Hogyan legyél humoralista (7.)

Sándor György
2003. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

NE ÚGY, MINT ÉN…
– 2003. október 13-án, hétfőn délután 16.20-tól 17.20-ig a Spinoza kávéházban (étteremben, bridzs- és egyéb klubban, művészszalonban). Ha viszont azt kérdeznéd, hogyan legyél teljesen független (sajtóba) író? – arra se tudnám (én) a választ. Kaján Tibor se… csak rajzban (időnként pár szavas telitalálatos képaláírással).

ÜL ÍRÓGÉPE ELŐTT
– karikatúrafigurája, de csak a tőle öt cm-re levágott-elidegenített, külön (független) életet élő két kézfeje (a hozzájuk tartozó mandzsettákkal) veri a billentyűket határidőre-szakmányban a legkülönbözőbb pártállású-vehemenciájú újságok számára.

NEKI SIKERÜLT…
– „Az egyiknek… (a másiknak…”)? Nekem sikerült – (s ez is szégyenem, / hisz nem egyéb az ember-árulásnál) / hogy csupán száraz kenyeret egyem / az Isten testén való osztozásnál –, hogy J. A. segítségével a humor mellett a morál is hangot kapjon (leendő) könyvemben.

ÜLÜNK KAJÁNNAL A KÁVÉHÁZBAN
– körülöttünk a fal tele a Mester karikatúráival. Öt órakor hoznák a teát, de mert éppen tv-felvétel van, nem lehet. Hogyne, hogy rajtunk kívül más is szerepeljen… Kaján alig szólal meg, tőlem mindössze öt percet kértek a tévések… tehát lassan egy órája egyfolytában – csak én – beszélek… (rám jött a tizenkétszer öt perc). Mit számít nekem, hogy a 83. éve felé közeledő élő klasszikusunkról szól mégiscsak a műsor…

RAVASZ ÁLALÁZATTAL
– alaposan felkészülve Belőle, újabb „skalpnak” használom fel ezt a – amúgy gyér – szereplési lehetőségemet, hogy az egyedülálló társművésszel való csevegés közben a finom, halk szavú Kaján Tibort is csupán a rólam való emlékezésekre ösztönözzem. (Elmondja szegény – mert mi mást tehetne –, hogy első kiállítását a Dorottya utcában 1982-ben én nyitottam meg, Latinovits, Ruttkai Éva mögött ült önálló estemen az Egyetemi Színpadon.) Mindez az exhibicionizmus azért teng túl megint csak bennem, hogy ha egy szép késő délután majd a szívemhez (helyére) kapok, ne kelljen túlórában napokig keresgélniük a tévéseknek az archívumban… (évek óta már csak vágatlan, azonnal adásba mehető emlékműsorokat készíttetek magamról).

UGYANIS KÍVÁNCSI VAGYOK
– még életemben, milyenre sikeredtek? Utólag – mit tudom én már akkor – milyen fontosabb problémák kötnek majd le, mi álmok jőnek? halálosan komolyak? ha majd leráztuk mind e földi bajt… És amilyen dekoncentrált voltam életemben, az adás dátumát akkor is elnézem… Különben is, már az uniós szabványok szerint túl komplikált lenne csak úgy, a műsoridőre, a globális temetőből kis hazánkba hazakéredzkednem. A késői vetítés miatt nem érnék vissza… A pokolba? Tisztítótűzbe??? Túl magasra vettem magamat… (azért süllyedek mélyre).

DE MÉG ÉLEK…
(És így) hallottam a múlt héten az első számú célpont, a „levadászásra” szánt Orbán Viktor válaszát a Vasárnapi újságban. Nagyon nehéz sorsú lehet az illető, aki ezt mondta azon a bizonyos Horn-féle lakossági fórumon, és csak egy ellenségképet kellett neki adni, hogy kin, kiken kérje ezt számon – valami ilyesmit válaszolt. Ha leülnénk beszélgetni az illető úrral (?) hölggyel (?) biztos sok mindenben egyet – is – értenénk, és talán megváltozna a véleménye.
Hát igen… Ha… a „teljesen független – írott és elektronikus – sajtó” gyakrabban teret adna nemcsak az olyan, hanem az ilyen milyenségnek is, akkor a vélemények-vélekedések-ítéletek szabad akaratból történhetnének.
Amikor a Horn-kormány idejében a Tháliát adminisztratívan megszüntették, az egyik fő áldozat, Eperjes azt nyilatkozta a tévének: én még a kultuszminiszterért is imádkozom, nem lehet célunk, hogy bárki is e hazában elkárhozzon!
Ezeket üldözitek?!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.