Fontos kérdésekről egyeztet a kínai és az orosz elnök, a világháború is a témák között

Tartósabbá és stabilabbá váltak az orosz–kínai kapcsolatok – jelentette ki csütörtökön Hszi Csin-ping kínai elnök Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz államfővel folytatott megbeszélésük előtt nyilatkozva.

Forrás: MTI2025. 05. 08. 13:41
Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin a moszkvai találkozásuk alkalmával.
Fotó: EVGENIA NOVOZHENINA Forrás: POOL
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hszi Csin-ping, aki a második világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából az orosz fővárosban pénteken tartandó díszszemlére érkezett, elmondta, Peking kiáll Oroszország mellett „a nagyhatalmi zaklatásokkal” kapcsolatban.

Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping a moszkvai találkozásuk közben.
Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping a moszkvai találkozásuk közben.
Fotó: AFP

Mint mondta, a két ország világhatalomként, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként közösen fog fellépni az ilyen jelenségek ellen, együtt fogja terjeszteni a második világháború helyes értelmezését, illetve védelmezik az ENSZ státusát. Hangsúlyozta: határozottan megvédik Kína és Oroszország, valamint a fejlődő országok nagy többségének érdekeit és jogait, és egy egyenlőségen, renden alapuló, többpólusú világrendre és egy befogadó gazdasági globalizációra fognak törekedni.

„A politikai bizalom mélyül, a pragmatikus együttműködés erősödik Kína és Oroszország között” – szögezte le. Putyin a maga részéről kiemelte: Oroszország és Kína „a második világháború történelmi igazságát védelmezik”. 

Putyin szerint mélyül a két ország kapcsolata

Hozzátette: a két ország javára fejlesztik kétoldalú kapcsolataikat, és senki más ellenében. A kínai–orosz viszonyt az egyenlőség és a kölcsönös előnyök alapján alakítják, nem pedig „konjunkturális” alapon – emelte ki az orosz elnök. 

Mint mondta, a két ország együtt őrzi a világháborús emlékeket, és fellép az újnáci eszmék és a militarizmus jelentette modern kori fenyegetések ellen. „A fasizmus feletti, hatalmas áldozatok árán aratott győzelemnek hosszú távú jelentősége van” – emlékeztetett Putyin, egyúttal bejelentette azt is, hogy a felek a megbeszélések részeként számos megállapodást írnak alá, a többi között egy aktualizált gazdasági megállapodást is. 

Ezzel kapcsolatban az energiaügyeket az orosz–kínai együttműködés fontos részének nevezte, illetve emlékeztetett arra, hogy az utóbbi időben Oroszország a kínai autók legnagyobb vásárlójává lépett elő. Elmondta azt is, hogy hazájában szívesen látják a kínai technológiát.

 

Borítókép: Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin a moszkvai találkozásuk alkalmával (Fotó: AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.