Szili mentette meg Gyurcsányt

Patthelyzet alakult ki a parlamentben a Gyurcsány Ferenc ifjúsági és sportminiszterhez intézett interpellációt követően, a választ végül Szili Katalin házelnök szavazatával fogadták el, aki, mint mondta, nem érzelmi alapon, hanem politikai racionalitás szerint döntött. Két-két szocialista és szabad demokrata képviselő tartózkodott Gyurcsány válaszának elfogadásától.

Kis Ferenc
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypártok csak Szili Katalin „ügydöntő” voksával tudták biztosítani a többséget, miután Szijjártó Péter fideszes képviselő nem fogadta el Gyurcsány Ferenc ifjúsági és sportminiszter válaszát. Az ellenzéki honatya interpellációjában – a múlt hetihez hasonlóan – arra keresett választ: mi a véleménye arról Gyurcsány Ferencnek, ha valaki régi politikai kapcsolatait kihasználva jóval értéken alul vesz meg ingatlanokat a magyar államtól, súlyosan károsítva ezzel a köztársaság polgárait. Szijjártó utalt a csillebérci ifjúsági táborban lévő vadászház privatizálására, amely miatt az ügyészség vádat is emelt Rácz Péter, a Magyar Úttörők Szövetsége ügyvezető elnöke ellen. Emellett emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc mélyen értékén alul tudott megvásárolni az államtól egy, a parlament közelében lévő értékes ingatlant, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal azonnal vissza is bérelt tőle. A fideszes képviselő általánosságban úgy fogalmazott: a rendszerváltás időszakában és azóta is számtalanszor előfordult, hogy egyesek a privatizáció leple alatt tisztességtelenül bántak a rájuk bízott közvagyonnal. Rendkívül értékes ingatlanokat szereztek meg saját maguknak, illetve barátaiknak, leendő üzlettársaiknak. Gyurcsány a konkrét esetekre nem tért ki válaszában, hanem „Magyarország kilencvenes éveinek világát mutatta be”. Szerinte arról szólt az az időszak, hogy „több sikert, több gazdagságot érjünk el”.
*

„Ahol én lakások százezreinek megvásárlóját látom, önök ott kommunista összeesküvést látnak. Ahol sikeres szállodatulajdonosokat látok, ott önök szintén kommunista összeesküvést látnak” – fogalmazott a miniszter. Hozzátette: a Fidesz a jó és a gonosz harcáról beszél, míg ő olyan nagyszerű országot lát, amely tudja, hogy csak a saját teljesítményével juthat többre. „Ha azt kérdezik, hogy én tisztességesen boldogultam-e, azt mondom: mi az hogy! Nagyon is törvényesen és tisztességesen!” Végül Szijjártó Péter felé fordulva, emelt hangon, úgy fogalmazott: „Azt javaslom önnek, hogy ne mindig a visszapillantó tükörbe nézzen, mert aki azt teszi, előbb-utóbb karambolozni fog.”

A fideszes képviselő nem fogadta el Gyurcsány Ferenc válaszát, a parlamenti szavazás eredménye pedig 181 igen, 177 nem, illetve 4 tartózkodás volt, ami azt jelenti, hogy patthelyzet alakult ki. Ezt követően Szili Katalin, az ülést vezető házelnök szavazata döntött, aki elfogadta a miniszter válaszát. Szijjártó Péter az interpellációt követően úgy fogalmazott: reméli, hogy Gyurcsány Ferenc utolsó mondatát nem úgy kell értelmezni, ahogy azt a maffiafilmekben szokás.

Szili Katalin újságírók előtt közölte: természetesnek tartja, hogy elfogad egy ellenzéki interpellációra adott miniszteri választ. Gyurcsány Ferenc „győzelemként” értékelte, hogy az Országgyűlés elfogadta a válaszát. Akkor is, ha ehhez láthatóan szükség volt valamennyi jóakaratú ember támogatására – fejtette ki. „Ebbe beletartozik az MSZP-frakció döntő, túlnyomó többsége.” Gyurcsány egyébként a rögtönzött sajtótájékoztatójáról elküldte lapunk tudósítóját, mondván: „Neki nem nyilatkozom.” Döntésének okára vonatkozó kérdésünk süket fülekre talált nála.

Lapunk értesülései szerint Gyurcsány szavaival ellentétben az MSZP-frakció egyre nagyobb teherként értékeli a sportminiszter személyét, amelyet a folytatódó ellenzéki támadásokban egyre nehezebb lesz megvédeni. A két tartózkodó szocialista képviselő (Földesi Zoltán és Kósa Ferenc) elmondta: tudatosan nyomták meg ezt a gombot. Földesi azért tartózkodott, mert nem értett egyet Gyurcsány válaszával. Azt várja, hogy a miniszter egy válaszában egyszer és mindenkorra lezárja ezt a témát.
Kósa Ferenc (MSZP) elmondta: sem az interpelláló képviselő, sem a választ adó miniszter hangnemével nem értett egyet.
Kovács László, akárcsak a múlt heti Gyurcsány-interpelláció alkalmával, most sem tartózkodott a teremben. A külügyminiszter nem kívánt nyilatkozni a történtekről. Jánosi György, az MSZP országos választmányának elnöke, aki az előző alkalommal szándékosan nem szavazott Gyurcsány válaszakor, most az igen gombot nyomta meg. Ezt azzal indokolta, hogy szakszerűbb és visszafogottabb választ adott, mint a múlt héten. Hozzátette: szemmel látható volt, hogy a Fidesz most szervezett akcióba kezdett. Ilyenkor ki kell állni egy miniszter mellett, nem engedhető meg, hogy ilyen akciókkal buktassák meg a kormányt.

Az SZDSZ-frakció két tagja, Mécs Imre és Szalay Gábor tartózkodott a szavazásnál. Az utóbbi nem kívánta indokolni a döntését, míg Mécs úgy fogalmazott: azt kellett volna válaszolnia a miniszternek, hogy az ügyészség vizsgálja az ügyet, majd a vizsgálat megállapítja, mi történik. Az SZDSZ öt másik képviselője – Béki Gabriella, Bőhm András, Kóródi Mária, Szent-Iványi István és Világosi Gábor – jelen volt az ülésteremben, nem voksolt. Kóródi Mária kérdésünkre ezt azzal indokolta: sem stílusában, sem tartalmában nem helyesek az effajta kormánypárti válaszok. Hozzátette: aki hatalmon van, sokkal inkább felelős a politikai kultúráért, mint az ellenzék. Béki csak annyit jegyzett meg: csalódást okozott számára a válasz.

Döbbenet
A Fidesz képviselőcsoportja megdöbbenéssel értesült arról, hogy a Köztársasági Etikai Tanács még csak napirendjére sem vette pénteki ülésén kérdéseit: etikus-e, ha egy miniszter luxuskörülményeket biztosító utazáson vesz részt, amelyet magáncégek finanszíroznak; ha olyan ember válik miniszterré, aki „közvagyont saját vagyonává téve lett milliárdossá”, illetve ha valaki államtitkárként ártatlan emberek „rágalmazását tekinti feladatának”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.