MOSZ: nincs elég pénz a támogatásra

Nincs pénz a harmincszázalékos kiegészítő támogatás kifizetésére a MOSZ szerint sem. Horváth Gábor, az érdekvédelmi szervezet főtitkára rámutatott: 131 milliárd forintból kellene fedeznie az agrártárcának egy 250 milliárdos, három részből álló kifizetési tételt. Ráadásul a költségvetésben a 25 százalékos, 76 milliárd forintnyi uniós támogatást is meg kellene előlegeznie, de annak sincs nyoma a büdzsében.

Nagy Ottó
2003. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MOSZ (Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége) szerint sincs meg a harmincszázalékos nemzeti kiegészítő támogatás a 2004-ben tervezett agrárköltségvetésben – jelentette be tegnap Horváth Gábor, az érdekvédelmi szervezet főtitkára. A fejlesztési típusú támogatások, valamint a folyó kiadások, jövedelemtámogatás című agrár-költségvetési fejezetben ugyanis 25,5 és 105,5, azaz összesen 131 milliárd forint van a kilencvenmilliárdos, harmincszázalékos kiegészítő nemzeti támogatás, az erről az évről áthúzódó 80-90 milliárdra becsült determinációk (fizetési kötelezettségek) és az agrártárca által nyolcvanmilliárdra becsült notifikált támogatások kifizetésére – ismertette Horváth Gábor. (A notifikált támogatások közé tartoznak többek között az unióban közvetlenül nem támogatható sertés- és baromfiszektornak folyósítható támogatások.)
A MOSZ tegnapi állásfoglalása cáfolja Szanyi Tibor, az agrártárca politikai államtitkára azon kijelentését, amely szerint a 2004-es költségvetési javaslatban a harmincszázalékos kifizetést lehetővé tevő forrás is benne van, mert annak kifizetését a kormány vállalata.

A MOSZ számításai szerint azonban a legjobb esetben is csak 40-50 milliárd forintból gazdálkodhat az agrártárca. Az sem javít a helyzeten, hogy a jövő évi költségvetés tervezésénél nem vették figyelembe, hogy az unióban nem naptári, hanem gazdasági évvel számolnak. Ezért a 30 százalékos kiegészítő támogatás is csak december elseje után folyósítható, akárcsak az unió 25 százalékos támogatása. Ez viszont azt jelenti, hogy a 2004. évi 90 milliárdos kiegészítő támogatás a 2005. évi költségvetést terheli a 2004-re járó 25 százalékos uniós támogatással együtt. Ugyanis ezt a 76 milliárd forintos összeget is az agrárköltségvetésben kellene elkülöníteni, mert ezt a támogatást az EU utólag fizeti ki. Ahhoz pedig, hogy a magyar gazdák a jövő évi uniós közvetlen kifizetésekhez vagy azoknak legalább egy részéhez hozzájuthassanak, a költségvetésben a magyar államnak ezt meg kellett volna előlegeznie – mondta Horváth Gábor.
A MOSZ főtitkára úgy vélte, hogy az uniós közvetlen kifizetéseket a kormányzat hitelből akarja finanszírozni, és így eljuttatni a gazdálkodóknak. Erre lehetőség is van, mivel előlegként az uniós közvetlen kifizetések 50 százalékát indokolt esetben felveheti a gazdálkodó – mondta Horváth Gábor, de arra is rámutatott, hogy nem lehet évről évre hitelből fedezni a támogatásokat, mert akkor a „jövőt esszük meg”. Emellett az EU-s támogatások mértéke évenként emelkedik, ami azt eredményezi, hogy növekvő adósságterhet görget maga előtt az ágazat. Ilyen hozzáállással a megengedettnél egy évvel korábban vonul ki az agrárium finanszírozásából.
Németh Imre mezőgazdasági miniszter a MOSZ kijelentéseire reagálva elmondta: az uniós támogatásokhoz szükséges 30 százalékos nemzeti kiegészítést ki fogják fizetni. A szaktárca már dolgozik egy olyan konstrukción, hogy a termelők a jövő év második felének elején valamilyen formában segítséget kapjanak. Hozzátette: a jövő évi források egy részét azonban még az áthúzódó kifizetési kötelezettségekre kell fordítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.