Rendkívüli ülésen tárgyalt tegnap a szlovák kormány arról, hogy küldöttsége milyen álláspontot képviseljen az európai alkotmányról a Rómába összehívott kormányközi konferencián. A Dzurinda-kabinet a parlament határozatával szemben szorgalmazza majd, hogy az alkotmány tegyen említést Európa keresztény hagyományairól, ám a kisebbségi kérdés rendezését elégségesnek tartja úgy, ahogy a konvent javasolta.
Eduard Kukan külügyminiszter ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy Szlovákia megalakulása óta „egyetlen kormány sem ismerte el a kisebbségek kollektív jogait, e tekintetben nincs változás, senki számára sem lehet tehát meglepő, ha nem kívánjuk belefoglalni a kérdést az európai alkotmányba”. Mikulás Dzurinda kormányfő szerint az „antidiszkriminációs” elv elégséges ahhoz, hogy az egységesült Európában „senkit ne érjen hátrányos megkülönböztetés, s valamennyien Európa teljes jogú polgárai legyünk”. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes „nem örül” a kormány döntésének, ám „nincs meglepődve”. Lapunknak nyilatkozva elmondta, „nem ez az első eset, amikor azt kell tapasztalnunk, hogy a szlovák demokraták a kisebbségi kérdés megközelítésében alig különböznek az ellenzéki politikusoktól.
A Dzurinda-kabinet csütörtöki rendkívüli ülésén pont került a kormánykoalíciót hetek óta feszítő vitára. A kormányfő javaslatára többségi szavazással leváltották posztjáról Ján Mojzist, a Nemzetbiztonsági Hivatal igazgatóját, aki „totálisan elvesztette” Mikulás Dzurinda bizalmát. Az igazgató leváltását továbbra sem támogatták a kereszténydemokrata és a magyar kormánytagok, s annak ellenére, hogy a NATO-központ teljesen megbízott az igazgatóban, még tegnap kénytelen volt elhagyni hivatalát.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére