Én nem tudom...

Kristóf Attila
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, indokolt-e az a bennem egyre erősebben gyökerező gyanú, hogy a szocialisták jelenlegi mivoltukban képtelenek a kormányzásra. Sőt, az utóbbi hónapok botrányai, a párton belül olyan ideológiai törésvonalakra vetettek fényt, amelyek arra mutatnak, hogy Magyarországon nem léteznek modern, baloldali értékek, ha csak a szociális lózungokkal élő megnyilvánulásokat nem tekintjük annak. Ugyanakkor – ezzel a gyanúval, ha nem is ellentétben, de ellenkező előjellel – létezik egy olyan vélekedés is a magyar sajtó másik, népes és tágas térfelén, amely szerint éppenséggel a korszerű, sőt az „igazi” jobboldal hiányát nyögi az ország.

Ez így együtt azt jelentené, hogy exkomcsik és neofasiszták alkotják a politikai elitet, uralják a sajtót meg a nemzeti kultúrát. Ebben az esetben magyar demokrácia nem létezik, az úgynevezett politikai váltógazdálkodás értelmetlen, a nép csöbörből vödörbe kerül, az EU pedig egy korrupt csürhét vesz a nyakába.
Attól tartok tehát, hogy mindkét vélemény eltúlzott, és nem a valóságos helyzetet tükrözi, hanem csupán része annak a politikai hercehurcának, amely Magyarországon – a média hathatós közreműködésével – a rendszerváltozás kezdete óta folyik. Mindezt még mulatságosabbá, s így tanúságossá teszi: a politológia és a sajtó képtelen definiálni a magyar viszonyokat, sőt a különböző pártcsoportosulások önazonosság-tudata is kétségbe vonható. A nyelvezet kínban van, amikor a helyzet elnagyolt ábrázolására a jobb- és baloldal definícióját alkalmazza, de nem tartja megfelelőnek, mivel például a milliárdos szocialistát mint baloldali értékérzőt nonszensznek érzi. Ugyanakkor a jobboldal – a fent említett korszerűtlenség, továbbá a rasszizmus és a fasizmus vádjának Damoklesz kardja miatt – egyrészt polgárinak, másrészt nemzetinek nevezi magát, hogy lényegét megkülönböztesse a szemben álló vagy annak tartott oldaltól, míg a másik fél a szociáldemokrata és a liberális státus kisajátítására törekszik. Mindehhez hozzájárul az a félreértés, hogy a populáció a múltjától megszabadulni igyekvő, de abból is élő MSZP-t múltbéli, ám akkor sem valóságos tulajdonságokkal ruházza fel, például szociális érzékenységgel és az úgynevezett kétkezi dolgozók érdekképviseletével. Teljesen világos azonban, hogy a fent jelzett definíciós zavarokkal együtt az ország politikai elitje (és annak klientúrája) két egymással mereven szemben álló csoportból áll, s ugyanez vonatkozik a népességre is, amelynek egy részét erős érzelmek fűtik.

Természetesen egyik csoport sem egységes, s korántsem egynemű. Eltekintve a két összezsugorodott rendszerváltó párt, az MDF és SZDSZ önérdekű-öngerjesztő, függetlenséget mímelő gesztusaitól (is), mindkét oldal nézetrendszerében megfigyelhető bizonyos tól–ig jelenség, s ezzel együtt bizonyos antagonizmus. A Fidesz törekvése lényegében a tól–ig összefogására irányul, ami – főként a választók akaratából – néha sikeresnek nevezhető. A másik oldalon a közös érdek az összetartó erő, s csak ennek veszélyeztetettsége esetén nyilvánulnak meg eszmeinek tekinthető ellentétek. Ezeket rendszerint sikerül lokalizálni. A helyzet akkor válhat tragikussá, ha a hatalom elvesztése fenyeget, vagy a hatalom ténylegesen elveszik. Véleményem szerint a szocialistáknak még egy (mégpedig alapos) bukás kell ahhoz, hogy a nemzet érdekeit mindig szem előtt tartó, modern, baloldali párttá váljanak.

A jobboldalon az úgynevezett ideológiai szemléletbeli és módszertanbeli különbségek – a 2002-es vereség hatására – erőteljesebbek. Az amúgy is kisebbségben lévő polgári médiumok teret szentelnek az úgynevezett mérsékeltek és radikálisok vitájának, amelyben mindkét fél a választási esélyek rontásával vádolja a másikat. A kétféle hangnak nem kell kioltania vagy elnémítania egymást, hadd éljek képes beszéddel: a hárfa és az üstdob egy jó zenekarban együttműködik. A lényeg éppen az, hogy milyen zenét játszik a zenekar.
Hogy az összhangot egy jó karmester egyedül megteremtheti-e, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.