Enyhített a korlátozott területeken kívüli térségben a ragadós száj- és körömfájás miatt hozott intézkedéseken az állategészségügyi hatóság – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szombaton.

A hivatal tájékoztatása szerint több intézkedést meghosszabbított, de a korlátozott területeken kívüli térségben már engedélyezi a fogékony állatokat bemutató vásárok szervezését az állategészségügyi hatóság.
Az országos főállatorvos döntése szerint május 16-ig érvényben marad a védő- és megfigyelési körzetben a fogékony állatok kötelező zártan tartása, valamint továbbra is tilos minden olyan vásár, bemutató megtartása, ahol állatok szerepelnének.
A további korlátozás alatt álló területeken a fogékony állatokkal tilos bemutatót, vásárt szervezni május 16-ig.
Emellett visszavonásig érvényes a fogékony fajokat tartó telepeken, hogy nem vehetők igénybe külső szolgáltatók nyírásra, körmölésre és egyéb, nem napi szintű tevékenységek végzésére –ismertette a Nébih.
Jelezték azt is, a kedvező eredmények alapján szombattól a korlátozott területeken kívüli térségben a hatóság engedélyezi fogékony állatokat bemutató vásárok szervezését.
A ragadós száj-és körömfájás továbbra is rendkívül magas kockázatot jelent a magyar állattartók számára. Emiatt a Nébih kiemelten kéri az állattartók maximális figyelmét, valamint a járványvédelmi szabályok fokozott betartását – írták a közleményben.
Mit érdemes tudni a ragadós száj- és körömfájásról?
Ez egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat – mint például a szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat vagy kecskéket – érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken.
Bár az emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban rendkívül könnyen és gyorsan terjed, ezért megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást le kell ölni.
Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el a súlyos gazdasági kárral járó betegség elterjedésének megakadályozása érdekében, amely több mint ötven év után jelent meg újra Magyarországon.