus pályát járjon be a gazdaság. Az euróval összefüggésben leszögezte: a jegybank támogatja a 2008. évi bevezetésével kapcsolatos kormánydöntést.
Ennek feltételei közül kiemelte az alacsony inflációt, a kiegyensúlyozott költségvetést, az alacsony államadósságot. Az euró 200-as bevezetése elérhető, de ahhoz gyökeres gazdaságpolitikai fordulatra van szükség a korábbi években folytatottakhoz képest – szögezte le.
***
Nincs egyezség a bérekről. Hiába érkeztek a megegyezés szándékával az Országos Érdekegyeztető Tanácsba, a szociális partnerek lapzártánkig nem tudtak megállapodni a jövő évi bérajánlásról és a minimálbér összegéről. A kormány ugyanis a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletekre bízta, hogy a legkisebb bér összegéről megegyezzenek. A kabinet bruttó hatszázalékos béremelési ajánlatát pedig más-más okokból tartották elfogadhatatlannak a szociális partnerek. A munkaadók egyértelművé tették, hogy ha a számukra kedvezőtlen adó- és járuléktervezeteken – az innovációs hozzájárulás bevezetése, a rehabilitációs hozzájárulás háromszáz százalékos emelése – nem változtat a kormány, nem tudnak bruttó 5-6 százaléknál magasabb béremelést adni, sőt a minimálbér jelenlegi összegének emelkedését sem támogatják. A munkavállalói oldal szerint azonban még a kormány béremelési ajánlata is csak a keresetek reálértékének megtartását jelentheti. A szakszervezetek reálbér-növekedést garantáló bérajánlatot és – adómentességének megtartása mellett – a minimálbér emelését követelték. (B. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.