Egy cseh lap értesülése szerint a német és a lengyel köztársasági elnök azt szeretné, ha a visegrádi négyek jövő hétfői budapesti államfői csúcstalálkozója elítélné a szudétanémetek II. világháború utáni kitelepítését Csehszlovákiából. A Lidové Noviny úgy tudja, hogy Johannes Rau és Aleksander Kwasniewski ezzel kapcsolatos levelét akkor kapta meg Prága, amikor Vladimír Spidla miniszterelnök Szlovákiában tartózkodott.
A cseheket a javaslat szövege állítólag felháborította. „Állandóan az önkényes elűzetésről van benne szó. A háborúról és a háború alatti borzalmakról pedig egy szó sem esik” – idézi a lap egy névtelenül nyilatkozó cseh diplomata véleményét. A levél szövege egyelőre nem került nyilvánosságra, így nem tudni, van-e szó benne a csehszlovákiai magyar kisebbséget a II. világháború után ért jogfosztásokról is.
Spidlát a hír meglepte, s ezért még Pozsonyból telefonon kapcsolatba lépett Václav Klaus államfővel, akinek kifejezte fenntartásait a levéllel kapcsolatban. A lap megjegyzi: egyelőre nem tudni, hogyan született meg a német–lengyel javaslat, mert Rau és Kwasniewski már régebben nem találkoztak.
***
Önvizsgálatra szólítottak fel az államfők.
Közös felhívással fordult a lengyel és a német államfő tegnap Gdanskban az európaiakhoz, hogy ne hárítsák kölcsönösen egymásra a felelősséget a földrész XX. századi elűzöttjeiért, kitelepítettjeiért, menekültjeiért. Kwasniewski és Rau szerint „az európaiaknak együtt kell felülvizsgálniuk a XX. század elűzöttjeivel, kitelepítettjeivel és menekültjeivel kapcsolatos összes kérdést, hogy azok okai, történelmi gyökerei érthetők legyenek a nagyközönség számára”. (MTI)

Kigyulladt a Penny logisztikai központja Veszprémben