Senki nem tudja pontosan, mikor indítják el az első, kínai embert szállító űrhajót. A China Daily tegnapi száma szerint a Shenzhou (Isteni Hajó) valószínűleg ma, de az sincs kizárva, hogy holnap vagy csak pénteken kezdi meg útját a Föld körül a Hosszú Menetelés nevű hordozórakéta segítségével. A lap értesülése szerint a Góbi-sivatagban lévő Jiuquan Űrközpontban az indítást megszemléli Hu Csin-tao kínai államfő és elődje, Csiang Cö-min is. Ám egyelőre csak az biztos: az űrhajózási szakemberek tanácsára Kína elállt attól a tervtől, hogy az indítás pillanatait egyenes adásban közvetítse a televízió. A központi kínai televíziós csatorna, a CCTV azt ígéri, hogy a biztonsági okok miatt elmaradó élő adás helyett az űrhajó felbocsátásáról készült felvételeket azonnal bemutatja, mihelyt erre lehetőség lesz – adta hírül a CNN.
A Hongkongban megjelenő South China Morning Post meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta: az egyenes adás valójában azért marad el, mert Kína kommunista vezetői szerint túl nagy politikai kockázatot rejt a misszió esetleges kudarca.
Az aggodalom alapja az lehet, hogy 1995-ben élő adásban kísérte figyelemmel a televízió a Hosszú Menetelés egyik elődjének fellövését, ám a rakéta a földbe csapódott, felrobbant, és megölt hat embert.
A katonai célokat is szolgáló kínai űrprogramot azonban mindig titkolózás kísérte, s az élő adás a rakétakilövésekről ritkaságnak számított – jegyezte meg a CNN, amely arról is beszámolt, hogy az utolsó ellenőrző vizsgálatok hétfőn lezajlottak, és az űrközpontba három asztronauta érkezett, aki részese lehet a programnak. A végső döntést arról, hogy melyikük lesz az első kínai űrhajós, tegnap hozták meg – jelentette a CNN –, de ennek eredményét sem hozták nyilvánosságra.
Az űrutazás előkészületeit mégis nagy médiafigyelem kísérte, mivel a kétségek közt hányódó kínai vezetők azt is hangsúlyozták: a küldetés sikere erősítheti a nemzeti büszkeséget, és felhívhatja a figyelmet az ország erőteljes technikai fejlődésére. Demonstratív célokat szolgálhat az is, hogy az eredeti elgondolással ellentétben a Shenzhou nemcsak egyszer, hanem tizennégyszer kerüli majd meg a Földet. Ha a negyvenkét órásra tervezett utazás sikeres lesz, Oroszország és az Egyesült Államok mellett Kína is csatlakozhat az elitklubhoz, amelynek tagjai embert küldtek az űrbe – írta a CNN.

Megöltek egy nőt Budapesten