Jön a kuruc!

Móser Zoltán
2003. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelországi helyekről és a Tiszahátról beszéltünk R. Várkonyi Ágnes történésszel a Rákóczi-év kapcsán, így került elő Beregszász neve. „Oda is el kell menni – mondta –, bár a régi főtérből nagyon kevés maradt meg, de ott van egy híd, amelyet jó volna lefényképezni, mert azon biztosan áthaladt Rákóczi.” Elmondtam, hogy jártam ott, és nekem is megakadt a szemem azon a hídon. Bevallottam, Petőfire gondoltam, akit odaálmodtam. De e megjegyzés kapcsán az idő kitágult, s képzeletben 1703 nyaráig ugrottam vissza. Ebben segített a vezérlő fejedelem emlékirataival. Ebből idézek:
„Július vége felé biztos forrásokból megtudtam, hogy Bereg és Ugocsa megyék nemessége, száz német gyalogossal Szatmár helyőrségéből és ugyanannyi lovassal a Montecuccoli-ezredből, Tiszabecs falunál foglalt állást Csáky István, a két nevezett vármegye főispánjának parancsnoksága alatt. Az volt a szándékuk, hogy megakadályozzák a folyón való átkelésemet. E csapatok egyik része Beregszászban, az én városomban szállt meg, a folyón innen. Elhatároztam, hogy nagy gyorsasággal és titkon nyomulok előre a szomszédos hegyek és erdők rejtekútjain át, és megtámadom őket. Előbb zűrzavart akartam okozni e seregben, hogy hatalmamba kerítsem az átkelésre készenlétben tartott hajókat. Hajnalban megindultunk, és a rá következő, nagyon esős éjszakán csak néhány órát pihentünk, aztán a lovassággal megérkeztem Beregszász közelébe. Ott megtudtam, hogy csak huszonöt német és ugyanannyi magyar lovas kelt át a folyón, a többiek a túlsó parton maradtak azzal a szándékkal, hogy szemmel tartanak, mert a hír rendkívüli módon megnagyította seregemet. Hogy ezek meg ne menekülhessenek, elhatároztam, hogy hatalmamba kerítem azt a gázlót, amelyet tizenöt elsáncolt német gyalogos őrzött. Gyalogságom a sárral borított utak kényelmetlensége miatt még nem csatlakozhatott hozzám, de magyar lovasaim zárt sorokban támadva szétszórták az ellenséget: egyik része a Tiszának szaladt, és belefulladt a mocsárba, a többiek futással akartak menekülni. Ezeket elfogták vagy megölték.” Ezután még azt is megemlíti emlékirataiban Rákóczi, hogy „ez volt az első, habár jelentéktelen összecsapás”.
Rákóczi még aznap este a közeli Váriba, a Szamos, Tisza és Borsova összefolyásához húzódott vissza. Veszélyes vállalkozás volt: „előre láttam – írja –, hogy ha megkíséreljük az átkelést a Tiszán, nagy veszély fenyegeti személyemet, de ha végrehajtjuk ezt a vállalkozást, a köz javának nagy előnye származik belőle. Ezért habozás nélkül szavamat adtam a lovasoknak, akikben legjobban megbíztam, hogy amennyiben a gyalogság és a lengyelek hátrálni akarnak, velük együtt megkísérlem az átkelést a folyón.”
Ennyit e híd kapcsán a bátorságról, a közügyről, a közjóról és Rákócziról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.