Azért legyünk óvatosak

Tihanyi Örs
2003. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gallup közvélemény-kutató intézet legfrissebb felmérései első látásra rendkívül jól csengenek. A biztos szavazó pártválasztók körében a 2003. októberi állapotok szerint szinte lélegzetelállító a Fidesz fölénye: amennyiben most tartanák a választásokat, az MSZP harminchat százalékával szemben a nagyobbik ellenzéki pártra a polgárok ötvenkét százaléka szavazna. Az SZDSZ öt százalékot kapna, az MDF hármat, a MIÉP, a Centrum és a Munkáspárt pedig egy-egy százalékon vesztegel. A felmérések szerint az elmúlt egy hónaphoz képest számottevően nem változtak az erőviszonyok, azaz a szocialisták népszerűsége tovább olvadt, a Fideszé pedig nagyjából változatlan szinten áll.
Hálás dolog lenne a továbbiakban felsorolni, hogy miért növekszik a kormány iránti ellenszenv az emberek körében. Hálás és nagyon csalóka. Nem szabad elfelejteni, hogy 2002 márciusában is jelentős jobboldali fölényről számoltak be a Gallup elemzői, hasonlóan a többi közvélemény-kutató intézethez. A választásokat mindezek ellenére az MSZP és az SZDSZ nyerte meg, némileg megtámogatva minden idők legbárgyúbb választási bizottsági határozatával, amit csak másfél évnyi késéssel hoztak nyilvánosságra. Ez feketén-fehéren kimondta, hogy a szocialisták a választójogi törvény szellemével ellentétes módon használták fel a szavazói névjegyzéket.
Értelmetlen dolog hozsannázni. A jelenlegi kormánypártok egyszer már bebizonyították, hogy semmitől sem riadnak vissza, ha a hatalom birtoklásáról van szó. Megdöbbentő dolog kimondani, hogy fél évvel az európai parlamenti választások előtt továbbra is az a Ron Werber irányítja az MSZP és talán áttételesen más pártok kampányát, aki eddig csupán militarizált övezetekben (Izrael), autoriter szellemiségű negyeddemokráciákban (Oroszország), és a magyarellenességet politikai célokra felhasználó államokban (Románia) bizonyította szakértelmét. A szocialisták eddigi ténykedése azt bizonyítja, hogy minden további nélkül felhasználják a választók mozgósítása céljából az összes olyan eszközt, amelyeket eddig csupán a fönt említett, az Európai Unióhoz méltatlan országokban próbáltak ki.
A Fidesz nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy a szavazók elragadását megcélzó módszerek az elmúlt két évben már többször is lökésszerű változásokat eredményeztek a belpolitikai erőviszonyokban. Hiába tűnik már hónapok óta idegesnek és sebezhetőnek a kormányzati kudarcokban fuldokló MSZP, súlyos hiba lenne alábecsülni az esetleges gyors talpra állásuk esélyeit. Azt sem szabad elfeledni, hogy a szocialista párt vezetői minden balfogásuk ellenére rendkívül tapasztalt politikusok, akik már többször bizonyították, hogy képesek reménytelen helyzetekből is kikecmeregni. Gondoljunk Medgyessy Péterre, aki egyedüliként a honi politikusok közül 1987 óta megszakítás nélkül ott van a politikai elitben. Az MSZP fiatalos újhulláma sem alábecsülendő, bármennyire esetlennek tűnnek néha a miniszteri feladatokkal kínlódó egykori KISZ-titkárok. Éppen ezek a tények jelzik azt, hogy a Fidesznek a kedvezően alakuló népszerűségi mutatók ellenére nagyon óvatosnak kell lennie, és a későbbiekben is úgy kell politizálnia a parlamenti taposómalomban, illetve az örvendetesen sok érdeklődőt vonzó pártgyűléseken, mintha a szocialisták vezetnének legalább öt százalék előnnyel.
Mindezek mellett nem szabad olyan hibákat elkövetni, amilyeneket a közelmúltban megtapasztalhattunk. Ilyen melléfogás az, hogy eddig tendenciózusan elfogultnak számító baloldali médiasztárokat kérnek fel kommunikációs tanfolyamok tartására. Illetve pontosítsunk: nem azzal vannak problémák, hogy Heltai Péter- és Simon András-típusú, közismerten MSZP-szimpatizáns újságírók kerülnek be a Fidesz berkeibe. Az a hiba, hogy mindez úgy zajlott le, hogy a pártvezetés igazából meg sem győződött arról, vannak-e esetleg olyan szakértői teamek, amelyek semmilyen szinten nem kötődnek a jelenlegi Medgyessy közeli médiarezsimhez.
