Több becsapódás nyoma is látszik a bagdadi Rasid Hotel hetedik és nyolcadik emeletén, a harmadik és a kilencedik emelet között pedig az ablakok többsége kitört, miután tegnap hajnalban ismeretlen személyek rakétatűz alá vették az épületet.
A szállodában tartózkodó Paul Wolfowitz amerikai védelmi miniszterhelyettes bejelentése szerint a támadásnak egy halálos áldozata van, aki feltehetően amerikai állampolgár. A sérültek között az amerikai védelmi minisztérium civil alkalmazottai, amerikai katonatisztek és külföldi állampolgárok találhatók.
Paul Wolfowitz két órával a támadás után nyakkendő nélkül, láthatóan feldúlt állapotban állt az újságírók elé és elfúló hangon, de nagyon határozottan kijelentette: a mostani merénylet sem tántorítja el az Egyesült Államokat attól, hogy stabilitást teremtsen Irakban.
A katyusa rakétákkal célba vett, tizenkét emeletes bagdadi Rasíd hotelt Szaddám Huszein országlása alatt az iraki főváros tekintélyes építményeként külföldi tisztségviselők, üzletemberek és tudósítók fogadására emelték. A hotelt azóta lezárták a nagyközönség elől, most az amerikai–brit koalíció tisztségviselőinek és tisztjeinek szálláshelye.
Az akció előtt az Egyesült Államokban riadót fújtak, lehetségesnek nevezve, hogy támadást intéznek Bagdadban egy szálloda ellen.
A támadást megelőzően, szombaton George Bush amerikai elnök még derűlátóan szólt az iraki újjáépítés és stabilizálás nemzetközi támogatásáról, a már eddig elért haladásról. Ugyanakkor jelezte, hogy még nehéz munka vár az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalícióra. Az elnök szokásos heti rádióbeszédében a madridi adományozó értekezletről szólva kijelentette: „A növekvő pénzügyi támogatás lehetővé teszi számunkra, hogy építsünk a már Irakban szolgáló széles katonai koalíció sikereire.” Megjegyezte, hogy az amerikai erőket Irakban jelenleg 32 ország 24 ezer katonája támogatja, s egy tucat országot név szerint is felsorolt, köztük Magyarországot.
Ugyancsak szombaton lelőttek egy amerikai katonai helikoptert az iraki Tikrít közelében, az akcióban legalább egy személy megsérült. Két amerikai katonai helikopter közös feladatot végrehajtva repült egymás mögött, egymástól nem nagy távolságra Szaddám Huszein volt diktátor szülővárosa közelében, amely az amerikaiakkal szembeni iraki ellenállás gócának számít. A második gépet találta el egy lövedék, valószínűleg vállról indítható rakéta.
Tízezrek tüntettek mindeközben az amerikai fővárosban Irak tartós megszállása ellen. Az Egyesült Államokban ez volt az eddigi legnagyobb tiltakozó akció a kormánypolitika ellen, amióta George Bush elnök május végén bejelentette a nagyszabású hadműveletek befejezését Irakban. A washingtoni demonstráció résztvevői buszokkal érkeztek és a Fehér Ház elé vonultak. Akadtak köztük Irakban elesett vagy ott szolgáló amerikai katonák hozzátartozói is. Ezzel egy időben San Franciscóban „Hozzátok haza csapatainkat” jelszóval ugyancsak több ezren vonultak az utcára.
***
Befolyásolt a Bush-kormány?
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) három volt ügynöke a kongresszusban azzal vádolta George Bush kormányát, hogy befolyásolta az ügynökséget az iraki háború indoklása céljából. Egyikük, Vincent Cannistrado példátlannak nevezte, hogy Dick Cheney alelnök és első számú tanácsadója több ízben is felkereste a CIA székházát, hogy személyesen beszéljen Irak állítólagos nigeri urániumvásárlásának ügyéről. A hírszerzők az iraki háború küszöbén már nem voltak posztjukon, így véleményüket olyan aktív hírszerző társaikkal folytatott beszélgetésekre alapozták, akikhez még sokféle szállal kötődtek. (MTI)

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?