A tudományos akadémia megalapításakor Széchenyi István a teljes nemzet ügyét karolta fel – idézte fel Sulyok Tamás köztársasági elnök ünnepi beszédében.
Széchenyinek köszönhetjük, hogy a tudományos szabadság alapérték lett
– emlékeztetett az államfő. Az elmúlt két évszázadban az akadémiának köszönhetően sorra születtek a magyar találmányok, amelyek bizonyítják a nemzet kiválóságát – értékelt Sulyok Tamás, aki szerint a mai ünnep és a teljes jubileumi év a magyar tudományos közösség sikereiről, teremtő készségéről szól.

Minden okunk megvan rá, hogy bízzunk a magyar tudomány jövőjében
– emelte ki Sulyok Tamás.
A jubileumi közgyűlésen az MTA elnöke, Freund Tamás kiemelte: csaknem egy évtizede készülnek az akadémia megalapításának 200. évfordulójára.
A rendszerváltás után az akadémia visszavette az intézményi szabadságát, és az elmúlt évtizedekben komoly eredményeket ért el – jelentette ki az akadémiai elnök, majd rámutatott: számos program olyan fontosnak bizonyult, hogy végül leváltak a Magyar Tudományos Akadémiáról. Példaként az elnök az akadémia kutatóhálózatát hozta fel, amely mára az intézménytől teljesen különállóan működik.
Az akadémia egyedülálló érték, amelynek megőrzésére jó esély van – jelentette ki az akadémia elnöke. Freund Tamás közölte: komoly kapcsolatokat ápolnak a kormányzattal, ugyanakkor a felsőoktatás és a kutatási rendszer átalakításában nem jut érdemi szerep a Magyar Tudományos Akadémiának.
Az akadémia nem önmagáért és tagjaiért van, hanem azért a közösségért, amely létrehozta
– mutatott rá Freund Tamás.
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelő miniszter szerint az a kérdés: a nemzet szolgálatának kell-e lennie a Magyar Tudományos Akadémia legfőbb ügyének. A politikus hangsúlyozta: tiszteletet érdemelnek, akik a magyar nyelv és kultúra felemeléséért dolgoztak, dolgoznak.
A világ és benne Magyarország is rosszabb hely lenne a magyar tudomány és az akadémia nélkül
– hangoztatta a tárcavezető, és köszönetet mondott az akadémia tagságának. Hankó Balázs leszögezte: az akadémia autonóm és szuverén, tudományos kérdésekben való döntéseit szabadon hozza, abba senkinek sincs joga beleszólni.

Ahogy mindig is voltak és vannak hőseink, sajnos mindig voltak és vannak ezen törekvéseket ellehetetleníteni próbálók is. Napjainkban az autonómiára hivatkozva új hatalmak jogtalanul fosztanak meg kutatókat, kutatóműhelyeket a tudomány szabad művelésétől – emlékeztetett a tárcavezető. Hozzátette: nincs a tudománynak olyan területe, amelyet a magyar tudósok és innovátorok ne emeltek volna a legmagasabb szintre. Beszélt arról is, hogy
az MTA tagságának támogatásával közösen 2027-ig megduplázzák a kutatóhálózat finanszírozását.
A tavaly év végén a Magyar Kutatási Hálózat javaslatára az országgyűlés által elfogadott HUN-REN törvény ennek a versenyképes működésnek az alapjait jelenti. Arról is megállapodtunk a kutatóhálózattal, hogy a kutatóintézetek által használt ingatlanok ügyét is közösen és megnyugtatóan tudjuk rendezni – mondta Hankó Balázs. A HUN-REN kutatási hálózat megújulása érdekében a kormány 18 milliárd forint extra forrást biztosít a kutatók béremelésére.