Medgyessy Péter alkut kötött az MSZP-vel

Nincs kibeszélés jövő júniusig – állapodott meg Medgyessy Péter kormányfő az MSZP „erős” embereivel. A találkozóra – Kovács Lászlón kívül – azokat hívták meg, akik a jövő októberi tisztújításkor lehetséges elnökjelöltként indulhatnak. A pártot kritizáló Szili Katalin és Jánosi György nem vett részt a megbeszélésen.

Czirják Imre
2003. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs „kibeszélés” jövő júniusig, az európai parlamenti választásokig, ebben egyezett meg október 18-án, a söjtöri kihelyezett kormányülést követően Medgyessy Péter miniszterelnök az MSZP „erős embereivel” – írta tegnapi számában a Népszabadság. Lapunknak megerősítették a találkozó hírét. A megbeszélésen Medgyessyn és Kovács Lászlón, az MSZP elnökén, külügyminiszteren kívül Hiller István szocialista alelnök, kultusz-, Juhász Ferenc honvédelmi, Kiss Péter kancellária-, Lamperth Mónika belügyminiszter és Lendvai Ildikó frakcióvezető vettek részt. Nem volt azonban ott a meghívottak között szereplő Szili Katalin elnökhelyettes, és távol maradt a tanácskozástól Jánosi György a párt választmányi elnöke. Szocialista körökben lapunknak nyilatkozva rámutattak arra: Szili és Jánosi távolmaradása azért érdekes, mert a „kibeszélések” leállításáról éppen velük kellene megállapodni. Az elmúlt hónapok MSZP-s nyilatkozatháborúi után Szilit azzal vádolták meg, hogy személyes ambíciói vezetik (az, hogy pártelnök szeretne lenni), Jánosi figyelmét pedig arra hívták fel a Népszabadságon keresztül nem nevesített „szocialista források”, hogy Pozsgay Imre, Csintalan Sándor és Szűrös Mátyás sorsára juthat. A párt és a kormány viszonya, valamint Gyurcsány Ferenc sportminiszter ügyei ezek után az MSZP elnökségében, frakciójában és választmányában is téma voltak. Ám „támogató tapson”, valamint azon túl, hogy erősíteni kell az MSZP és a kormányzat kapcsolatát, többre nem jutottak a szocialisták.
Az október 18-i tanácskozásra Kovács László mellett azok kaptak meghívást, akiket esélyesként emlegetnek a pártelnökségre. Kovács maga nevezte meg lehetséges utódjaként Hillert, Juhászt, Kiss Pétert és Lamperthet, Horn Gyula volt kormányfő pedig ide sorolta Lendvai Ildikót. Az MSZP-ben azért keltett például visszatetszést az, amikor Gyurcsány kirohant, Kovács László ellen is (Kovács sem volt benn az ülésteremben néhányszor, amikor Gyurcsány Ferenc interpellációra adott válaszáról szavaztak a parlamentben), mert Kovács már bejelentette: jövő októberben nem indul a pártelnökségért.
***
Jánosi és Szili nyilatkozatai.
Jánosi György volt az, aki a nyáron Gyurcsány Ferenc sportminiszter, Medgyessy bizalmasa ingatlanügyeinek napvilágra kerülése után többször is sürgette a problémák megbeszélését. Kifejtette: a K&H- és Gyurcsány-ügyekre, valamint a hajdúszoboszlói üdülőeladásra gondol. Jánosi kijelentette azt is: „aki nem tisztességes módon jutott vagyonhoz”, annak nem kellene „a politikai közéletben szerepet vállalnia”. Szili Katalin arról beszélt: a párt megújulásához meg kell szabadulni az MSZP-n belüli nómenklatúrától, és megálljt kell parancsolni az elmúlt fél év erkölcsi amortizációjának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.