Zsákutcában Németország zöldenergia-ipara

Az ezermilliárdos beruházások ellenére a német energiarendszerben csökkent a megújuló források részaránya. Ennek megoldására újabb gázerőművi beruházásokat terveznek, a nukleáris energia pedig teljességgel hiányzik a tervekből.

2025. 05. 04. 15:16
szélerőmű, szélenergia, szélkerék, megújuló energia
Illusztráció Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország hosszú évek óta hatalmas összegeket költ a zöldenergia-átmenet megvalósítására, de a legfrissebb adatok szerint az ország még mindig kiszolgáltatott az időjárás szeszélyeinek, a német energiarendszer pedig a rövidebb kimaradások miatt is elkezd szenvedni. Az idei első negyedévben ugyanis nemhogy nőtt, hanem jócskán lecsökkent a megújuló források aránya az áramfogyasztásban, annak ellenére, hogy új szélturbinák százait állították üzembe – írja a Világgazdaság a The Wall Street Journal cikke alapján.

A német energetikai szövetség (BDEW) szerint 2025 első három hónapjában a megújulók a teljes áramfogyasztás 47 százalékát adták, szemben a 2024-es 56 százalékos aránnyal. Ez különösen meglepő annak fényében, hogy az ország 872 új szélturbinát telepített az elmúlt év során, összesen 4,3 gigawatt kapacitással. A termelés azonban így is 16 százalékkal csökkent. 

A fő ok: február és március szokatlanul szélcsendes volt – nemcsak a szárazföldön, de a tengeren is. A helyzetet tovább rontotta a csapadékhiány, ami a vízerőművek teljesítményét is visszavetette.

A napenergia ugyan némileg javított az arányokon, mivel a március a szokottnál naposabb volt, de Németország földrajzi adottságai – rövid nappalok, északi elhelyezkedés – nem teszik lehetővé, hogy ez kompenzálja a szélhiányt.

A német nyelv erre a jelenségre külön szót is használ: Dunkelflaute, vagyis „sötét szélcsend”. Ez a szó nemcsak meteorológiai, hanem gazdasági jelentőségű is lett: 

világossá vált, hogy kizárólag megújuló forrásokkal nem lehet működtetni egy fejlett ipari gazdaságot.

A berlini politikai elit is kezd rádöbbenni minderre. Az új koalíciós megállapodás – amely Friedrich Merz kancellári programjának alapja lesz – 2030-ig 20 gigawatt gázerőművi kapacitás kiépítését tervezi az alaptermelés biztosítására.

Ugyanakkor a kormány továbbra is elkötelezett a megújulók bővítése mellett. Ez azonban komoly ellentmondást hordoz magában: a szél- és napenergia időszakos jellege miatt a gázerőművek gazdaságtalanul működhetnek, ha csak tartalék szerepet kapnak. Az egyensúlyt várhatóan újabb állami támogatásokkal próbálják majd fenntartani.

A nukleáris energia eközben teljesen hiányzik a tervezetekből, pedig sok más fejlett ország épp ezt az irányt erősíti a megbízható és alacsony kibocsátású áramtermelés jegyében – írja a lap.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.