Bírálatok Bushnak

Heves vitákkal kezdődött tegnap az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) kétnapos bangkoki csúcsértekezlete. A vita legfőbb tárgya George Bush amerikai elnök azon törekvése, hogy a szervezet a terrorizmus elleni harcot állítsa együttműködésének középpontjába.

Hírösszefoglaló
2003. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A huszonegy tagállamot tömörítő együttműködési fórum számos résztvevője követelte, hogy a tömörülés maradjon meg annak, amiért létrejött: olyan együttműködési szervezetnek, amelynek célja a tagállamok gazdasági fejlődésének előmozdítása. A kedden elfogadandó zárónyilatkozat tervezete kompromisszumot próbál teremteni a két felfogás között, amennyiben a terrorellenes harc és a gazdasági fejlődés összefüggését hangsúlyozza. Utal egyebek mellett arra, mennyire visszavetette a délkelet-ázsiai térség idegenforgalmát a 2002 októberében elkövetett Bali szigeti merényletsorozat. A zárónyilatkozat tervezete szerint a két dolog közti szoros összefüggés miatt közös harcot kell vívni a nemzetközi terrorszervezetek ellen.
A terrorellenes harcon belül kiemelkedő téma a csúcstalálkozón a vállról indítható rakéták ügye. Az APEC tagállamainak vezetői az ilyen fegyverek exportjának szigorú ellenőrzéséről, a készletek gondos nyilvántartásáról és őrzéséről, a nem állami megrendelőknek való eladások tilalmáról tanácskoznak azzal a céllal, hogy ilyen fegyverek semmiképp ne kerülhessenek szélsőségesek kezébe. A nyitónapon többen – köztük Vicente Fox mexikói elnök és Mahathir Mohamad malajziai kormányfő – hangot adtak elégedetlenségüknek, amiért az amerikai elnök és szövetségesei „eltérítették” az APEC-et eredeti céljától, a gazdasági együttműködéstől. Ugyanakkor a malajziai kormányfő gazdasági jellegű fejtegetéseinek is voltak politikai felhangjai, például amikor kijelentette, hogy a fejlődő országoknak nem szabad, hanem tisztességes kereskedelemre van szükségük. Nemcsak a malajziai kormányfő bírálta Busht, az amerikai elnök is elítélte a malajziai vezetőt. Azokért a szavakért illette bírálattal, amelyeket az Iszlám Konferencia Szervezetének legutóbbi csúcsértekezletén mondott „a zsidók világuralmáról” – jelentették a hírügynökségek.
Bush és Ro Mu Hjon dél-koreai elnök az eseményen közös felhívásban sürgette, hogy az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatos válság megoldása céljából mihamarabb rendezzék meg a hatoldalú tárgyalások újabb fordulóját. Egyúttal felszólították az észak-koreai vezetőket: tartózkodjanak minden olyan lépéstől, amely tovább súlyosbíthatná a helyzetet, inkább feleljenek kedvezően a válságban érintett többi ország diplomáciai kezdeményezéseire – jelentette a Reuters hírügynökség.

Észak-koreai rakétakísérlet
Észak-Korea – meg nem erősített japán értesülés szerint – kísérletet hajtott végre tegnap egy hadgyakorlaton rövid hatótávolságú, hajók ellen tervezett rakétával. A japán nemzetvédelmi hivatal közölte Tokióban, hogy ilyen értelmű, meg nem erősített értesülést kapott. Hasonlóképp nyilatkoztak Dél-Koreában is. Az NHK japán közszolgálati televízió jelentése szerint valószínű, hogy a hozzávetőleg száz kilométeres hatótávolságú kínai Selyemhernyó rakéta észak-koreaiak által módosított változatáról van szó. A mostani előtt Észak-Korea már kétszer is végrehajtott az idén kísérleteket ilyen típusú rakétákkal, előbb februárban, majd márciusban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.