Bezárják a kis boltokat?

Több tízezer ember megélhetése, a kis települések ellátása kerül veszélybe egy rendelet miatt, amely a kis boltok elé november elsejétől teljesíthetetlen követelményeket támaszt. Így a hatóságok vélhetőleg megbüntetik, majd pedig bezárják azokat. A rendelet uniós elvárásra való hivatkozása nem valós, hiszen a közösségben csak az újonnan nyíló boltokra alkalmazzák a bevezetendő szabályokat.

Csákó Attila
2003. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kis üzletek ezreinek bezárásához is vezethet, hogy módosítás nélkül kell alkalmazni az élelmiszerek előállításának és forgalmazásának élelmiszer-higiéniai feltételeit szabályozó, a mezőgazdasági és az egészségügyi minisztérium együttes rendeletét – mondta lapunknak Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (Kisosz) ügyvezető elnöke. Aláhúzta: a rendelet követelményeinek feltételeit október végéig kellene megteremteni, ez viszont olyan műszaki átalakításokat igényel, amelyek betarthatatlanok, egyes előírások pedig fizikailag megvalósíthatatlanok. Antalffy szerint érthetetlen, hogy azonos feltételeket határoznak meg a rendeletben az élelmiszer előállítására és forgalmazására, miközben a bolti kiskereskedők az árut az eladótérben csak továbbítják a vevőknek. A szakember kifogásolja, hogy a boltok működéséhez olyan adminisztrációt, dokumentációt és utasításokat írnak elő, amelyek feleslegesek és elvégezhetetlenek, ráadásul külön rendszerszervezői hozzáértést igényelnek. Ez elsősorban a kis boltok, a családi vállalkozások számára okoz komoly fejtörést – mutatott rá a szakember.
A Kisosz számára elfogadhatatlan, hogy a vállalkozásoknak nyilvántartást kell vezetniük a felhasznált takarító- és fertőtlenítő szerekről, sőt a takarítás részletes leírását is tartalmaznia kell a dokumentumnak, amelyben meg kell nevezni a felelős személyeket is. A kártevők elleni védekezést is írásbeli program alapján kell végezni, s a kihelyezett búvóméregládákról még térképet is készíteni kell.
Az üzletek felszerelésével kapcsolatos előírás, hogy ahol az élelmiszer készítését, adagolását vagy csomagolását végzik, ott legfeljebb három méteren belül kézmosót és kétmedencés mosogatót kell felszerelni. A vásárlókocsik tisztításához pedig hideg-meleg vizes, zuhannyal ellátott helyiséget kell biztosítani. Az elnök szerint ez sok kis boltban a helyhiány miatt nem kivitelezhető, így azok bezárását eredményezheti. Hasonlóan – a helyhiány miatt – nem megvalósítható a zöldség-gyümölcs, valamint a tojás más élelmiszerektől elkülönített, raktárban történő tárolása. Antalffy rámutatott: a sajt és a hidegkonyha hűtőtérben való elkülönítése még a Kaiser vagy az Interspar számára is pluszfeladatot, átszervezést igényel majd.
Az elnök kiemelte: betarthatatlan a rendelet azon előírása is, hogy egyes eszközök csak egyes élelmiszerekkel érintkezzenek. Így azon a tálon, amelyen korábban sajtot tároltak, ezt követően mosás és fertőtlenítés után sem tárolható más élelmiszer. A rendelet önálló eladót ír elő a zöldség-gyümölcs, valamint a hentesáru értékesítése esetén. Ez a kis boltok esetében – mutat rá az ügyvezető elnök – megoldhatatlan, aki úgy látja: ezen előírások csak a szankcionálás jogalapját teremtik meg.
A rendelet bevezetését uniós követelményekre való hivatkozással a Kisosz nem tudja elfogadni, hiszen mint Antalffy Gábor elmondta: az Európai Unióban a szabályokat csak jövő időben értelmezik, ezáltal lehetséges például Olaszországban, hogy a száz éve működő boltoknak nem kell megfelelniük a legújabb követelményeknek. A Kisosz – fogalmazott az elnök – el tudná fogadni az új szabályok bevezetését, ám csak a jövőben nyíló boltok esetében.
Antalffy szerint eltérés mutatkozik az uniós és a magyar szankcionálás gyakorlata között is, s idehaza a hatóságok elsődleges célja inkább a büntetések beszedése a vállalkozóktól. A szakember hozzátette: a büntetések sem arányosak, mert amíg például a szomszédos Ausztriában 30–60 euró a büntetési tarifa (ami 8–15 ezer forintnak felel meg), addig idehaza a tőkeszegény magyar vállalkozások számára már az első szabálytalanság esetén is „repül” a százezres büntetés.
Az érdekvédők azt is sérelmezik, hogy a rendelet kidolgozásából kihagyják őket, s a szakma véleményét a döntéshozók meg sem hallgatták. A 165 ezer kiskereskedelmi egység – kétharmada élelmiszerbolt – 800–900 ezer ember egzisztenciáját biztosítja közvetlenül vagy közvetve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.