Sorozatos rendőri zaklatások Erdélyben

A Székely Nemzeti Tanács tegnapra meghirdetett települési szintű választásai és falugyűlései előtt néhány nappal az eseményt népszerűsítő plakátok miatt több embert kihallgatott a román rendőrség.

Wagner T. István
2003. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fodor Imre marosvásárhelyi alpolgármester csütörtöki, három órán át tartó feltartóztatását követően Marosvásárhelyen Márton Lajost, a helybeli polgári szövetség vezetőjét és vele együtt a marosludasi Andrássy Árpádot akarták bilincsbe verve vinni a rendőrségre, és ott egy nyilatkozatot aláíratni velük.
Amint Márton Lajos egy elektronikus körlevélben elengedése után maga írta, először durván bántak velük, személyi irataikat erőszakkal elvették tőlük, és megfenyegették őket, hogy pert akasztanak a nyakukba, noha nem tudták megmondani, hogy miért. Toró T. Tibor parlamenti képviselő és mások fellépésére elengedték őket. „Mi az RMDSZ programjában 13 éve szereplő autonómiakérést szeretnénk törvénytervezet formájában a román parlament elé terjeszteni, és Románián belül eurórégióvá alakítani Hargita, Kovászna és Maros megyéket, visszaállítani a történelmi Székelyföld hajdani, 700 éves autonómiáját, de amint a mi esetünk is bizonyítja, a nacionalista Romániában még mindig büntetik az elvett jogaink törvényes visszakérését is” – áll Márton levelében.
*
Egy nappal később, péntek este a szintén Maros megyei Szovátán Tőkés András tanárt, megyei önkormányzati képviselőt, Tőkés László királyhágó-melléki református püspök testvérét is feltartóztatták, majd bekísérték a helyi rendőrőrsre. Nála is a székely autonómiát és a tegnapi, nemzeti tanácsi választásokat népszerűsítő plakátokat és szórólapokat találtak. A rendőrök közúti ellenőrzés címén állították meg, megvizsgálták a gépkocsiját, azután bekísérték, ahol nyilatkozatot írattak alá vele és másfél órán át kihallgatták.
A rendőri zaklatások ügyét érintette néhány felszólaló a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) döntéshozó testületének szombati, szintén Marosvásárhelyen megtartott ülésén is. A Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) számos tagja ugyanakkor ennél sokkal többet foglalkozott azzal, hogy miként kell viszonyulni azon RMDSZ-tagokhoz, akik részt vesznek az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) megalakítási folyamatában, illetve olyan helyi egyesületeket alakítanak, amelyek a jövő évi helyhatósági választásokon az RMDSZ-jelöltekkel szemben is indulhatnak majd. Mint ismeretes, az EMNT és az SZNT megalakítására vonatkozó javaslat a Tőkés püspök nevével fémjelzett fórum-mozgalom során körvonalazódott, és Székelyföldön tegnapra tervezték a települési tanácsok létrehozásának kezdőnapját. Az EMNT és az SZNT bevallott célkitűzése a különböző szintű erdélyi magyar autonómiaigények megfogalmazása és közvitára bocsátására, illetve a parlamenthez való benyújtására vonatkozik; a két leendő grémium nem kíván választásokon indulni. Az SZKT-ülésen a szerveződések ellen felszólalók többsége összemosta a nemzeti tanácsokat és a választási részvételben is gondolkodó helyi polgári szervezeteket; tény ugyanakkor, hogy egyes személyek ott vannak mindkét folyamatban. Az RMDSZ döntéshozó testülete végül határozatot fogadott el, amelyben leszögezi, hogy a szövetség helyi, területi és országos tisztségviselői nem vehetnek részt az említett grémiumokban, és semmilyen formában nem támogathatják azok létrejöttét – ellenkező esetben szankciókkal, akár kizárással is számolhatnak.
Az SZKT dokumentumai közül egy másik a hét végén Romániában tartandó alkotmánymódosító referendumon való részvételre és igennel szavazásra szólít fel. Az aradi Szabadság-szobor ügyét és ezzel kapcsolatban a kormánypárttal való együttműködés témakörét nem sikerült külön napirendi pontként a megbeszélendő kérdések közé soroltatni a szombati ülésen, de természetesen sok szó esett ezekről így is. Egy SZKT-közlemény a Zala György-féle alkotás köztérre helyezését követeli, azt a meggyőződést fejezve ki, hogy „eljön az idő, amikor a szobor állni fog”. A testület szavazás nélkül, közvetetten megerősítette Markó Béla elnök azon véleményét, amely szerint egyelőre nem időszerű megszakítani a kooperációt az Adrian Nastase miniszterelnök által vezetett kormánypárttal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.