Magyar Antarktisz-kutatók sikere

Elkészültek az év elején az Antarktiszon járt első önálló magyar expedíció tudományos vizsgálatainak eredményei. Az adatok szerint a King George szigeten kutatott mintaterületeken kimutatható, hogy zsugorodtak az örökfagyott foltok. Az expedíció vezetője szerint a siker jelentősen növelheti hazánk presztízsét a nemzetközi sarkkutatásban.

Grimm Balázs
2003. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hosszú távú magyar tudományos Antarktisz-kutatást és rendszeres jelenlétet, valamint ismeretterjesztést célul kitűző Magyar Antarktisz program év eleji vállalkozása, a Fagyos Oázis Kutató és Filmes Expedíció az első önálló, magyar szervezésű kutatóút volt a jeges kontinensen. Az áprilisban hazaérkezett felfedezők több ezer mérést végeztek, ezek tudományos feldolgozása a közelmúltban fejeződött be.
A hétfős csapat kutatói majd egy éve a környezetváltozás pontos irányának, sebességének, jellegének meghatározására érkeztek a nyugat-antarktiszi King George-szigetre. A jégmentes felszínű, úgynevezett oázisokban végzett vizsgálatokkal a felfedezők Nagy Balázs – egy lengyel expedíció tagjaként – 1998-ban elkezdett méréseit, adatgyűjtését folytatták, hiszen a jelenleg is zajló átalakulás csak hosszú távú, pontos mérésekkel elemezhető. A jégtakarók és a tenger között kialakuló és növekvő oázisok köves tundráján olyan folyamatok zajlanak, amelyek az egyelőre még rövid hőmérsékleti adatsoroknál jobban jelzik a változás sajátosságait: a szeles, sziklatörmelék borította, halottnak tűnő tájak felszíne, kőzetanyaga ugyanis folyamatos mozgásban van – emlékeztetett Nagy Balázs, az expedíció vezetője. Elmondta: a mozgás motorja az örökfagyott talaj, ahol az oázisok kőzettörmeléke a felszíni jég visszahúzódása után még mindig fagyott. Itt a talaj felső rétege minden nyáron felenged: átnedvesedik, és áramlani, kúszni, folyni kezd a lejtőkön. E mozgások a domborzat fő formálói, ám csak addig működnek, amíg megvan a mélyben a jégcement. Ennek az olvadásából származik ugyanis az áramláshoz szükséges nedvesség.
A terepi mintavételek, napi rendszerességű mérések, térképezések alapján megállapítható: az örökfagy folytonossága megszakadt, azaz szigetszerűvé vált a jégcement jelenléte – mutatott rá Nagy. Elmondta: a vizsgált mintaterületeken már 5 év alatt is kimutathatóan zsugorodtak az örökfagyott foltok, ez pedig döntő hatással van a vízháztartásra és a felszínt formáló folyamatokra.
A majdnem 3 hónapig a terepen dolgozó csapat rövid, hűvös antarktiszi nyarat élt meg. Ennek ellenére a felszín alatti jég – nem csak évszakos – számottevő zsugorodását mérhették meg: a folyamat már rövid távon is a felszín nyári kiszáradásához, a talajáramlások mérséklődéséhez, majd leállásához vezet. A kutatók előrejelzései szerint már egy emberöltő alatt teljesen átalakulhat a partközeli térség felszínfejlődése. A csupasz tundrafelszínen átmenetileg a szél lesz az úr, a mozgások viszszaszorulásával és a további felmelegedéssel azonban lassan megjelennek a növények is – jósolják. E környezeti átalakulás – jól mérhető részfolyamatai révén – a felmelegedés kiváló jelzője; a vizsgálatok adatait a benépesülést vizsgáló ökológusok is hasznosítani tudják. Nagyék úgy vélik: a helyszíni adatgyűjtést és elemzést folytatni kell, hiszen csak így pontosítható a környezetváltozás menete, modellezése.
Az aktuális antarktiszi változásokra napjainkban jelentős figyelem irányul. Bár a kutatóállomások nemzetiek, a vizsgálatok nemzetköziek. A helyszínen bázissal rendelkező országokkal összefogásban elvégzett és folytatandó vizsgálatokkal hazánk jelentős presztízsnövelő, úttörő jellegű feltáró munka részesévé vált és válhat a jövőben is – mutatott rá Nagy Balázs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.