Utal-e majd Istenre az alkotmány?

2003. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi hetekben, hónapokban figyelemre méltó szövetség kovácsolódott Madrid és Varsó között. Az Európai Unió alkotmányos tervezetét végső formába öntő kormányközi konferencián – a „legnagyobbak között a legkisebbnek” számító – Spanyolország és Lengyelország védelmezi talán a leghevesebben a nizzai szerződésben rögzített magas szavazati számokat. A két ország közös törekvése ezenkívül, hogy az unió jövendő alkotmányának preambuluma említést tegyen Istenről, illetve Európa keresztény gyökereiről, értékeiről.
Az alkotmányos tervezet – melyet a Valéry Giscard d’Estaing volt francia elnök által vezetett konvent készített el – nem hivatkozik kimondottan Istenre, csak általánosságban Európa „kulturális, vallási és humanista örökségére, amely megalapozta az egyén központi szerepét a társadalomban, minden elidegeníthetetlen és sérthetetlen jogával együtt, és a törvény tiszteletét”. Az európai országok egy csoportja azonban ennél is tovább akar lépni és azt szeretné, ha a dokumentum kifejezetten hivatkozna a keresztény–zsidó gyökerekre. Lengyelországon és Spanyolországon kívül ezt szorgalmazza az Európai Unió soros elnökségét betöltő Olaszország, valamint Írország, Szlovákia és Málta is. A régi és az új uniós tagok tekintélyes támogatókra is találtak, hiszen az elképzelés mellett felsorakozott II. János Pál pápa, valamint az Európai Bizottság elnöke is.
A támogatók népes csoportja ellenére kétséges, hogy az EU jövendő alkotmánya említést tesz-e Istenről. Az elképzelés legnagyobb ellenzője Franciaország. Jacques Chirac államfő kifejtette, hogy „a francia intézmények laikus jellege nem egyeztethető össze a vallásos vonatkozásokkal, legyen szó akár országos, akár uniós alkotmánytervezetről”. Vannak olyan országok is, melyek a keresztény hagyomány körüli vitában mondhatni kiváró álláspontra helyezkedtek. Gerhard Schröder német kancellár például úgy fogalmazott, hogy egy ilyen javaslat „nem fog Németország miatt megbukni”. Hasonlóképpen áll a kérdéshez Magyarország is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.