A kormány foglalkoztatáspolitikai intézkedései hatékonyak és eredményesek állapította meg Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján mélyponton van az álláskeresők száma. A statisztika szerint 2025 áprilisában 228 254 álláskeresőt regisztráltak, ami az előző év azonos időszakához képest további több mint kétezer, 2010-hez képest pedig csaknem négyszázezer fős csökkenést jelent.
Az NGM elemzésében Czomba Sándor kiemelte: a rendszerváltozás óta nem volt ilyen alacsony a regisztrált álláskeresők száma április hónapban, mint idén, ez is rávilágít arra, hogy a kormány foglalkoztatáspolitikai intézkedései hatékonyak és eredményesek.
Rámutatott: Magyarország a foglalkoztatottsági adatok alapján Európa élmezőnyéhez tartozik. 2010-hez képest ma már egymillióval többen, közel 4,7 millióan dolgoznak hazánkban, miközben az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt – ismételte meg az államtitkár.
Hangsúlyozta: a kormány célja, hogy mindenki, aki akar és tud, az dolgozhasson. Ezt a célt szolgálja a harminc év alatti álláskereső és inaktív fiatalokat támogató Ifjúsági garancia plusz program, valamint a harminc év felettieket segítő – szintén uniós finanszírozású – program is, amelyek keretében az álláskeresők bértámogatásban, lakhatási és utazási térítésben részesülhetnek. A projektek segítségével már közel 39 ezer álláskeresőnek sikerült elhelyezkednie.
Emlékeztetett arra is, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások dolgozói létszámának és kapacitásának növelése érdekében a kormány 4,1 milliárd forintból indított új támogatási programot. A KKV kapacitásbővítő támogatás 2.0 programmal közel 1700 fő elhelyezkedését segítheti a kormány, ezáltal érdemben hozzájárulva a magas foglalkoztatottsági szint megőrzéséhez. A vállalkozások digitális infrastruktúrájának fejlesztése érdekében kétmilliárd forintból indult új munkaerő-piaci program, amelynek segítségével növekedhet a hazai kkv-k versenyképessége, piaci részesedése, munkavállalóik képzettségi szintje, valamint új munkavállalók felvétele is megvalósulhat.
Az államtitkár felidézte, hogy mindezek mellett a kormány március végén ismét elindította a Közfoglalkoztatásból versenyszférába programot is, ami elhelyezkedési juttatás segítségével támogatja a kellő motivációval, szakképzettséggel rendelkező, munkára kész és képes közfoglalkoztatottak versenypiaci elhelyezkedését.
Jelezte: a közeljövőben több olyan pilot jellegű programot is indít a kormány, amely a hazai munkaerő-tartalék felkutatását, aktivizálását és képzését célozza. Ezeken a programokon keresztül a kormány a munkavállalók kompetenciáinak felmérésére is törekszik, a végzettség alapú megközelítés mellett helyet szorítva a meglevő képességek feltárásának is.