Kardvirágünnep

Csontos János
2003. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vajon kifütyülték vagy megtapsolták volna az agg Haynaut, ha élete alkonyán megkoszorúzza az aradi vértanúk emlékhelyét? A kérdés költői, de nem életidegen: hogyan viszonyuljon a demokratizálódott diktatórikus hatalom korábbi halálos vétkeihez? Az 1956-os forradalom negyvenhét éve volt, a negyvennyolcas naptár szerint tehát 1895-öt írunk. Mindjárt itt a millennium, Magyarországnak a polgári fejlődés szempontból legfényesebb éve – csakhogy ehhez úgy 1975 táján meg kellett volna történnie a tisztes kiegyezésnek. Mint tudjuk, nem történt meg. Túl sokáig tartott az idegen megszállás, a kollaboráns diktatúra, túl sokáig volt hatalmon a XX. század Haynauja. Ez a tizenöt hiányzó esztendő indokolhatja azt is, hogy senkinek nincs joga polgári illemet számon kérni a diktatúra áldozatainak máig gyászoló családtagjain, ha azt látják, hogy a forradalom fegyveres eltipróinak politikai örökösei (akik olykor fizikailag is azonosak ama dicsőséges október esküdt ellenségeivel) a forradalom hősei előtt hajtanak fejet.
A 301-es parcella persze nem egyszerű történelmi kegyhely. Nem csupán a kard által elveszejtettek nyugvóhelye, hanem azoké is, akiket lópaták döngöltek a földbe, miután arccal lefelé elkaparták őket. Ez a diktatúra nem egyszerűen kegyetlen volt, hanem aljas is, hiszen nem ismerte az elemi kegyeletet: az ellenséget a föld alatt, a halálon túl is tovább akarta alázni. Utódpárti túlérzékenység tehát, amely egy kis füttyszótól félti a demokráciát. A Nyilvánosság Klub pedig már nyilván erejét megfeszítve dolgozik a problémán: a füttyszabadság vajon része-e a szólásszabadságnak?
Az utódpárti miniszterelnök az ünnep alkalmából mindenesetre sokadszor is előhozta a hídhasonlatot – csakhogy ez puszta szómágiával nem fog működni, ha a berobbantott hidat előbb nem építik újjá. (Horn Gyula parodisztikus megkövetési kísérlete – melyben „a vétkesek nevében is” kért bocsánatot a forradalom áldozataitól – úgy tűnik, nem lesz elegendő.) Ugyancsak a hídverési szándék őszinteségét vonja kétségbe, ha a kormányfő a Kossuth téri állami zászlófelvonás után nem vonul át a Vértanúk terére a többi közjogi méltósággal együtt, hogy lerója kegyeletét 1956 hősei előtt. Gyöngécske indok, hogy repülőjegye van Párizsba, ahol „hivatalos magánlátogatáson” a Pére Lachaise temető ötvenhatos emlékművét koszorúzza. Az még kicsinyes kötekedésnek mondható, hogy biztosan azért vágyik a fény városába, mert ott garantáltan nem fütyülik ki – az viszont már magyarázatra szorul, miként viszonyul ez a különút a közös ünneplés kormányzati kívánalmához.
Konfliktusmentes közös ünnepről persze még sokáig nem beszélhetünk – akkor sem, ha lelkes történészek és politológusok fáradoznak ama tétel bizonyításán, hogy 1956-ban voltaképpen mindenki a barikád ugyanazon oldalán állt. Csak egyet lehet érteni azzal a megállapítással, hogy a múltunk lehet közös, de a felelősségünk nem. Ez még akkor is így van, ha a fővárosi megemlékezéseken ezt nem látják olyan tisztán, mint Miskolcon vagy Debrecenben. Akkor is, ha október 23-a némelyik honfitársunknak azért különleges, mert ekkor adta be magának a kábítószeres aranylövést; s akkor is, ha a közszolgálati televízió reggeli műsorába az ünnep másnapján jó előre Gergényi főkapitányt hívják be, hogy „az október 23-i eseményeket” értékelje. (Ez a formula az „októberi sajnálatos események” tükrében különösképpen durva.) Igaz, egyik kereskedelmi tévénk meg a Folytassa, forradalmár! című bohózatot kínálta ünnepi menü gyanánt. Még szerencse, hogy a Mátrix forradalmát csak a forradalmi gyásznap másnapjától, november 5-től játsszák a mozik…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.