Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a hétfő délután kezdődött és kedd hajnalig tartó tárgyaláson megállapodás született arról, hogy jövőre bruttó 7-8 százalékkal nőnek a bérek, és ötvenháromezer forint lesz a minimálbér. A munkáltatók a kormánytól ígéretet kaptak arra, hogy bizonyos vállalkozókat érintő adó- és járulékkérdésekben – a forrásadónál, illetve az egészségügyi hozzájárulásnál – a kormány módosításokat eszközöl a költségvetési vitában. A szakszervezetek korábban kétszámjegyű bruttó béremelést tartottak szükségesnek annak érdekében, hogy érezhető reálbér-növekedés valósuljon meg, és a minimálbér ötvenötezer forintra való emelését követelték.
A kormánynak sikerült végrehajtania a bérek befagyasztását – mondta lapunknak Palkovics Imre. A megállapodást alá nem író Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke szerint egyetlen lényeges javaslat sem teljesült. Ezért felvetette egy közös szakszervezeti demonstráció lehetőségét, amit a többi szervezet nem fogadott el.
Medgyessy Péter a Parlamentben megtartott találkozón kifejtette: a megállapodás tartalmazza az eddig elért jóléti eredmények megtartását, a bérek reálértékének növekedését, és azokat a feltételeket, amely alapján 2004 az építkezés éve lesz.
Wittich Tamás, az MSZP-vel választási együttműködési megállapodást kötő Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke úgy fogalmazott: bár nem a korábban hangoztatott mértékben, de jövőre javul a munkavállalók, főként az alacsony keresetűek életminősége.
Ennek ellentmond az a pénzügyminisztériumi szakmai anyag, amely szerint nyolcszázalékos béremelés mellett ötvenezer forintig mindössze 0,7 százalékos reáljövedelem-javulás következik be, míg az átlagos – százötvenezer forint körüli – kereseteknél 0,1 százalékos csökkenésre lehet számítani.

Elsőfokú riasztást adott ki a HungaroMet