Heltai Péter és Simon András kifejezetten jó szakemberek, akik a jelek szerint afféle reneszánsz zsoldosként bárkinek hajlandók eladni a fegyvertárukat, ha az illető megfizeti őket. Az sem kizárt, hogy hoszszabb távon hasznosnak bizonyulnak a tanfolyamaik azon újsütetű tagozatvezetők számára, akiknek szemmel látható kommunikációs nehézségeik vannak. Az már viszont elfogadhatatlan, hogy mindezt olyan kijelentések kísérik: azért kellett baloldalról importálni a kampánytervezésben kulcsszerepet játszó posztokra szakértőket, mert a jobboldalon nem találtak alkalmas személyeket. Elismerhető, hogy hellyel-közzel valóban emberhiány van bizonyos posztokon. Különösen olyan beszédírókból és kampánytervezőkből lehetne több, akik szót tudnak érteni a Medgyessy-levelektől megzavart elméjű, zsigerei mélyén ma is a Kádár-rendszert visszasíró nagyvárosi tömegekkel.
De miért van hiány? Mert a Fidesz, és úgy általában a jobboldal egésze a mai napig elhanyagolja a saját értelmiségi holdudvarát, és nem neveli ki az utánpótlást. Miért csodálkoznak sokan azon, hogy az MSZP visszaesése mellett a Fidesz népszerűsége tulajdonképpen stagnál? Miért van az, hogy a polgári oldalnak nincsenek TGM-jei, Kis Jánosai vagy Esterházy Péterei, azaz olyan szellemi potentátjai, akik helyenként vitatható életművük ellenére is képesek meggyőzni másokat, és a gondolkodásukat formálni? Miért van az, hogy a radikális kontra mérsékelt újságírás nevezetű betű- és papírpocséklás kivételével hosszú évek óta egyetlen komoly politikai vita sem alakult ki a jobboldal berkeiben?
Néhány publicistát leszámítva szinte egyetlen jobboldali tollforgató sincs, akiknek az írásait tömegesen olvasnák, és természetesen utánoznák. Ugyanez a helyzet az elektronikus média terén is. A fellépéseivel rekordközönséget vonzó, és a homo kadaricusokkal minden különösebb erőfeszítés nélkül elbeszélgető Fábry Sándor kivételével senki nincs, aki a választási végeredmény szempontjából létfontosságú kollektív tudattalant el tudná érni. Bármennyire is furcsának tűnik, de a baloldal még a Bolgár György-féle farokcsóválásokból és a Valami Amerika című film dévaj ízléstelenségeiből is tud profitálni, mert ezek is képesek hatni erre a bizonyos tudattalanra, és nyelvezetükkel, világszemléletükkel akaratlanul is a hasonló kommunikatív eszköztárat használó MSZP és SZDSZ felé terelik a választópolgárokat.
A Fidesz bizony iszonyatos lemaradásban van a fönt említett dolgokban. Ennek ismeretében nem is felháborító, hanem inkább szánandó az, hogy a közszolgálati televízió frontemberei közül toboroznak filippika-írókat, onnan, ahol Medgyessy Péter a rosszemlékű latin-amerikai junták diktátorainak módszereivel főszerkeszti a még ma is emblematikusnak számító esti híradót. Hiába alázzák meg a Fidesz döntéshozói a már nemegyszer eltaposott jobboldali tollforgatókat azzal, hogy nem alkalmasak a modern kampánymenedzselésre, ezzel csak a saját kudarcukat ismerik el. A rendelkezésére álló kormányzati négy évet lényegében csak szoboravatásokra és történelmi panorámafilmekre pazarolták el, egyfajta módon újratemetve a kilencvenes évek elejének neobarokk kísérletét. Ezek persze nem egy esetben szépek és látványosak voltak, de a hipermodern technikai eszközökkel felvonuló, minden létező társadalmi csoporthoz szólni tudó baloldali propagandagépezettel szemben mégsem voltak elégségesek. Ezért kockáztassuk meg zárásként: ha a Fidesz azt szeretné, hogy a Gallup mostani felmérései tényleges választási végeredménnyé váljanak a jövőben, akkor nézzen végre jobban körül az Eörsi István által lefasisztázott Kossuth téri fiatalok tömegeiben, és a baloldal elvtelen zsoldosainak felfogadása helyett legalább esélyt adjon nekik arra, hogy bebizonyítsák, képesek legyőzni a Köztársaság téri szegfűbrigádot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.