A közvetítés terve önmagában szokatlan és a cseh médiapiacon a maga nemében egyedülálló lépésnek tűnt, amely óriási vitát váltott ki. Srbát júniusban ítélték nyolcévi szabadságvesztésre Sabina Slonkova, a Mladá Fronta Dnes című napilap oknyomozó újságírónője meggyilkolására tett előkészületekért.
Karel Srba személye, ügyének bírósági tárgyalása azért is vonzza a média és a közvélemény figyelmét, mert másfél évvel ezelőtt még Jan Kavan exkülügyminiszter közeli munkatársa, a tárca egyik főigazgatója volt. A sajtó beszámolt arról, hogy Srba és baráti köre a külügyi tárca megrendeléseinek odaítéléséért egyes építővállalatoktól 16,5 millió korona kenőpénzt vett fel. Az is nyilvánosságra jutott, hogy Srba a múltban a csehszlovák katonai elhárítás ügynökeként is tevékenykedett. Az oknyomozó újságírók tavaly nyáron azt is kiderítették, hogy Srba a moszkvai Cesky dum szálló és a külügyminisztérium közti bérleti szerződéssel százmillió koronával károsította meg az államot.
Zdenek Samal, a közszolgálati tévé hírszerkesztőségének vezetője szerint az élő közvetítés kifejezetten közérdeket szolgált volna, s emellett nagyon időszerű probléma a cseh igazságszolgáltatás működésének bemutatása is.
A tárgyalás élő közvetítését ennek ellenére egyes politikusok etikátlan döntésnek, szenzációhajhászásnak minősítették. Vladimir Spidla miniszterelnök intimitást kiteregető valóságshow-nak nevezte a tévé kezdeményezését, és közölte, ő személy szerint nem fogja nézni a per közvetítését. Václav Klaus köztársasági elnök azt nyilatkozta, úgy érte az élő közvetítés híre, mint derült égből a villámcsapás, s munkatársaival együtt azt hitte, vaskos tréfáról van szó. Kijelentette: ez a teátrális játék a bírósággal a per politizálásához vezethet.
Azonban nem ritka az a vélemény sem, hogy a per élő közvetítése, bár kockázatokat is hordoz magában, végül is jó döntés, hiszen az elavult cseh igazságszolgáltatási rendszernek csak használhat a nyilvánosság ellenőrzése.

Orbán Viktor is csatlakozott a Nemzeti Ellenállás Mozgalomhoz! – videó