A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusi gyorstájékoztatója alapján 2025 áprilisában átlagosan 4,2 százalékkal haladták meg a fogyasztói árak az előző év azonos havi értékét. Ezen belül az élelmiszerek ára 5,4 százalékos emelkedést mutatott év/év alapon, amely – 1,6 százalékpontos – csökkenést jelent a márciusi adatokhoz képest. Havi alapon mérve a fogyasztói árak átlagosan mindössze 0,2 százalékkal emelkedtek, míg az élelmiszerárak 1,3 százalékkal csökkentek márciusról áprilisra. Az áprilisi adatközlés az első, amelyben teljes mértékben érzékelhetőek a március 17-én hatályba lépett árréscsökkentés, illetve a GVH által működtetett online árfigyelő rendszer kibővítésének hatásai is. Az élelmiszerárak havi alapon mért csökkenése azt mutatja, hogy az intézkedések jótékony, mérséklő hatást gyakorolnak az árdinamikára.

A GVH és a kormány által 2023. július 1-jén elindított online árfigyelő rendszer március végén további 22 termékkategóriával bővült. Így már száz termékkategóriában, összesen mintegy háromezer különböző élelmiszertermék naponta frissülő ára követhető nyomon a rendszerben, hat kiskereskedelmi lánc, országszerte 1231 boltjában. A bővítés olyan élelmiszereket érintett, mint a húsfélék és hentesáruk, a halak, a tejtermékek, valamint a rizs, a zsemle, a kakaópor és az őrölt kávé.
A rendszer további bővítéséről folyamatos egyeztetések zajlanak, célzottan az egyes háztartási termékek, illetve higiéniai cikkekre bővítés lehetőségéről. A Gazdasági Versenyhivatal folyamatosan nyomon követi az egyes termékláncokban tapasztalható piaci folyamatokat, illetve az élelmiszer-kereskedelem szereplőinek piaci magatartását a magyar fogyasztók védelme érdekében. A nemzeti versenyhatóság arra is nagy figyelmet fordít, hogy ne alakulhasson ki versenykorlátozó együttműködés az érintett piaci szereplők között.
A GVH jelenleg is több eljárást folytat élelmiszer-kiskereskedelmi cégekkel szemben, tiltott árrögzítés, illetve megtévesztő reklámozás gyanújával. A GVH április 15-én gyorsított ágazati vizsgálatokat indított a tej és tejtermékek, illetve az étkezési tyúktojás hazai piacán a termékkategóriákban tapasztalt ár-fluktuáció és emelkedés miatt. A KSH friss adatközlése alapján áprilisban a tojás (+26,9 százalék), valamint a tej (+7,5 százalék) áremelkedése továbbra is kiemelkedő az egyes élelmiszerek között, így különösen indokoltak a nemzeti versenyhatóság folyamatban lévő vizsgálatai.