Ukrajna alaptalan vádakkal támadja Magyarországot

Magyarország nemzetközi kötelezettségei mentén, a NATO és az Európai Unió elveit betartva jár el biztonságpolitikai kérdésekben. Ukrajna mégis azzal vádolja hazánkat, hogy katonai hírszerzési műveletet folytatott Kárpátalján, amit a magyar fél határozottan visszautasít. Szakértők szerint ezek az állítások nem csupán jogilag megalapozatlanok, hanem veszélyes provokációként is értelmezhetők.

2025. 05. 09. 21:25
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna a kárpátaljai magyar jelenlétet próbálja megkérdőjelezni azzal, hogy két személyt vádol katonai hírszerzéssel és hazaárulással. A Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány tudományos igazgatója, Lomnici Zoltán szerint az ukrán titkosszolgálat vádjai nemcsak a nemzetközi joggal ütköznek, hanem komoly támadást is jelentenek Magyarországgal, egy euroatlanti szövetségi rendszer tagjával szemben. A szakértő rámutatott, hogy hazánk 1998 óta egyértelmű biztonságpolitikai alapelveket követ, amelyek célja a függetlenség és a területi épség megőrzése, valamint a magyar állampolgárok biztonságának szavatolása.

Lomnici Zoltán szerint Ukrajna vádjai nemcsak jogilag megalapozatlanok, hanem Magyarország szuverenitását is sértik.
Lomnici Zoltán szerint Ukrajna vádjai nemcsak jogilag megalapozatlanok, hanem Magyarország szuverenitását is sértik.
Forrás: Facebook/Lomnici Zoltán

Ukrajna vádaskodása provokációnak is tekinthető

Lomnici Zoltán szerint nem hagyható figyelmen kívül, hogy Magyarország hosszú ideje a gyors béke elérésének híve, és nem támogatja az ukrán politikai elit által szorgalmazott, elhúzódó háborús állapotot. Mint rámutatott, a mostani ügy nem csupán nemzetközi jogi értelemben tűnik nonszensznek, de komoly támadásként is értékelhető hazánkkal szemben. 

A szakértő szerint Ukrajna ezzel egy euroatlanti tagállamot próbál lejáratni, miközben maga is az EU-csatlakozásra készül.

A vádak szerint az állítólagos magyar ügynökök a lakosság reakcióit próbálták volna feltérképezni egy esetleges magyar katonai jelenlét esetére. Lomnici úgy véli, ez már önmagában is háborús provokációként értékelhető, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a magyar fél részéről semmilyen olyan tevékenység nem történt, amely ezt indokolná. A kijelentések szerinte részei lehetnek annak az ellenséges narratívának, amely Magyarország szuverenitását próbálja megkérdőjelezni.

Ukrajna és a Tisza Párt kapcsolatának veszélyei

A szakértő szerint különösen súlyos nemzetbiztonsági helyzet áll elő, ha beigazolódik az ukrán titkosszolgálat és a Tisza Párt közötti titkos, szervezett együttműködés. Mint mondta, ez önmagában is a nemzetbiztonsági veszélyességi küszöb átlépéseként értékelhető. 

Hozzátette: ha emellett befolyást is gyakorolnak a pártra, vagy akár finanszírozzák is azt, „az már súlyos nemzetbiztonsági és politikai botrányt jelentene Magyarországon”.

Az eset ilyen körülmények között a hazaárulás bűncselekményének gyanúját is felvetheti, és súlyos büntetőjogi következményekhez vezethet a párt és annak vezetői számára. Lomnici úgy véli, hogy a történtek hatására az ukrán–magyar kapcsolatok mélypontra süllyedhetnek, ami nemcsak diplomáciai válságot, hanem hosszú távú politikai következményeket is magában hordoz.

Ukrajna propagandaháborút folytat Magyarország ellen

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban úgy fogalmazott: 

A frontvonalakon zajló összecsapások mellett zajlik egy propagandaháború is Ukrajnában. És az is világos, hogy Ukrajnában gyakran alkalmaznak magyarellenes propagandát.

Lomnici ezzel egyetért, és hangsúlyozza, hogy a dezinformáció a hibrid hadviselés eszköze, amely destabilizálhatja az adott ország belső rendjét és biztonságát. A szakértő szerint Magyarország számos jogi és diplomáciai eszközzel élhet, amennyiben ilyen támadás éri. Ilyen lehet a nagykövet berendelése, tiltakozó jegyzék küldése, sőt szélsőséges esetben a diplomáciai kapcsolatok részleges vagy teljes befagyasztása is. 

Hozzátette, hogy a NATO-n és az Európai Unión belül is kérhető az ügy napirendre vétele, közös fellépés és akár szankciók formájában is.

Ugyanakkor Lomnici figyelmeztetett: a háborúpárti brüsszeli döntéshozók, valamint az ukránbarát Tisza Párt mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy Magyarország jogos fellépését lesöpörje az asztalról. Mindez alááshatja Ukrajna uniós csatlakozási esélyeit, és tovább csökkentheti az ország iránti bizalmat Európa józanabb részén.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.