Jön a harmincforintos tojás

Nagy Ottó
2003. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Javulóban van a tojáspiac, az eddigi nagyon rossz helyzetben lévő ágazat helyzete az elmúlt egy-két hétben megfordult – tájékoztatta lapunkat Földi Péter, a Baromfi Terméktanács (BT) titkára. A tojáspiac számára áldatlan állapot a húspiaci válság miatt alakult ki, mert sok keltetőtojás jelent meg az étkezési tojáspiacon, ráadásul a selejtes tyúkokat sem vágták le, így azok a háztájiban tovább termeltek.
A javulást az is elősegítette, hogy a válság miatt a termelők egy része abbahagyta a termelést, mert nem bírták az önköltség alatti értékesítést. A hiány 150–200 ezer tojótyúkférőhelyben mérhető, de a kiesés ennél nagyobb, mert az első kilenc havi adatok azt mutatják, hogy a jércetelepítési kedv is csökkent. Mintegy 350–400 ezer darabbal kevesebb állatot telepítettek a baromfitartók – mondta Földi Péter. Ez a tény arra is rámutat, hogy nincs pénz az ágazatban, és a termelők a régi állományokat termeltetik tovább – tette hozzá.
A szakember a javulás harmadik okaként elmondta, hogy az európai piac most érzi meg a holland baromfiválság hatásait, amit felerősít az is, hogy a közösségben már sokkal szigorúbban számon kérik az állatjóléti előírások betartását. Ennek következtében most 15-20 százalékkal kevesebb tyúk termel ugyanakkora területen.
A kereskedelmi adatokról Földi Péter elmondta, az idén szeptember végéig hetvenmillió darab tojást exportáltunk, szemben az évi szokásos tízmillióval. Ez a menynyiség lehet, hogy így sem sok, mégis jót tesz a belföldi piacnak, annyira, hogy most a tojás ára húsz forint fölött van. Az önköltség azonban 12-13 forint volt, de a takarmányárak és az energiaár emelkedésével további húszszázalékos önköltség-növekedéssel számolunk. Az önköltség tehát 14 forint fölé is emelkedhet, aminek következtében karácsonyra egy tojás ára a harminc forintot is elérheti – folytatta. Hiába lett a karácsony a főszezon, még ekkor sem kell az importtojástól tartanunk, mert a környező országokban is magas a tojás ára. Úgy néz ki, ez a darabonkénti harmincforintos ár az EU-ban is megmarad, sőt ott az állatjóléti és más törvényi szabályozások fogják felhajtani az árat – tette hozzá.
A BT korábban mintegy egymilliárd forintos anyagi segítséget kért a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumtól az ágazatban tevékenykedő gazdálkodók anyagi megsegítésére, mondván, hogy az aszálykár miatt a takarmányárak megemelkedtek, és ez rendkívüli módon sújtja a tenyésztőket.
Földi Péter hangsúlyozta, nem „friss” pénzről van szó, hanem a már odaítélt támogatások átcsoportosítását szeretnék elérni, mert azok egy részét különböző okok miatt nem tudják lehívni a termelők. A BT ezzel azt szeretné elérni, hogy az agrárkormányzat a haszonállattartás után járó támogatást – amely csirke esetében jelenleg 16,8 forint, egyéb szárnyasnál pedig 8,2 forint kilogrammonként – hat forinttal emelje meg kilogrammonként. A takarmányköltségek az aszályos időjárás miatt már most is 10-20 százalékkal magasabbak, mint korábban, ami kilogrammonként 12-15, esetenként akár 20 forintos drágulást jelent. Ez, tekintettel arra, hogy a baromfitartók önköltségének 60-65 százalékát a takarmányköltségek teszik ki, érzékenyen érinti a termelőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.