Vitatják a pedagógusok szakszervezetei az oktatási miniszter költségvetési tájékoztatóján ismertetett adatokat. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint meseszerű a 2004. évi költségvetés, hiszen ismét megnehezült az iskolák, óvodák fenntartása, romlik az oktatásban dolgozók bérének vásárlóereje, s az esélyegyenlőség javulása helyett növekszik a különbség az iskolán kívüli nevelés-oktatás költségeinek szülőkre való terhelése miatt. A PDSZ szerint nem növekszik kellőképpen az oktatási normatíva, a kormány nem támogatja az oktatási hálózatot, mert reálértéken legalább hat százalékkal kevesebb lesz az a pénz, amit az önkormányzatok az óvodákra, általános és középfokú iskolákra, valamint a gyermekintézményekre fordíthatnak. Az energiaárak és azok áfatartalmának növekedése indoka lehet majd ismételt iskola-összevonásoknak, illetőleg -bezárásoknak. Mindez az oktatásban dolgozók létszámleépítéséhez vezethet. A PDSZ részt vesz az egyeztetéseken, s ha ezek nem vezetnek megfelelő eredményre, akciót szerveznek az oktatás minőségének romlása ellen.
Ugyanezt az utat kívánja járni a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ), a tárgyalások eredménytelensége esetére kilátásba helyezve a demonstrációt is. Romlik szerintük a közalkalmazott munkavállalók pozíciója, a kormányzati ígéretek a 2004-es költségvetésben nem látszanak megvalósulni, sőt, mint mondták: leállították a jóléti rendszerváltást. Mivel a szakszervezeti kezdeményezések nyomán hozott országgyűlési határozattal ellenkezik a költségvetés tervezete, így tovább nehezül a közoktatás fenntartása. Követelik, hogy tovább emelkedjen a minimálbér, módosuljon a bértábla a végzettség és a szolgálati idő szerint. Enélkül elkerülhetetlen a leépítés a felsőoktatásban is, pedig a hallgatói létszám alapján elmondható, hogy minden oktatóra szükség van. A minőségi oktatást és képzést előíró uniós csatlakozási elv magyarországi megvalósulásához a most nyilvánosságra hozott költségvetés nem ad megfelelő alapot. A szakszervezeti vezetők hangsúlyozták, nem egyeztetett a kormány az oktatási költségvetés előkészítésekor még az irányelvek tekintetében sem, s csak bízni tudnak abban, hogy november végén végre sikerül a szaktárcával és Magyar Bálinttal tárgyalásokat folytatni e kérdésben is.
Az Oktatási Minisztérium közleménye szerint az idei volt „az általános, minden pedagógusra és felsőoktatási dolgozóra vonatkozó fizetésemelés éve”, míg a következő esztendő az oktatási költségvetés szempontjából a modernizációé és az esélyteremtésé lesz. Az ötvenszázalékos alapbéremelés és a diplomás-minimálbér bevezetése után második lépcsőben jövőre differenciáltan, a teljesítmény alapján növekednek tovább a bérek. Ez az intézkedés mintegy hetvenezer pedagógus többletmunkájának megbecsülését szolgálja – tartalmazza a közlemény.

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban