Koalíciós feszültséget kelt az MDF?

Kuncze Gábor SZDSZ-elnök szerint súlyos koalíciós feszültségek forrása lehet, ha az MDF támogatásával fogadnák el a negyedik szja-kulcsról szóló szocialista indítványt. A demokrata fórum hétfőn dönt az ügyben. Közben a képviselők folytatták a jövő évi költségvetési javaslat vitáját az Országgyűlésben.

2003. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos koalíciós feszültségek forrása lehet, ha az MDF támogatásával fogadnák el a negyedik szja-kulcsról szóló szocialista javaslatot – jelentette ki Kuncze Gábor SZDSZ-elnök, akinek frakciója továbbra sem támogatja az MSZP-s indítványt. Kijelentette: ennek elfogadása eltérne attól a megállapodástól, amelyet Medgyessy Péter miniszterelnökkel és Kovács László szocialista pártelnökkel korábban kötöttek. – Szeretnénk, ha el lehetne kerülni azt a helyzetet, hogy az ellenzék tevékeny vagy hallgatólagos támogatásával a koalíciós együttműködést romboló módosító javaslatot fogadjon el a parlament – fogalmazott, hozzátéve: lebeszélik az MSZP-t arról, hogy fenntartsa a javaslatát.
Az MDF hétfőn dönt az MSZP-s javaslatról a kormány által támogatott költségvetési sorok ismeretének függvényében. Ezt Font Sándor frakcióvezető-helyettes mondta, aki személyes véleményét megfogalmazva közölte: nem ért egyet a negyedik szja-kulcs bevezetésével, és politikailag elhibázott lépésnek tartaná, ha a frakció többsége ezt támogatná. Hozzátette: az EU-ban az adósávok és az adókulcsok számának csökkentése a tendencia. Ismert, az MSZP azt kezdeményezte, hogy az évente ötmillió forintnál magasabb jövedelemmel rendelkezők adókulcsa 40 százalékos maradjon. Nyakó István, az MSZP szóvivője megkeresésünkre tegnap annyit közölt: a jövő évi adótáblákkal kapcsolatban a szocialisták nem ismernek olyan problémákat, amelyek koalíciós feszültségre adnának okot. Hozzátette: az MSZP, akárcsak az SZDSZ a 2002-ben megkötött koalíciós szerződés alapján a kormányprogram sikeres végrehajtásában érdekelt.
A T. Ház eközben folytatta a kormány jövő évi költségvetési javaslatának megvitatását. Az ellenzék a kabinet választási kampányban tett ígéreteit kérte számom. – Nincs elegendő pénz a mezőgazdasági feladatok finanszírozására a költségvetési előterjesztésben – jelentette ki Glattfelder Béla (Fidesz), aki szerint óriási méretű leépülés várható. Kitért arra: szerinte nincs benne a költségvetésben az az összeg, amelyet a kormány vállalt a nemzeti büdzséből az uniós agrártámogatások harmincszázalékos kiegészítésére.
Németh Imre földművelésügyi miniszter viszont feszesnek és ésszerűnek tartja tárcája jövő évi költségvetését. Kiemelte: az uniós támogatáshoz kapcsolódó harmincszázalékos közvetlen nemzeti támogatás csak a 2005. évi költségvetésben szerepel majd, mivel az uniós forrásokat is csak az EU 2005. évi büdzséjében lehet majd megtalálni. A kormány azonban – jelezte – olyan megoldást kíván választani, hogy a harmincszázalékos nemzeti támogatás már 2004 őszén eljusson a gazdákhoz.

SZDSZ-es igények. Mintegy 35 milliárd forintos többlettámogatást irányoznak elő az önkormányzati szférának azok a javaslatok, amelyeket az SZDSZ nyújtott be a költségvetéshez – közölte Kuncze Gábor pártelnök, miután szabad demokrata polgármesterekkel tárgyalt. Megerősítette: továbbra is úgy látják, az önkormányzatoknál vannak a jövő évi költségvetés legnagyobb feszültségei. A büdzséhez benyújtott módosító javaslataikban 12 milliárd forintot irányoznak elő a nagyvárosokat érintő tömegközlekedési normatíva fedezeteként. Az oktatási normatíva növelésére 14 milliárd, az óvodai normatíva emelésére pedig 800 millió forintot szánnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.