Hogyan legyél humoralista (5.)

Sándor György
2003. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

NEM SZÍNPADI (KABARÉ)SZÍNÉSZ-KÉPZÉSNEK SZÁNOM
– ezt a (tan)könyvet. Nem is humoreszkszatíra-írói kurzus nyomtatott változata lenne művem. De a szánandó nappali színészetre se buzdítanék, a társasági „jópofa” engem is taszít. Főleg, amikor hazaérek végleg kiüresedve… ahelyett, hogy föltöltekeztem volna a másokkal való figyelmem közben, és azután alkotásokban gyümölcsöztethetném élményeimet, elmondom azt – mint a társaságok állandó középpontja –, amit úgyis tudok.

VALAMIREVALÓ EMBER
– főleg Pascal óta – nem jár társaságba… fél, hogy unatkozni fog… Rossz jellem – Márai szerint – az, aki például egy asztaltársaságnál nem elégszik meg a mellette ülő hallgatóval.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy ne keressük egymást. Főleg fiatalabb korban az együttlét megerősít, még képlékeny nyitott „viasz”-állapotunkban értékekhez rendeződünk, kell a sokféle hatás, satöbbi… – írd hozzá egyéni tapasztalataidat, mert nem olvasó vagy csupán (társszerző is).

MI AKKOR
– ennek az írásban közöltnek a szándéka mégis? Mit akar elérni? Egyrészt nem „akar”, csak szeretne… másrészt, semmit. (Amit te, ő, ők – nem szeretnének.)

KÖZÖSEN KELLENE
– azért – egyeztetni, mi legyen a terepe a humornak? (Nemcsak egy-egy esetben.) A természetes közege. S ez természetesen nem feltétlenül a nevettetésben merül ki elsődlegesen. (Másodlagosan, harmadlagosan sem.)

CSUPÁN VALAMILYEN FOKÚ ÉRZÉKENYSÉGRE NEVELÉS A SZÁNDÉKOM?
– Még az se… De. Az igen. Mert fejleszthető. Most mondjam el humortalanságom történetét? Nem bánom. A fiatalabb generáció sajnálatosan kevésbé ismeri már a képzőművész (költő) Kondort. Egyszer, amikor felkerestem műteremlakásában, betegen feküdt éppen. Mondtam neki, most már igazán adhatnál egy képet tőled. Azt válaszolta – lázálmában? –, rendben. De csak pénzért. Százötven forintot kért az 1964-ben Székesfehérvárott – és az országban is – először megrendezett gyűjteményes kiállításának egyik plakáttervéért. Elszaladtam nagyapámhoz a kívánt összegért. Mikor átadta ceruzavázlatát, kértem, legalább dedikáljad. Felült ágyában, és a kép alá a következőket kanyarította: Gyurinak, pénzért. Kondor Samu. S most jön a humortalanságom: a pénzért (szót) kiradíroztam. Én, a barbár traglodita. (Pedig azzal együtt mennyivel többet érne ma.) Csak azért említettem – rovásomra – ezt az egészet… (hogy honnan juthat el az ember?) Ide… Ebbe a pénztelen – pusztán művészetet kedvelő és támogató –, önzetlenül értékorientált jelenbe (???) (Közhely.)

EGYFAJTA „GROTESZK”
LÁTÁSMÓD FELÉ ÖSZTÖNÖZNÉK…
– hogy a jóval groteszkebb világ elviselhetőbbé váljon (!!!) S az önsajnálatból adódó szentimentalizmus ne a giccsben csúcsosodjon. Szemérmesebb érzelmesség inkább (a célom), ellenpontozva, szabálytalanul – de „mélyebben”, s így talán kissé hitelesebben.

MÉGIS MIHEZ LEHETNE
SEGÉDKÖNYV EZ?
Érvényesüléshez? Megírták Sikerkalauz címen, több kötetben (Dale Carnegie és utódjai). Ne aggódj, tanulj meg élni! a mottójuk, magam azért merőben más receptet – is – tudnék adni.
Ha tudnék… megírom… (ha még nem is a közeli és távoli jövőben).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.