Emlékkép anyámtól

Erdélyi Péter
2003. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1930-as évek végére jószerivel alig maradt épkézláb hanti férfi a tajgában. Pedig ember nélkül éhhalálra volt ítélve a halászatból-vadászatból élő nagycsalád. A rénszarvasokkal sem birkóztak meg egyedül az asszonyok és a gyermekek.
A férfiaknak pedig meg kellett halniuk. Miért? Mert más isteneik, más szokásaik, más filozófiájuk, más életük volt, vagyis különböztek a bolsevikoktól, ezért a szovjet hatalom félt tőlük. A tervek szerint mindannyiukra ez a sors várt volna, de végül Moszkvában úgy határoztak, hogy csupán a sámánokat, a híres vadászokat, a tehetős rénszarvastenyésztőket, vagyis a nemzetségek vezetőit tüntetik el. Tökéletes munkát végeztek: ma sem tudjuk, hová temették a sok ezer kivégzett hanti férfit.
A fiatal nemzedékeket a bolsevikok erőszakkal kollégiumokba szállították, ahol elképzeléseik szerint a kommunista agymosás idővel meghozza a várt eredményt: arctalan szovjet állampolgárokká válnak.
A diákotthonok több száz kilométerre voltak a családok szálláshelyeitől. Éppen ezért, illetve a rendkívül kemény tél miatt a gyermekek csupán nyaranta mehettek haza. Egy helyi mondás szerint Szibériában tizenkét hónapig tart a tél, a többi a nyár. Szóval a családi együttlét legfeljebb két-három hónapra korlátozódhatott.
A kollégiumban a gyerekekről azonnal levettették a hagyományos, vagyis a helyi éghajlathoz igazodó prémruhát, és haszontalan európai gúnyába öltöztették őket. Ettől kezdve természetesen tilos volt a sátán nyelvét, vagyis anyanyelvüket használniuk, az oktatás-nevelés oroszul folyt. Többé nem ehettek nyers halat, nyers rénszarvashúst, nem ihattak friss rénszarvasvért, hiszen – ahogyan felvilágosult nevelőik állították – ilyesmit csak a vadállatok esznek. A megszokott, tápláló élelmiszerek hiánya miatt a gyermekek sokat betegeskedtek. S végezetül esténként sem ősi dalaik, meséik ringatták álomba a kis hantikat.
Akkortájt az Északi-sarkvidéken ritkán járt vándorfotográfus. Ráadásul az ördögi masinától féltek is a hantik. Azt képzelték, hogy a fényképezőgép ellopja a lelküket. Mindezek dacára a képen látható anyuka a vászon elé merészkedett és a gyermekének emlékképet készíttetett.
Hogy kisfia mindig láthassa aggódó arcát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.