Csíkszentmártonban, az Alcsíki-medence központjának számító nagyközségben már a Ceausescu-diktatúra alatt működött a csecsemőotthon a végtelenségig elhanyagolt egykori főjegyzői kúriában. A magyarországi Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat a romániai forradalmat követő évben indította el támogatási programját a pityókaország fővárosának is nevezett településen. A romos épületet a romániai hatóságok 1994-ben életveszélyessé nyilvánították, majd kiürítették. A gyerekek a gyermekmentő szolgálat szakmai iránymutatása alapján nevelőszülőkhöz kerültek – Romániában ez volt az első ilyen jellegű kihelyezés. A hatóságok szakemberei felügyelték a gyerekek elhelyezését és fejlődését, és a pozitív eredmények hatására a romániai gyermekvédelmi törvényben bevezették a nevelőszülői programot.
A magyar humanitárius szervezet 1990-ben jött létre a hannoveri fiók mintájára és támogatásával abból a célból, hogy a fizikailag és értelmileg sérült, árva és más rászoruló gyermekeket támogassa, életkörülményeiket javítsa, jövőjüket megalapozza. A szolgálat feladatának tekinti a Romániában élő, rászoruló gyermekek egészségügyi támogatását is, ezért egészségügyi programja keretében évente két alkalommal önkéntesekből álló orvoscsoport utazik a romániai Hargita megyébe, ahol kórházakban, csecsemőotthonokban, iskolákban és árvaházakban vizsgálják és gyógykezelik őket. Indokolt esetben a szükséges beavatkozást budapesti kórházakban végzik el, és ezen túlmenően gyógyszerrel, műszerrel és tapasztalataikkal segítik a szóban forgó intézményeket. A szervezetnek jelenleg közel négyszáz tagja van, működési költségeit tagdíjakból, szponzori támogatásokból, pályázatok útján és önkéntesek munkájából finanszírozza. Magyarországon mozgó fogorvosi rendelőt működtetnek, a budapesti Teréz körúti irodájuk mellett pedig ingyenes gyermekrendelőt alakítottak ki. A Tesco nemzetközi áruházlánc támogatásával elindították „Az év támogatottja 2003” elnevezésű programot, amely során gyermekrendezvényeket és gyűjtést szerveznek az áruházakban a hátrányos helyzetű gyermekek segítésére, a Magyar Külkereskedelmi Bank támogatásának köszönhetően pedig száz nehéz anyagi helyzetben levő, tehetséges gyereknek adnak tanulmányi ösztöndíjat, évi tizennégy és fél millió forint értékben. Október első napjaitól egy adományvonalat is működtetnek: a 06-81/340-240-es telefonszám felhívása hatszáz forint plusz áfával támogatást jelent számukra.
A magyar szervezet nyolc éve szerződést kötött a romániai egészségügyi miniszterrel, vállalva az intézmény felújítását és átalakítását. Mivel időközben változott az intézmény tulajdonjoga, tulajdoni vita és pereskedés alakult ki a megye és a község között, ezért a per zárultáig le kellett állítani az építkezést. A döntés után a gyermekmentők új koncepciót dolgoztak ki az épület működtetésére, ezt az új tulajdonos elfogadta, így véget ért a többéves bizonytalanság, és újraindulhatott a munka.
A tavaly nyártól elkezdődött újraépítés során öt intézetet alakítottak ki a gyönyörű park közepén lévő épületegyüttesben. Itt kapott helyet a falu óvodája és számítógépes klubja, a Csibész Alapítvány működtetésében leányanyaotthon és csecsemőbefogadó központ indul, míg a Hargita Megyei Kórház működtetésében korai fejlesztő központ működik. Itt található Csíkszentmárton község önkéntes tűzoltósága is, amely a magyar szervezettől kapott, nyolcmillió forint értékű német tűzoltóautóval oltja a környék tüzeit.
A felújítás során egy 3500 négyzetméteres, modern épületegyüttes alakult ki, a költségek elérik a kétmillió dollárt. Az óvoda a legmodernebb európai normáknak is megfelel, a gyerekek tágas, napfényes helyiségekben és nagy teraszokon játszhatnak. A számítógépes klub tizenkét darab Pentium IV-es géppel felszerelt intézmény (a gépek és kiegészítőik tizenkét és fél millió forintba kerültek), amelyet a diákok ingyen használhatnak, csak a világhálós jelenlét telefonos költségeit kell megfizetniük. A leányanyaotthon négy krízishelyzetben lévő csonka családnak nyújt menedéket, a külön fürdőszobával és konyhával felszerelt otthonok példaértékűek az ország hasonló intézményei számára. A csecsemőbefogadó központba a kórházakban „felejtett” újszülöttek kerülnek – a csíkszeredai kórház újszülöttosztályán például átlag tíz-tizenkét ilyen csecsemő vár az intézeti elhelyezésre. A csíkszentmártoni otthon sokkal jobb körülményeket biztosít számukra, az újszülöttek a szükséges vizsgálatok és adminisztratív feladatok elvégzése után nevelőszülőkhöz kerülnek. A korai fejlesztő központ egy hiánypótló intézmény, ahol a különböző fogyatékkal született gyerekek fejlesztése, kezelése történik hatéves korig. A legmodernebb elvek alapján felépített intézményben medencét is építettek a hidroterápiás kezelésre, de van oktatóterem és szakemberszálló is, hogy a jövőben külföldi terapeutákat is tudjanak fogadni.
A sokszor mínusz harminc fokos csíki tél miatt különleges megoldásokat igényelt az épület fűtésrendszere: az első tél tapasztalata alapján az intézetek nem tudták fizetni a fűtőolajköltségeket, ezért az olaj- és a fatüzelésű kazán mellé vásároltak egy „fűrészporos” kazánt is, így nyolcvan százalékkal tudták csökkenteni a téli fűtés árát.
A mai átadási ünnepség a magyar parlament válogatottja és a Hargita megyei közméltóságok csapata közötti labdarúgó-mérkőzéssel indul, a meccset Buzánszky Jenő olimpiai bajnok vezeti. Ezután kerül sor a központ felszentelésére, majd beszédet mond többek közt Lévai Anikó, a szolgálat alapító tagja és Kövér László, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat magyar egyesületének elnöke is.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést