Csalót lát a kabinet a betegekben

Az ellenzék és a szakszervezetek is ellenzik a kormány táppénzcsökkentési javaslatát. A kormányszóvivő a kiadások radikális emelkedésével magyarázza az intézkedés szükségességét, amelynek szerinte nem a betegek „megrövidítése”, hanem a visszaélések megszüntetése a célja.

Munkatársainktól
2003. 10. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő év áprilisától a kereset 70 százalékáról 65-re csökkenne azoknak a táppénze, akik legalább kétévnyi járulékfizetést tudnak felmutatni. Megrövidülne az úgynevezett passzív táppénz időtartama is. Eddig ha valaki a munkaviszonya megszűntét követő három napon belül lett beteg, akkor 180 napig kaphatott táppénzt. Ez a költségvetési javaslat szerint 30 napra csökkenne.
Az egészségbiztosítási alap állandó hiánya miatt szükséges az intézkedést meghozni – mondta Vojnik Mária, az egészségügyi tárca politikai államtitkára. Leszögezte: a kórházi ellátás időtartama alatt, valamint azoknak, akik nem rendelkeznek legalább kétéves folyamatos biztosítási jogviszonnyal, a táppénz mértéke nem változik, továbbra is 60 százalék marad.

Gál J. Zoltán kormányszóvivő azt hangsúlyozta, hogy a csökkentés célja a visszaélések visszaszorítása. Elmondta még: az év első kilenc hónapjában 25 százalékkal nőtt a táppénzkifizetés összege, ez több mint tízmilliárd forinttal terheli meg a költségvetést. Ugyanezen időszakban a megbetegedési arányok nem változtak jelentősen az előző év hasonló időszakához képest. Ez felelős kormánytól cselekvést kíván – szögezte le.

Gál J. Zoltán szerint a táppénz csökkentésének célja a visszaélések visszaszorítása

A Munkástanácsok Országos Szövetsége a „jóléti rendszerváltozás koporsójába vert utolsó szögként” értelmezi a kormány javaslatát. – Arcátlanság igazságosnak nevezni, hogy az esetleges csalók miatt a jogosultak juttatásait is csökkentik – jelentette ki Palkovics Imre. A Munkástanácsok elnöke hangsúlyozta: tovább nő az eleve rossz egészségügyi állapotban lévő munkavállalók kiszolgáltatottsága, ugyanis sokan még indokolt esetben sem mennek táppénzre, mert félnek, hogy elveszítik állásukat. Palkovics kifogásolta, hogy a kormány újra a szakszervezetek megkérdezése nélkül döntött a munkavállalókat hátrányosan érintő intézkedésről. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége is elfogadhatatlannak tartja a javaslatot. A szövetség szerint a juttatások csökkentésével járó járulékemelés alkotmányossági kérdéseket is felvet.

Palkovics Imre a jóléti rendszerváltozás koporsójába vert utolsó szögként értelmezi a kormány javaslatát

Selmeczi Gabriella, a Fidesz egészségügyi kabinetjének vezetője szerint az intézkedések nem a táppénzcsalókat, hanem a beteg embereket fogják büntetni, ezért a frakció a költségvetés parlamenti vitájában mindent el fog követni, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévő embereken segítsen – mondta.

Selmeczi Gabriella úgy véli: a kabinet nem a táppénzcsalókat, hanem a beteg embereket fogja büntetni

Az MSZP képviselőcsoportja olyan módosító javaslatot készül beadni, amelynek értelmében „a valóban jogosultak” az eddigi százalékos mértékben vehetnék igénybe a táppénzjuttatást – közölte Vidorné Szabó Györgyi. A módosító indítvány célja, hogy „megelőzzék és visszaszorítsák a visszaéléseket, az indokolatlan és jogtalan igénybevételt, valamint szigorítsák az ellenőrzést”.

Vidorné Szabó Györgyi: Az MSZP képviselőcsoportja az ellenőrzés szigorítását fogja kérni

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.