Jövő év áprilisától a kereset 70 százalékáról 65-re csökkenne azoknak a táppénze, akik legalább kétévnyi járulékfizetést tudnak felmutatni. Megrövidülne az úgynevezett passzív táppénz időtartama is. Eddig ha valaki a munkaviszonya megszűntét követő három napon belül lett beteg, akkor 180 napig kaphatott táppénzt. Ez a költségvetési javaslat szerint 30 napra csökkenne.
Az egészségbiztosítási alap állandó hiánya miatt szükséges az intézkedést meghozni – mondta Vojnik Mária, az egészségügyi tárca politikai államtitkára. Leszögezte: a kórházi ellátás időtartama alatt, valamint azoknak, akik nem rendelkeznek legalább kétéves folyamatos biztosítási jogviszonnyal, a táppénz mértéke nem változik, továbbra is 60 százalék marad.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő azt hangsúlyozta, hogy a csökkentés célja a visszaélések visszaszorítása. Elmondta még: az év első kilenc hónapjában 25 százalékkal nőtt a táppénzkifizetés összege, ez több mint tízmilliárd forinttal terheli meg a költségvetést. Ugyanezen időszakban a megbetegedési arányok nem változtak jelentősen az előző év hasonló időszakához képest. Ez felelős kormánytól cselekvést kíván – szögezte le.
Gál J. Zoltán szerint a táppénz csökkentésének célja a visszaélések visszaszorítása
A Munkástanácsok Országos Szövetsége a „jóléti rendszerváltozás koporsójába vert utolsó szögként” értelmezi a kormány javaslatát. – Arcátlanság igazságosnak nevezni, hogy az esetleges csalók miatt a jogosultak juttatásait is csökkentik – jelentette ki Palkovics Imre. A Munkástanácsok elnöke hangsúlyozta: tovább nő az eleve rossz egészségügyi állapotban lévő munkavállalók kiszolgáltatottsága, ugyanis sokan még indokolt esetben sem mennek táppénzre, mert félnek, hogy elveszítik állásukat. Palkovics kifogásolta, hogy a kormány újra a szakszervezetek megkérdezése nélkül döntött a munkavállalókat hátrányosan érintő intézkedésről. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége is elfogadhatatlannak tartja a javaslatot. A szövetség szerint a juttatások csökkentésével járó járulékemelés alkotmányossági kérdéseket is felvet.
Palkovics Imre a jóléti rendszerváltozás koporsójába vert utolsó szögként értelmezi a kormány javaslatát
Selmeczi Gabriella, a Fidesz egészségügyi kabinetjének vezetője szerint az intézkedések nem a táppénzcsalókat, hanem a beteg embereket fogják büntetni, ezért a frakció a költségvetés parlamenti vitájában mindent el fog követni, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévő embereken segítsen – mondta.
Selmeczi Gabriella úgy véli: a kabinet nem a táppénzcsalókat, hanem a beteg embereket fogja büntetni
Az MSZP képviselőcsoportja olyan módosító javaslatot készül beadni, amelynek értelmében „a valóban jogosultak” az eddigi százalékos mértékben vehetnék igénybe a táppénzjuttatást – közölte Vidorné Szabó Györgyi. A módosító indítvány célja, hogy „megelőzzék és visszaszorítsák a visszaéléseket, az indokolatlan és jogtalan igénybevételt, valamint szigorítsák az ellenőrzést”.
Vidorné Szabó Györgyi: Az MSZP képviselőcsoportja az ellenőrzés szigorítását fogja kérni

A szokásosnál könnyebb volt az idei magyarérettségi, és még a Hunyadi-sorozat is segíthetett