Tiltakoznak a lapkiadók az áfaemelés ellen

Nehéz helyzetbe kerülnek a lapkiadók az áfakulcs emelkedése miatt. Éves költségeik kétmilliárd forinttal nőnek, aminek következtében drágulnak az újságok. Az unióban az átlagkulcs 4,3 százalék. Elképzelhető, hogy tiltakozásul a kormány javaslata ellen a lapok egyes napokon nem jelennek meg, vagy a címlapok felén, egyharmadán nem lesz szöveg.

Csákó Attila
2003. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő évtől áfaemelés miatt megemelkedő kiadásaikat a lapkiadók már nem tudják „lenyelni”, így azt részben az olvasókra hárítják, vagyis az újságok drágulnak. Emiatt viszont csökkenni fognak az eladott példányszámok, aminek következtében visszaesnek hirdetési bevételeik – mondta lapunknak Szabó György, a Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) elnöke. A magyar lap- és médiapiac évi 200 milliárd forintos árbevételt könyvelhet el. Hozzátette, hogy az eddig 12 százalékos áfakulcs 15 százalékra történő növelése a lapok éves 70 milliárdos bevétele esetén kétmilliárd forint pluszköltséget jelent majd összességében a cégeknek. A kiadók már a 12 százalékos áfa révén is évi nyolcmilliárd forintot fizetnek be az államnak, sőt még 600 millió forint kulturális járulék is terheli őket. Az egyesület elnöke rámutatott: az Európai Unióban a lapkiadást átlagosan 4,3 százalékos áfa terheli, öt uniós tagországban pedig áfamentes. Igaz, van, ahol ennél magasabb, de ahol több áfakulcs van, mindig a legkedvezőbb kulcs alá sorolják. Ez Magyarországon jövőre öt százalék lesz.
Szabó György kiemelte: elképzelhető, hogy a jövőben tiltakozásul az újságok egyes napokon nem jelennek meg, vagy pedig a címlapok felén, egyharmadán nem lesz szöveg, ezzel érzékeltetve a kiadók nehéz helyzetét. A szakember szerint a lapok – különböző politikai irányultságuk mellett is – egységesek lesznek e témában, a fellépésben. Sőt, az újságíró-szövetségek és a szakszervezet is egyetértettek a tiltakozással.
Az elnök ismertette: problémájukról megpróbálták meggyőzni a kormányt, de nem jártak eredménnyel. Lobbitevékenységük második lépcsőjeként a parlamenti vitához akarnak benyújtatni módosító indítványt. Szabó György hangsúlyozta, hogy a lap nem átlagos termék, azt társadalmi érdek preferálni. Ezt az EU-ban tudják, s az elnök bízik benne, hogy ezt a magyar kormány is felismeri – tette hozzá a szakember.
A Pénzügyminisztérium továbbra sem tartja indokoltnak, hogy a lapok az áfa szempontjából a gyógyszerekkel azonos megítélés alá essenek – mondta Csák Csongor, a pénzügyi tárca szóvivője az MTI-nek. Ezt az érvelést viszont dogmatikusnak minősítette Lengyel László, a MLE elnökségi tagja, aki úgy fogalmazott: „A lapkiadás áfájának megállapításánál az európai normákhoz és a könyvkiadáshoz, és nem a gyógyszerekhez való alkalmazkodást kérjük.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.